مطبوعات چهارشنبه۱۳۹۵/۱۲/۲۵

رزمایش بزرگ ترافیکی و خدمات سفر نوروز ۹۶ برگزار شد
رزمایش بزرگ ترافیکی و خدمات سفر نوروز ۹۶ با هدف ارتقای نظم و انضباط ترافیکی و تامین ایمنی وسلامت در سفرهای نوروزی برگزار شد.

کاهش سوانح و حوادث رانندگی و نمایش آمادگی و توانمندی‌های سازمان‌های امدادی و عملیاتی از دیگر اهداف این رزمایش هستند که دیروز با شعار «پرهیز از خطر و آرامش در سفر» در ضلع جنوبی حرم امام خمینی(ره) برگزار شد.
برنامه‌های سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
معاون میراث فرهنگی و گردشگری و رئیس ستاد مرکزی و هماهنگی سفر در این رزمایش گفت: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برنامه‌های متنوع گردشی، معرفی جاذبه‌های توریستی و صنایع دستی در نظر گرفته است که در همه شهرها در قالب‌های مختلف به گردشگران نوروزی ارائه می‌شود.
مرتضی رحمانی موحد با بیان اینکه سامانه ۰۹۶۲۹ آماده معرفی جاذبه‌ها و صنایع دستی گردشگری به هموطنان است، افزود: نمایشگاه‌های موقت صنایع دستی نیز در شهرهای مختلف راه‌اندازی می‌شود.
۱۲ هزار نیروی راهداری در خدمت مردم
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور نیز در این رزمایش گفت: بیش از ۱۲ هزار نیروی راهداری با استفاده از ۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه انواع ماشین‌آلات راهداری در ۷۵۰ راهدارخانه و در قالب یک هزار و ۲۰۰ اکیپ راهداری زمستانی و نوروزی در این ایام به مردم خدمت‌رسانی خواهند کرد.
داود کشاورزیان افزود: سامانه جامع ۱۴۱ در قالب تلفن ۱۴۱، سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۴۱، سایت ۱۴۱ و اپلیکیشین ۱۴۱ برای آگاهی از وضع راه‌ها در اختیار شهروندان قرار گرفته است.
اضافه شدن ۳۰ بالگرد به ناوگان هوایی اورژانس
رئیس اورژانس کشور نیز در این مراسم با بیان اینکه اورژانس با یک توان مضاعف آماده ارائه خدمات مطلوب به مسافران نوروزی است، گفت: ناوگان هوایی اورژانس کشور با اضافه شدن ۳۰ فروند بالگرد در سراسر کشور آماده خدمت‌رسانی به مسافران نورزی است.
پیرحسین کولیوند با اشاره به دو هزار و ۲۰۰ پایگاه اورژانس و پیش بیمارستان فعال در سراسر کشور افزود: ۱۷ هزار نیروی فوریت پزشکی و ۲۲ هزار نفر از متخصصان بهداشت محیط و بهداشت کار فرآیند نظارتی در کل کشور را رصد خواهند کرد.
وی با اشاره به آمادگی و آماده باش بیمارستان‌های کل کشور در ایام نوروز، گفت: امسال برای اینکه خدمات بهتری به بیماران قلبی و کسانی که سکته مغزی می‌کنند ارائه شود سیستم نوار قلب آمبولانس‌ها به سیستم اورژانس بیمارستان‌ها متصل می‌شود تا متخصصان حاضر در بیمارستان اقدامات لازم و اتاق عمل را برای حضور بیماران در وقت طلائی ارائه دهند.
خدمت‌رسانی ۲۰ هزار جوان داوطلب هلال احمر
رئیس جمعیت هلال احمر نیز در این مراسم گفت: جمعیت هلال احمر با به کارگیری پنج هزار و ۴۴۲ نفر در یک هزار و ۳۳۵ پایگاه امدادی و ۲۴ فروند بالگرد که نسبت به سال گذشته ۴۴ درصد افزایش داشته است در ایام تعطیلات نوروز به هموطنان خدمات‌رسانی خواهند کرد.
مرتض سلیمی ادامه داد: جمعیت هلال احمر با سه هزار و ۳۳۵ خودروی امدادی شامل خودروهای آمبولانس، امداد و نجات، ارتباطات، فرماندهی و خودروهای عملیاتی علاوه بر پوشش دادن کل حوادث احتمالی سفرهای نوروزی، آمادگی کامل برای هرگونه اتفاق و حوادت غیرمترقبه طبیعی را دارد.
وی با بیان اینکه سازمان امداد و نجات در کنار جمعیت هلال احمر آماده خدمات رسانی به هموطنان است، افزود: سازمان امداد و نجات با به کارگیری ۲۰ هزار نفر از جوانان داوطلب به ارائه خدمت به همنوعان خود می‌پردازد، ضمن اینکه سامانه ۱۱۲ جمعیت هلال احمر در کلیه محورها و بطور ۲۴ ساعته آماده دریافت گزارشات مردمی و حضور در کمترین زمان در صحنه تصادفات است.
خدمت‌رسانی نیم میلیون نفر از دستگاه‌های مختلف
