مطبوعات پنجشنبه۱۳۹۵/۱۲/۲۶

عليرضا برازش در گفتگو با مهر خبر داد:پايتخت ۵ همچنان در حال نگارش
مدير شبکه يک درباره گروه کودک و نوجوان که قرار بود در اين شبکه راه اندازي شود.عليرضا برازش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تکليف گروه کودک و نوجوان که قرار بود در اين شبکه راه اندازي شود، گفت: راه اندازي گروه کودک و نوجوان بعد از اينکه مدتي نبوده است نياز به هزينه دارد مخصوصا که اين گروه نمي تواند اسپانسر داشته باشد و بنابراين بايد ابتدا بتوان هزينه هايي را فراهم کرد.مدير شبکه يک با اشاره به بودجه لازم براي رويکردهاي پيش رو عنوان کرد: ما ابتداي ورود به شبکه با بدهکاري هاي انباشته اي مواجه شديم و من با هزينه هايي که از بودجه مي گيرم بايد بدهکاري ها را تسويه کنم تا ان شاءالله بتوانيم به شرايط ثبات برسيم.وي درباره اينکه قرار بود محمدرضا شهيدي فرد در اين شبکه برنامه اي داشته باشد، اظهار کرد: خود شهيدي فرد اقبالي براي اين موضوع نشان نداده است.برازش در پايان درباره زمان کليد خوردن سريال «پايتخت۵» تصريح کرد: «پايتخت۵» در حال نگارش است و احتمال زياد در سال ديگر کليد بخورد.

غرب در سالي که گذشت؛افزايش تنش‌هاي آمريکا و اروپا
بخش سياسي خارجي: بدون شک يکي از حوادثي که در سال اخير (۱۳۹۵) به وقوع پيوست، انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئيس جمهور ايالات متحده آمريکا بود. حضور ترامپ در کاخ سفيد مولد تنش هايي مزمن و پايدار ميان ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا بوده است. هم اکنون اتحاديه اروپا با رئيس جمهوري در ايالات متحده آمريکا رو به روست که صراحتا خواستار فروپاشي اروپاي واحد است. کسي که از گروه هاي راست افراطي و ملي گرا در اروپا حمايت مي کند. از سوي ديگر، سياست هاي امنيتي ترامپ در ناتو نيز به مذاق بسياري از شرکاي اروپايي آمريکا خوش نيامده است.
با اين حال، منازعه ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا صرفا از جنس امنيتي نيست! اين منازعه، جنسي اقتصادي نيز دارد. وضع ماليات براي واردات خودروهاي خارجي( مخصوصا خودروهاي اروپايي) که ترامپ وعده آن را داده است، منجر به نگراني مقامات اقتصادي کشورهاي اروپايي شده است. از اين رو تقابل تمام عياري ميان ترامپ و مقامات اروپايي شکل گرفته است. آنچه مسلم است اينکه شکاف ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا در سال جديد تشديد خواهد شد.به طور کلي حضور دونالد ترامپ در کاخ سفيد مولد بحران هاي زيادي در روابط واشنگتن –اروپا و آمريکا با ديگر اعضاي ناتو بوده است. اين موضوع در سال جديد به نقطه اوج خود خواهد رسيد زيرا طي يک سال پيش رو، شاهد برگزاري انتخابات هايي در اروپا هستيم که يک طرف آن، گروه هاي
ملي گرا و راست افراطي قرار دارند. طي ماه هاي اخير، گروه هاي
راست افراطي و ملي گرا در اروپا به صورت عيني از سوي ترامپ مورد حمايت قرار گرفته اند.
در جريان برگزاري کنفرانس امنيتي مونيخ در سال ۱۳۹۵، شاهد بروز اختلافات عميقي ميان ايالات متحده آمريکا و متحدان آن بوديم، اختلافاتي که نشانه اي از رفع يا تخفيف آنها مشاهده نمي شود. مقامات اروپايي شرکت کننده در کنفرانس مونيخ نيز نتوانستند نگراني خود را در خصوص حضور ترامپ در کاخ سفيد و رويکرد سلبي واشنگتن نسبت به اروپاي واحد، منطقه يورو و ناتو کتمان کنند. از اين رو مهم ترين و اصلي ترين پيام برگزاري کنفرانس امنيتي مونيخ، بروز شکاف در جبهه غرب (ميان آمريکا و اروپا) است؛ شکافي که حداقل در برهه فعلي نشانه اي دال بر ترميم آن وجود ندارد.تقابل واشنگتن و کشورهاي اروپايي، تقابلي امنيتي، اقتصادي و سياسي است. اين تقابل، در سال ۲۰۱۷ ميلادي (سال جاري ميلادي) و متعاقب برگزاري انتخابات رياست جمهوري فرانسه شدّت خواهد گرفت. ترامپ در اين انتخابات حمايت همه جانبه اي از مارين لوپن خواهد کرد. اين موضوع براي سران اتحاديه اروپا که حضور لوپن در پاريس را کابوسي براي خود و اتحاديه اروپا مي دانند، بسيار سنگين تمام خواهد شد. همچنين ترامپ به حمايت خود از گروه هاي راست افراطي و ملي گرا در اروپا ادامه خواهد داد؛ موضوعي که بر ميزان چالش هاي موجود ميان آمريکا و اروپا خواهد افزود.
در هر حال، برگزاري انتخابات رياست جمهوري فرانسه، نقطه مهم تقابل کاخ سفيد و سران فعلي اتحاديه اروپا و منطقه يورو خواهد بود. از اين رو مي توان برگزاري انتخابات رياست جمهوري فرانسه را مهم ترين واقعه در ترسيم مناسبات جديد ايالات متحده و اروپاي واحد دانست. هر نتيجه اي که در اين انتخابات حاصل شود، بر روي مناسبات واشنگتن –بروکسل تاثيرگذار خواهد بود.
در نهايت اينکه غرب نه تنها در سالي که در آخرين روزهاي آن قرار داريم، بلکه در سال جديد نيز با بحرانهاي جدي و مهمي دست به گريبان خواهد بود. شکستهاي مکرر غرب در منطقه و خصوصا در سوريه و عراق و يمن و بحرين، اين روند را تشديد کرده است.

نامه گولن به بارزانی:به اردوغان اعتماد نکن، به نزدیک‌ترین دوستانش هم خیانت می‌کند
«فتح‌الله گولن» طی نامه‌ای به رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق، وی را از اعتماد کردن به رئیس جمهور ترکیه برحذر داشته و گفته که «رجب طیب اردوغان» به نزدیک‌ترین دوستانش هم خیانت می‌کند.

رهبر جماعت گولن که در پنسیلوانیای آمریکا به سر می‌برد، در نامه‌ای خطاب به «مسعود بارزانی»، از او خواسته به اردوغان اعتماد نکند. به گزارش فارس، در نامه فتح‌الله گولن آمده است: «من اطلاع دارم که شما چند بار در کاخ اردوغان با او دیدار کرده‌اید و یک بار هم (او) برای تبلیغات انتخاباتی از شما دعوت کرده و هر دو در «دیاربکر» با یکدیگر دیدار کرده‌اید.
می‌دانم که خودتان را هم پیمان و دوست اردوغان می‌دانید و برادران به من گفته‌اند که شما به این ائتلاف و دوستی افتخار می‌کنید و به همین خاطر، شهرت خود و منافع ملت عراق را قربانی کرده‌اید.»
در ادامه این نامه آمده است: «بارزانی به دلیل روابط خوبش با رئیس جمهور ترکیه، با همه گروه‌های شمال عراق اختلاف دارد و بدون اطلاع سایر احزاب، قرارداد ۳۰ سال فروش نفت شمال عراق را با اردوغان و دامادش امضاء کرده است.»
گولن در ادامه نوشته: «می‌دانم که بدون اطلاع دولت عراق، از نیروهای ترکیه خواسته‌ای که اطراف موصل (اردوگاه بعشیقه) مستقر شوند و این مسئله هم منجر به ایجاد اختلاف با دولت عراق شده است.»
رهبر جماعت گولن به رئیس منطقه کردستان عراق هشدار داده که اگر وی نفت کرکوک و موصل را به اردوغان نیز بدهد، در مقایسه با خدماتی که گولن به اردوغان داشته، کاهی بیش نیست و به زودی خیانت اردوغان را خواهد دید.
وی همچنین به خیانت‌هایی که اردوغان علیه دوستان خود داشته اشاره کرده و نوشته است: «وفادارتر از عبدالله گل (رئیس حزب عدالت و توسعه و رئیس جمهور سابق ترکیه) یا حسنات علی بابا‌جان (وزیر اقتصاد و وزیر خارجه سابق ترکیه) برای اردوغان چه کسی بوده؟ آیا داود اوغلو (وزیر خارجه ترکیه) را فراموش کرده‌ای؟».
«گولن» با بیان اینکه «اردوغان همه این افراد را کنار گذاشته»، به بارزانی متذکر شده است: «می‌خواهم به تو یادآوری کنم که تو نه در خون و نه در ملیت از این افردی که اسمشان را بردم، نزدیک‌تر به او نیستی. اگر این افراد با همه امتیازات و مواضعی که داشتند، قربانی شده‌اند، پس تو برای اردوغان شکار خیلی آسانی خواهی بود.»