جانشین فرمانده ناجا نیز در این همایش گفت: ۳۰۰ هزار نفر از کارکنان نیروی انتظامی از بخش‌های مختلف وظیفه تامین انتظامی و ترافیکی ایام نوروز را در سراسر کشور بر عهده دارند.
سردار اسکندر مومنی با بیان اینکه عملیات نوروزی پرحجم‌ترین و بزرگترین عملیات انتظامی خدماتی و ترافیکی سال است، افزود: برای آرامش سفر حدود نیم میلیون نفر از دستگاه‌های مختلف جمع شده و آماده خدمت رسانی به ملت شریف ایران هستند.
وی گفت: خدمتگزاران از نیروی انتظامی، پلیس راهور، وزارت راه و شهرسازی، سازمان راهداری، اورژانس کشور، وزارت بهداشت و درمان، هلال احمر، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، تعزیرات و اصحاب رسانه در کنار یکدیگر در روزهای نوروز به مردم براساس وظایف محوله خدمت‌رسانی می‌کنند.
مومنی تصریح کرد: نیروی انتظامی از نقطه صفر مرزی تا اقصی نقاط کشور با نیروهای آماده خود در مرزها، جاده‌ها و شهرهای مختلف برای تامین امنیت انتظامی منازل مسکونی و محل کسب و کار مردم تلاش می‌کند و در آماده‌باش کامل است.
جانشین فرمانده ناجا افزود: از مردم می‌خواهیم که با رعایت مقررات و قوانین و حفظ آرامش خود در سفر همراه و یاور نهادها و دستگاه‌های انتظامی و امدادی باشند چرا که روا نیست که سفری را که بعد از یکسال کار انجام می‌شود برای خود و دیگران تلخ کنیم.
وی خواب آلودگی ناشی از خستگی و سرعت و سبقت غیرمجاز سفر را از عوامل اصلی تصادف‌های جاده‌ای ذکر کرد و افزود: مسیر هم بخشی از سفر است و اگر شتاب نکنیم و گذشت داشته باشیم تعطیلاتی خوش خواهیم داشت و به سلامت برمی‌گردیم.
مومنی گفت: اطلاع رسانی در مورد وضعیت جاده‌ها، آب و هوا و شرایط خاص توسط رسانه‌ها به سرعت صورت می‌گیرد و مردم از این نظر نگرانی نداشته باشند.
به گفته جانشین فرمانده ناجا، هر سال در اواسط تعطیلات نوروزی یعنی برگشت موج اول و رفت موج دوم، پرتصادف‌ترین ایام را داریم.
ترافیک نوروزی امسال پرحجم‌تر است
رئیس پلیس راهور ناجا نیز در این رزمایش گفت: با اضافه شدن ۱/۵ میلیون راننده و یک میلیون و ۷۰۰ هزار خودروی جدید به ناوگان حمل و نقل کشور، ترافیک نوروزی امسال پرحجم‌تر از سال گذشته است.
سردار تقی مهری افزود: ۱۹ میلیون خودرو و ۱۲ میلیون موتورسیکلت در سراسر کشور تردد می‌کنند که کنترل و مدیریت این میزان وسیله نقلیه نیازمند همراهی و همیاری مردم و دقت بیشتر آنان است.
وی با بیان اینکه مردم باید به مانند همیشه برای مدیریت سفر با نهادهای مسئول همکاری و همراهی کنند، افزود: نیروی انتظامی و نهادهای مختلف امدادی با شعار «پرهیز از خطر آرامش در سفر» از ۲۵ اسفند تا ۱۴ فروردین ۹۶ در خدمت مردم در نقاط مختلف کشور هستند.
مهری گفت: در ایام نوروز براساس پیش بینی سازمان هواشناسی شاهد بارش برف و باران خواهیم بود و مردم باید نسبت به گذشته مخصوصا در شرایط برفی و بارانی بیشتر رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی کنند.
رانندگان پرخطر از ادامه سفر منع می‌شوند
رئیس پلیس راهور ناجا همچنین در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران، گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی با آمادگی کامل با اندک رانندگان پرخطری که در جاده‌ها و معابر حضور دارند برابر قانون برخورد کرده و راننده پرخطر را از ادامه سفر باز خواهد داشت؛ بخصوص اگر دو تخلف حادثه‌ساز همزمان را داشته باشد.
به گزارش فارس، وی از رانندگان خواست که بعد از دو ساعت رانندگی ۱۵ دقیقه استراحت کنند و از عجله و شتاب در جاده‌ها پرهیز کرده و استراحت و خواب کافی نیز داشته باشند، همچنین از سالم بودن تجهیزات خودروی خود اطمینان داشته باشند.
رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا خاطرنشان کرد: ۶۰ درصد تصادفات در فاصله ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق می‌افتد و این نشان می‌دهد خستگی و خواب‌آلودگی نقش مهمی در بروز تصادفات دارد؛ بنابراین لازم است رانندگان با پرهیز از خستگی و خواب‌آلودگی به ادامه سفر بپردازند.