پروفسور لارنس داویدسون در گفت‌وگو با کیهان:ایران در صف اول میدان مبارزه با تروریسم ایستاده است
هر چند که ناامنی در سال‌های اخیر با حضور پدیده داعش در منطقه غرب آسیا بسیار گسترش یافته اما بطور موازی قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران و تاثیرگذاری خط مقاومت علیه این وضع هم در حال سپری کردن یک شیب مثبت است.

پروفسور «لارنس داویدسون» استاد بازنشسته دانشگاه «چستر» در ایالت پنسیلوانیا در مصاحبه‌ای با کیهان به علت‌ این آشوب‌ها و بی‌نظمی‌ها در غرب آسیا پرداخته است.نویسنده کتاب‌های، «اصول اسلامی»، «کشتار فرهنگ»، «فلسطین دربند آمریکا» و… همچنین برای ما می‌گوید که چرا ایران را یک قدرت منطقه‌ای می‌داند.
– به نظر شما عامل اصلی آشوب و بی‌نظمی که امروز شاهد آن در منطقه خاورمیانه هستیم چیست؟
پاسخ به سوالی که پرسیدید از جهاتی مشکل و پیچیده است و بدون شک از چندین بعد قابل بررسی است. اما به نظرم اولین و مهمترین علت این آشوب همانی است که ریشه در تاریخ دارد. دخالت و نفوذ غرب در منطقه غرب آسیا قدمتی طولانی دارد، سلطه جویی کشور‌های غربی بر منطقه غرب آسیا از ابتدای قرن ۱۸ آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد. این دخالت اقتصاد و فرهنگ غنی این حوزه را در آستانه نابودی قرار داده است. اقدامات برتری جویانه غرب در این منطقه باعث شده تا دیکتاتور‌ها قوت بگیرند. نتیجه آن که اکثر حکومت‌ها در منطقه غرب آسیا شکننده‌اند و با زور تفنگ و سرکوب در قدرت مانده‌اند و احتمال سرنگونی ناگهانی آنها وجود دارد. یکی از آخرین نمونه‌های دخالت مستقیم در امور کشورها، همان حمله نظامی آمریکا به عراق بود. حمله‌ای که تلاشی ناموفق برای بازسازی جامعه عراق بود و نتیجه آن چیزی نبود جز به راه انداختن جنگ‌های داخلی و از بین رفتن تدریجی سوریه و عراق به خاطر پدیدار شدن تروریست‌هایی مثل النصره و داعش.
– جایگاه ایران را در این منطقه ناآرام چگونه می‌بینید؟
امروز داعش و گروه‌های مختلف وابسته به القاعده بزرگترین گروه‌های تروریستی جهان را تشکیل می‌دهند. ایران هم بزرگترین حامی مبارزه با تروریسم است و دراین میدان در صف اول ایستاده است. این مسئله تبدیل شده به مشکلی برای آمریکایی‌ها. رسانه‌های آمریکایی ایران را منشأ و منبع تروریست معرفی می‌کنند، وقتی از آنها سند می‌خواهی اشغال سفارت آمریکا در تهران که ۳ دهه پیش اتفاق افتاد را عنوان سند ارائه می‌کنند! این درحالی است که آمریکایی‌ها اشاره نمی‌کنند که دولت‌مردان کشورشان در آن زمان چقدر از رژیم دیکتاتوری شاه حمایت می‌کردند و تا چه اندازه در سرکوب ملت ایران از رژیم شاه حمایت می‌کردند. بنابراین تحت چنین شرایطی که آمریکا و مردمان این کشور در «جهل مطلق» به سر می‌برند خیلی راحت می‌توان دروغ را راست وباطل را حق جلوه داد. امروز آمریکا علیرغم تلاش‌های زیاد تهران در مهار تروریسم، جمهوری اسلامی ایران را اولین حامی تروریست معرفی می‌کند! امروز مشکل اصلی آمریکا با ایران که به خاطر آن ایران را حامی تروریست معرفی می‌کنند حمایت از حزب الله است. این که چرا آمریکا فکر می‌کند که حزب‌الله یک گروه تروریستی است من نمی‌دانم. آنها می‌گویند چون مواضع حزب‌الله در تقابل با رژیم صهیونیستی، پس این گروه، تروریستی است!
– نگاه ارتجاع عرب به ایران که در حال نابودی تروریست‌هاست، چگونه است؟
متاسفانه شاهد آن هستیم که تلاش‌های ایران برای مبارزه با تروریست گاهی با اختلافات مذهبی که در سالهای اخیر تشدید هم شده، سوء برداشت می‌شود. وهابیت و در صدر آنها آل سعود سعی در تخریب ایران و زحمات این کشور در مبارزه با تروریست دارند. بنابراین آل‌سعود یا مثلا کشورهای حاشیه خلیج فارس هیچگاه به تعریف و تمجید ایران نخواهند پرداخت، حتی اگر ایران بزرگترین خدمت را در مبارزه با تروریست به آنها بکند. در عوض کشور‌هایی همچون سوریه، لبنان و عراق همواره قدردان ایران به خاطر زحماتش بوده‌اند.
به عقیده من ایران یک قدرت منطقه‌ای است، که با وجود آشوب در منطقه سعی می‌کند که قدرت خود را به فراتر از مرزها برساند. آل سعود هم که سالهاست در حال توسعه وهابیت است از موفقیت ایران در افزایش قدرت در فراتر از مرز‌ها حسودی می‌کند، برای همین است که به یمن حمله کرده است.