گزارش تکان‌دهنده یونیسف از جنایات وحشیانه آل سعود علیه کودکان یمن
صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) نیز با انتشار گزارشی از جان باختن دستکم ۱۵۴۶ کودک و معلول شدن ۲۴۵۰ کودک دیگر در جریان حملات آل سعود به یمن خبر داد.

جنگ ۲ ساله سعودی‌ها در یمن جنایات زیادی را برای ثبت در حافظه تاریخ برجای گذاشته است. آل سعود در این مدت از هیچ جنایتی فروگذار نکرده است. نهادهای یمنی آمار قربانیان یمنی را ۱۴ هزار نفر اعلام کرده‌اند اما برخی دیگر از آمارها شمار قربانیان را ۱۰ هزارتن اعلام کرده‌اند. اما فصل مشترک این آمارها جنایت عربستان علیه غیرنظامیان و به ویژه کودکان است. آمار قربانیان در بین کودکان یمنی آنچنان زیاد است که حتی «بان کی مون» دبیر کل سابق سامان ملل نام عربستان را در لیست سیاه قرار داد، اما تحت نفوذ دلارهای سعودی‌ها از این امر عقب‌نشینی کرد. اکنون یونیسف آمار جدیدی از این جنایت آل سعود در یمن منتشر کرده است.به گزارش «تسنیم» به نقل از پایگاه خبری «النشره»، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل یونیسف در جدیدترین گزارش خود آورده است: «از زمان حمله ائتلاف تحت فرماندهی سعودی به یمن دستکم ۱۵۴۶ کودک یمنی جان خود را از دست داده‌اند.» صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل تصریح کرده: «دستکم ۱۵۴۶ کودک یمنی جان باخته و ۲۴۵۰ کودک دیگر نیز دچار معلولیت شده‌اند که ۱۰۲۲ نفر از آنها پسر و ۴۷۸ نفر از آنها دختر هستند و جنسیت ۴۶ کودک نیز (به علت متلاشی شدن اجساد) مشخص نشده است.» نهاد حقوق بشر یمن نیز در گزارشی اعلام کرده، «در طول بیش از دو سال جنگ علیه یمن، ۱۰ هزار و ۸۱۱ نفر جان باخته و ۳۷ هزار و ۸۸۸ نفر دیگر زخمی شده‌اند و ساختار زیربنایی این کشور به شدت ویران شده است.» این نهاد حقوق بشر در گزارش خود که به «نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل» در ژنو ارایه شد، افزود: «۶۴۹ نفر از جان باخته ها زن و ۱۰۰۲ نفر کودک هستند. ۹ هزار و ۱۶۰ نفر نیز مرد هستند.»
خبر دیگر اینکه، دولت عربستان برای «راحیل شریف» فرمانده سابق ارتش پاکستان و خانواده‌اش مجوز اقامت ۳ ساله صادر کرده است. به گزارش فارس، ظرف ۱۰ سال گذشته «راحیل شریف»، نخستین پاکستانی است که اقامت ۳ ساله برای وی صادر شده است.
به گزارش وزارت امور خارجه پاکستان صدور اقامت ۳ ساله از جانب عربستان نشان می‌دهد راحیل شریف فرماندهی ائتلاف نظامی ریاض را پذیرفته است. ائتلاف نظامی عربستان در ۲۰۱۵ توسط «محمد بن سلمان السعود» وزیر دفاع این کشور تشکیل شد. راحیل شریف قرار است در ریاض پایتخت عربستان سکونت داشته باشد و تمام امکانات رفاهی برای اقامت وی در این شهر آماده شده است. طی یکی دو روز گذشته منابع خبری اعلام کردند، پاکستان نظامیانی را برای کمک به آل سعود به یمن اعزام کرده است.

 


اعلام نحوه دريافت سود سهام عدالت مشمولان

مردم برای دریافت سود سهام عدالت باید از روز بیستم فروردین حساب بانکی باز کرده و بزودی پس از فراخوان سازمان خصوصی سازی، شماره حساب خود را برای واریز سود به ما اعلام کنند.
به گزارش مهر، میرعلی اشرف عبداله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به آمار خصوصی سازی گفت: از یکهزار و ۷۱۳ بنگاهی که بر واگذاری آنها تاکید شده،٣٢٣ بنگاه باقی مانده و فروش نرفته است و برای سال ٩٦ واگذار خواهند شد.
وی افزود: برخی از این بنگاه ها یا همه آنها در سال آینده واگذار می شوند؛ بر این اساس از ٥٣٤ بنگاهی که در ابتدای سال قرار بود واگذار شود ٢٧٣ بنگاه تعیین تکلیف شدند که آماری بی سابقه است.
رئیس سازمان خصوصی سازی تصریح کرد: تعیین تکلیف الزاما به معنای فروش نیست و ممکن است انحلال یا خروج موقت یا دایم هم از فهرست صورت گیرد؛ بر این اساس از ١٨٨ بنگاه که به صورت بلوکی در سال جاری واگذار شد، ١٤٣ بنگاه به فروش رفت؛ البته این آمار مناسب مرهون جایگاههای سوخت است.
وی افزود: تا به حال ١٢ هزار میلیارد تومان تعهد بودجه ای خود را انجام داده ایم و ٥ هزار میلیارد تومان آن تهاتر بدهی بود و مابقی به خزانه واریز شد؛ همچنین مطالبات ٩٥٠ میلیارد تومانی ما از مخابرات هم وصول شد.
معاون وزیر اقتصاد گفت: شورای عالی واگذاری تاکید کرده که از همه ابزارها برای واگذاری استفاده شود و بدون توجه به فشارها کار خود را انجام دهد؛ البته رهبری از کند بودن خصوصی سازی گلایه داشتند که به ما ابلاغ شده و برای سرعت بیشتر در خصوصی سازی تلاش خواهیم کرد.
وی افزود: ما در آینده نزدیک تا پایان سال واریز کلانی به خزانه خواهیم شد که به ١٦٥٠٠ میلیارد تومان تعهد امسال خود نزدیک خواهیم شد.
پوری حسینی در باره سهام عدالت گفت: ۱۰ سال مهلت قانونی برای اینکه بدهی سهامداران را از بابت واگذاری
شرکت های سهام عدالت تسویه شود، به اتمام رسید و باید صورتحساب برای مشمولان صادر می شد و مابقی قانون تعیین کرده است که به اندازه ای که از محل سود به مشمول تعلق نمی گیرد، فرصت داده شود تا واریزی تا سقف یک میلیون تومان از سوی مشمولان صورت گیرد و تا شهریور سال بعد باید پرداخت شود.
وی افزود:تا پایان امسال ٥٣٠ هزار تومان این سهام بدون واریز وجه به مشمولان تعلق گرفت، ولی ٤٣٠ هزار تومان دیگر در صورت تمایل مشمولان بايد پرداخت شود.
رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: ٥٣٠ هزار تومانی که به طور متوسط به مشمولان تعلق گرفته است، امروز قیمتي به ارزش یک میلیون و ٥٠ هزار تومان دارد و اگر فردی ٤٧٠ هزار تومان مابقی را بخواهد نپردازد؛ سودش تغییر خواهد کرد و اگر بپردازد، ارزش بازاری سهمش به دو میلیون تومان افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه ما برای دریافت پول اجبار نمی کنیم و خزانه به پول سهام عدالتی ها نیاز ندارد، گفت: مشمولان باید بین ۱۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان که هر عددی می تواند باشد، از سوی مشمولان انتخاب شده و این انتخاب را به مشتری تا پایان سال می دهیم که بخشی را بپردازند و بخشی دیگر تا آخر شهریور پرداخت شود که همه اینها به اختیار مشمولان است و اجباری نیست.