قاليباف: تخلف سازمان‌يافته در شهرداري نداريم

سرويس سياسي – اجتماعي: شهردار تهران از افزايش ۲۰۰هزار نفري ظرفيت مترو با بهره برداري از واگن هاي جديد خبر داد.
محمدباقر قاليباف در حاشيه مراسم بهره برداري از ۵۹ واگن مترو در کارخانه واگن سازي تهران تاكيد كرد: طبيعتا با اضافه شدن خطوط مترو تهران در ماه هاي پيش‌رو ضروري است قطار و واگن هاي مترو هم به شبکه اضافه شود، اکنون سرعت ساخت واگن بسيار زياد است اما بايد توجه داشته باشيم که از قبل هم با مشکل کمبود واگن روبرو بوديم.
وي توسعه مترو و کاهش سرفاصله هاي قطار بعد از ساخت ۱۰۰ کيلومتر را اولويت سال آينده اعلام و تاکيد کرد: با توجه به اين که خطوط شش ، هفت و هشت مترو به طول ۱۰۰ کيلومتر از ابتداي سال ۹۶ به بهره برداري مي رسد، اين قول را داده ايم که مشکلات مردم براي کاهش سرفاصله حرکت قطار را حل کنيم؛ به همين جهت اولويت مترو تهران بعد از اتمام خطوط در سال آينده، توسعه ساخت واگن ها است که اين ظرفيت وجود دارد اما در عين حال با مشکل مالي روبرو هستيم. شهردار تهران با اشاره به سرعت ساخت مترو در شهر تهران در مقايسه با ديگر کلانشهرها، گفت: در بعضي شهرها تکميل يک خط مترو ۱۰ سال زمان مي برد اما ما فقط در خط شش مترو تهران ۳۰ کيلومتر حفاري، لاينينگ و ريل گذاري کرديم و ساخت ۸۵ درصد ايستگاه هايش را هم در ۱۸ ماه انجام داديم.
قاليباف با اشاره به تست گرم خط هفت مترو تهران افزود: در جريان ساخت اين خط مشکلات فني زيادي شامل شرايط زمين، جنس خاک، مشکلات فرسودگي تاسيسات، مشکلات آب هاي زير سطحي و موارد مشابه ديگر وجود دارد. حتي در جريان ساخت اين خط به حدي مشکل وجود داشت که همه قانع مي شدند مي‌توان اين خط را نساخت اما فقط به دليل خدمت به مردم اين کار نشدني را در کمترين زمان ممکن انجام داديم و اين خط با کمترين زمان، هزينه و با بهترين کيفيت ساخته شد. وي تاكيد كرد: امروزاين توفيق نصيب ما شده است که اعلام كنيم در پايان سال ۹۵ توانسته ايم ۱۰۰ کيلومتر مترو را در خط شش، هفت و هشت به نتيجه برسانيم و با تست گرمي که انجام شد، مسافرگيري خط هفت از اواخر فروردين۹۶ آغاز خواهد شد. قاليباف در بخش ديگري از سخنانش از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تقدير کرد و گفت: نمايندگان مردم با درايت و با تصميم درست خودشان نگذاشتند روحيه کار و تلاش تحت تاثير رفتار سياست زدگي و سياست بازي در کشور قرارگيرد به همين جهت قدردان نمايندگان مجلس شوراي اسلامي هستم.