نامبرده افزود: اگر فردی تا اسفند همه مبلغ یا بخشی از آن را بپردازد، ابتدای سال بعد سامانه به روز می شود و مشمولان می توانند از روز اول سال پرداختی آنرا در صورتحساب ببینند؛ این در حالی است که افرادی که تا پایان امسال پول پرداخت می کنند به اندازه ٥٣٠ هزار تومان به علاوه آورده نقدی واریزی، سود آن را بابت سال جاری می توانند دریافت کنند.
وی افزود: اگر فردی بعد از سال پرداختی داشته باشد دیگر مشمول سود سال ٩٥ برای آورده جدید به غیر از ٥٣٠ هزار تومان نخواهد بود؛ اگرچه سود سال جاری را برای ٥٣٠ هزار تومان فعلی که شامل همه مشمولان می شود، دریافت می‌کند.
پوری حسینی تصریح کرد: مرحله دوم ساماندهی سهام عدالت، توزیع سود است که مقدمات آن برای فراخوان سازمان خصوصی سازی برای ٤٩ میلیون نفر برای ارایه شماره حساب در خصوص واریز سود در حال انجام است، اما فایل شماره
حساب ها برای راستی آزمایی در اختیار بانک ها قرار می گیرد و آن هایی که صحیح باشد، در سامانه سهام عدالت ثبت و شماره تلفن هم درخواست می شود.
وی افزود:مشمولان قبل از بیستم فروردین اگر شماره حساب فعالی در بانک ها ندارند باید به بانک مراجعه کرده و حساب فعال باز کنند وباید از بیستم فروردین به بعد حساب در بانک باز شود.
رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: برآورد ما این است که برای ٤٩ میلیون نفر ۹۰ هزار تومان سود توزیع شود که البته براي دو دهک اولی ها این عدد ١٥٠ تا ٢٠٠ هزار تومان است. اگر برخی افراد تا پایان امسال کل مابه التفاوت تا سقف یک میلیون تومان را پرداخت کنند، بین ١٥٠ تا ٢٠٠ هزار تومان سود می گیرند. البته به هر میزان آورده ای که بیش از ٥٣٠ هزار تومان واريز شود، سود آن پرداخت می شود.
وی گفت: تاكنون ٢٤ میلیون و ٤٠٠ هزار مراجعه در طول کمتر از هفت روز به سامانه شده است که بیش از ٧٣ درصد مشمولان را شامل می شود.همچنین در یک هفته اخیر ٣٥٠ تماس با مرکز تماس داشتیم و حدود ٤٠ هزار مراجعه هم به اپراتور صورت گرفته است.
معاون وزیر اقتصاد اظهار کرد: در این میان ٢٧ هزار میلیارد تومان سهام در اختیار مردم قرار گرفته که حقوق مالکانه این سهام و سود آن متعلق به مشمولان است؛ اگرچه هنوز سهام به نام مشمولان نشده است.
وی در باره اعتماد مبین و خرید سهام مخابرات گفت: وقتی هیات داوری مورد مراجعه قرار گرفت، آنها به سازمان خصوصی سازی دستور توقف دادند و البته رای صادر نشد، ولی در عمل آنچه رخ داد، ربطی به هیات داوری نداشت و رئیس جمهوری دستور داد تا ظرف ۱۵ روز همه بدهی پرداخت شود و بنابراین معامله فسخ نشد. پوری حسینی با هشدار چندین باره نسبت به مردم در باره سوءاستفاده از سهام عدالت گفت: مردم مراقب سودجویان باشند و رسانه ها هم باید کمک کنند؛اینکه برای سهام عدالت هشت هزار تومان
کافی نت ها بگیرند، غیرقانونی است.
وی با اشاره به اینکه در طول دوره ۱۰ ساله هر کس وارد سهام عدالت شده با سایرین امتیاز مساوی دارد،گفت: سامانه سهام عدالت از ۳۰ اسفند ۹۵ تا ۱۴ فروردین ۹۶ از دسترس خارج می شود.

رژيم آل خليفه از بيم اعتراضات مردمي دادگاه شيخ عيسي قاسم را به تعويق انداخت

سرويس خارجي: رژيم آل خليفه از بيم اعتراضات مردمي دادگاه محاکمه شيخ عيسي قاسم را به تعويق انداخت.
در اين رابطه، منابع خبري اعلام کردند: دولت بحرين بار ديگر تحت فشار افکار عمومي اين کشور مجبور به عقب‌نشيني شد و محاکمه آيت‌الله عيسي قاسم را به تعويق انداخت و به ۱۷ ارديبهشت سال آينده موکول کرد.اين سومين بار است که دادگاه رژيم آل خليفه صدور حکم آيت‌الله عيسي قاسم را از بيم اعتراضات مردمي به تعويق مي‌اندازد.
از سويي، علماي بحريني بار ديگر با هشدار به رژيم آل خليفه نسبت به هرگونه تعرض و تعدي به آيت الله عيسي قاسم هشدار دادند. علماي بحريني همچنين مردم را به ادامه اعتراضات ضد دولتي و در حمايت از رهبر معنوي انقلاب کشور دعوت کردند.
از طرفي، شيخ «عبدالله الدقاق» نماينده شيخ عيسي قاسم تاکيد کرد: شواهد موجود و اطلاعات به دست آمده نشان مي دهد که نظام حاکم بر بحرين قصد دارد حکم آيت الله عيسي قاسم را صادر کند و انتظار مي رود که ايشان محکوم به حبس شوند و اين مدت حبس نيز شايد حداقل هفت سال باشد و علاوه بر زنداني کردن شيخ، ايشان را به پرداخت جريمه نيز محکوم کنند.
وي در همين راستا افزود: همچنين اين احتمال نيز وجود دارد که شيخ عيسي را به دليل اينکه پيش از اين سلب تابعيت شده و از ديدگاه حکام کشور ديگر شهروند بحريني محسوب
نمي شود، به اخراج از کشور محکوم کنند که در اين صورت ديگر حکم زندان و پرداخت جريمه ايشان اجرايي نمي شود و حکام بحرين به سوي اخراج شيخ از کشور حرکت خواهند کرد و براي اجراي اين نقشه خبيثانه تلاش مي کنند اما مردم وفادار بحرين مانع از اين کار خواهند شد و عواقب اين کار متوجه خود آل خليفه مي شود.
در همين حال، مردم بحرين در مناطق مختلف اين کشور در حمايت از شيخ عيسي قاسم و محکوميت اقدام رژيم آل خليفه، دست به تظاهرات گسترده زدند.
در اين راستا، ساکنان مناطق «اربار»، «سار»، «کرزکان»، «المعامير»، «السنابس»، «النويدرات»، «النبيه صالح»، «السهله شمالي»،«بوري»،«الهمله»، «البلاد القديم»، «سلماباد»، «جدحفص»، «بني جمره» و «المالکيه» ، «السهله جنوبي»، «المقشع»، «لجفير» و «الدراز» با برگزاري تظاهرات گسترده تحت عنوان «لبيک يا فقيه» کفن‌پوش به خيابان‌ها آمدند و مخالفت خود با محاکمه شيخ عيسي قاسم و هرگونه تعرض به وي اعلام کردند.
همچنين، هزاران نفر از مردم انقلابي بحرين مقابل منزل «شيخ عيسي قاسم»، رهبر معنوي انقلاب مردم اين کشور در منطقه «الدراز» و ميدان «الفداء» تجمع کردند.
اين در حالي است که مزدوران رژيم آل خليفه با بيل هاي مکانيکي، از نخاله هاي ساختماني و خاک به عنوان مانع و تشديد کننده محاصره در منطقه «الدراز» استفاده کردند. از سوي ديگر، کسبه بحريني نيز در همبستگي با شيخ عيسي قاسم مغازه‌هاي خود را تعطيل کردند.