شهردار تهران رد تحقيق و تفحص در مجلس را حرکتي هوشمندانه دانست و گفت: مي گويند چرا درآمد شهرداري از محل فروش پروانه ها فلان ميليارد تومان است، اين بودجه ما است که در شوراي شهر تصويب شده و عين قانون است. قاليباف افزود: طي ۱۲ سالي که در شهرداري تهران توفيق خدمت داريم کدام پرونده فساد در شهرداري تهران پيدا شده است؟ کدام در شهرداري محکوميت پيدا کرده است؟ حتي يک مورد هم پرونده فساد نداريم؛ آن هم با همه اين حساسيت هايي که وجود دارد.
وي اظهار داشت: تخلف اداري و تخلف يک فرد در هر جايي وجود دارد اما فساد و تخلف سازمان يافته و تخلف سازمان يافته در شهرداري وجود ندارد به طوري که شهرداري تهران حتي يک محکوميت در اين باره وجود ندارد. منکر اين نيستيم که ممکن است جايي کسي فردي تخلفي کند و رشوه اي بگيرد. البته به شدت با آن برخورد کرده ايم که نمونه هايش هم وجود دارد.

ترامپ مجوز تشديد حملات آمريکا به يمن را صادر کرد

سرويس خارجي: رئيس جمهوري آمريکا مجوز تشديد حملات ارتش آمريکا در يمن را به پنتاگون داد.
در همين رابطه، منابع خبري اعلام کردند: دونالد ترامپ اختيارات بيشتري به وزارت دفاع اين کشور براي افزايش حملات خود در يمن داده است.
اين منابع افزودند: اين اقدام ترامپ در راستاي عمليات وزارت دفاع آمريکا براي هدف قرار دادن گروه هاي تروريستي نظير القاعده در يمن صورت گرفته است.
منابع خبري همچنين گفتند: دونالد ترامپ به سازمان «سيا» نيز اجازه استفاده از هواپيماهاي شناسايي «الدرونز» عليه گروه هاي تروريستي در يمن را داده است.
در چنين شرايطي، تحولات ميداني جنگ يمن با ادامه درگيري نيروهاي يمني با متجاوزان سعودي همچنان ادامه دارد. در اين راستا،منابع امنيتي از کشته شدن دونظامي سعودي در پايگاه «الطلعه» در منطقه «نجران» عربستان خبر دادند. از سوي ديگر، جنگنده هاي عربستان در ۱۵ نوبت بخش هايي از استان «صعده» يمن را بمباران کردند.جنگنده‌هاي سعودي همچنين منطقه «الرکوه» در شهر «الصفراء» صعده را هدف قرار دادند که در اين حملات سه نفر کشته و پنج تن ديگر زخمي ‌شدند.
در همين حال، ديدبان حقوق بشر در منطقه خاورميانه و شمال آفريقا، ضمن ابراز نگراني از وضعيت جاري در يمن، عربستان را متهم به ارتکاب جنايت جنگي در قبال اين کشور کرد.