مدیر یک سازمان بین‌المللی به جهانیان:۷میلیون یمنی غذایی برای خوردن ندارند

صفحه جهان: مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا که زیر نظر سازمان ملل قرار دارد، در گزارشی با تاکید بر این که هفت میلیون یمنی، دیگر غذایی برای خوردن ندارند، از کشورهای جهان خواست هر چه سریعتر برای رفع نیازهای غذایی مردم این کشور اقدام کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ارثرین کازین» مدیر اجرایی برنامه ‌جهانی غذا در کنفرانس مطبوعاتی گفت: شرایط انسانی یمن به جایی رسیده است که ۱۷ میلیون تن از آنها نمی‌توانند به صورت کامل غذای خود را تامین کنند و حدود هفت میلیون تن دیگر نیز هیچ غذایی برای خوردن ندارند.
کازین تاکید کرد، اگر نیازهای غذایی مردم یمن و کسانی که از ناامنی غذایی رنج می‌برند و با خطر گرسنگی روبه رو هستند، تامین نشود، احتمال وخامت بیشتر اوضاع در این کشور وجود دارد.
مدیر اجرایی برنامه جهانی غذا ضمن درخواست از جامعه بین الملل برای آن که در این زمینه اقدامی صورت دهند، افزود: ما باید پیش از آن که فرصت از دست رود، نیاز شهروندان یمنی در معرض خطر گرسنگی را تامین کنیم، چرا که اعلام گرسنگی در یک منطقه به معنای آن است که افرادی در نتیجه این پدیده (گرسنگی) از بین رفته‌اند.
حمله ائتلاف عربی به یمن تاکنون نتیجه‌ای جز کشتار بیش از ۱۲ هزار یمنی و برجای گذاشتن هزاران زخمی، آواره شدن میلیون‌ها نفر و ویرانی زیرساخت‌های این کشور در بر نداشته است.

یک کشته و نزدیک به ده‌ها مصدوم در آتش‌بازی شب چهارشنبه آخر سال

صفحه خبر: مراسم شب چهارشنبه‌ آخر سال، در سراسر کشور درحالی برگزار شد ‌که با وجود هشدارهای فراوان مسئولان آتش‌نشانی و اورژانس تلفات و مصدومان بسیاری بر جای گذاشت.
گزارش‌ها حاکی از مصدوم شدن حدود ده‌ها نفر در سراسر کشور در حوادث این شب داد. همچنین یک نوجوان ۱۴ ساله در جنوب شرق تهران (محله پیروزی) که از ناحیه سر و سینه آسیب دیده بود، فوت کرد. تمامی دستگاه‌های امدادی و انتظامی در کنار نیروهای خدماتی در سراسر کشور درحالت آماده‌باش قرار داشتند تا این شب با کمترین حادثه و خسارت پشت سر گذاشته شود.
سخنگوی اورژانس کشور نیز از مصدومیت حدود ده‌ها نفر در مراسم چهارشنبه آخر سال خبر داد.مجتبی خالدی درهمین خصوص اظهار کرد: بسیاری از مصدوم حوادث چهارشنبه آخر سال در سراسر کشور به مراکز درمانی منتقل شدند و برخی نیز در محل، خدمات درمانی دریافت کردند. همچنین بیشتر حادثه‌دیدگان نوجوانان پسر بودند.
به گفته سخنگوی اورژانس کشور، عمده‌ این حوادث در شهرهای ارومیه، تهران و اراک اتفاق افتاده است.
نماینده آتش‌نشانی در قرارگاه مشترک پلیس تهران بزرگ، نیز اعلام کرد: آتش‌نشانان تا ساعت ۲۲ شب چهارشنبه بیش از ۲۰۰ ماموریت مرتبط با حوادث را در تهران داشته‌اند.
وی با بیان این‌که این ماموریت‌ها ناشی از حوادث چهارشنبه‌سوری بوده است، اظهار کرد: آتش گرفتن درخت و فضای سبز و همچنین ضایعات از جمله این حریق‌ها بوده است.

لاريجاني: شوراي نگهبان لايحه بودجه را تاييد کرد
رئيس مجلس از تاييد بودجه سال ۹۶ توسط شوراي نگهبان خبر داد و ابراز اميدواري کرد سال ۹۶ براي ملت ايران سالي خوب و پر رونق باشد.به گزارش خبرنگار مهر، در پايان جلسه علني نوبت عصر سه شنبه مجلس علي لاريجاني اعلام کرد که بودجه سال آينده به تاييد شوراي نگهبان رسيده و مسئله ديگري از سوي شورا به آن وارد نشده است.وي با بيان اينکه کار بودجه سال آينده به سلامت به پايان رسيد، از شوراي نگهبان براي تشکيل جلسات در فاصله هاي کوتاه و فشرده تقدير کرد.لاريجاني گفت: اميدواريم سال آينده سالي پرنشاط براي شما عزيزان و همه ملت ايران باشد.وي افزود: درسال گذشته کار بسيار پرشتابي براي تصويب قانون دائمي برنامه هاي توسعه و برنامه ششم توسعه انجام شد؛ حجم اصلي بررسي اين دو لايحه بر دوش کميسيون برنامه بود و در اين مسير، نمايندگان زحمات زيادي کشيدند.لاريجاني ابراز اميدواري کرد سال آينده سال خوب و پررونقي براي ملت ايران باشد.

قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي:مسکن‌هاي مهر بدون متقاضي خوابگاه دانشجويي مي‌شود

قائم‌مقام وزير راه و شهرسازي با اشاره به بدون متقاضي بودن ۱۲۰ هزار واحد مسکن مهر از برنامه‌ريزي براي واگذاري اين واحدها به پيمانکاران و تبديل آنها به خوابگاه دانشجويي خبر داد.به گزارش تسنيم، احمد اصغري مهرآبادي در حاشيه تحويل، اسکان و افتتاح ۱۲۰۰ واحد مسکن مهر پرديس اظهار کرد: تاکنون از ۲ ميليون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر يک ميليون و ۸۳۰ هزار واحد افتتاح و به بهره‌برداري رسيده است.وي با بيان اينکه حدود ۲۷۰ هزار واحد مسکن مهر باقي مانده، تصريح کرد: از اين تعداد ۱۹ هزار واحد در بافت فرسوده قرار دارد و ۲۵۵ هزار واحد ديگر نيز نيمه‌تمام است که ۶۵ درصد آنها داراي مشکلات عديده‌اي هستند. اصغري با اشاره به اينکه به دنبال مشتري براي واحدهاي بدون متقاضي هستيم، افزود”: حدود ۱۱۰ هزار واحد بدون متقاضي است که در نظر داريم يا اين تعداد واحد را به پيمانکاران واگذار کنيم يا اينکه آنها را تبديل به خوابگاه دانشجويي کنيم.