وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دومین روز از نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی؛

مطالبه بی‌مطالعه موفق نیست و کشور را به انحراف می‌کشاند

به گزارش نویدتهران،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دومین روز از نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی با اشاره به اهمیت مطالعه در بین دانش آموزان اظهار کرد: مطالبه بی‌مطالعه موفق نیست و کشور را به انحراف می‌کشاند
محمدجواد آذری جهرمی ضمن ابراز خرسندی از حضور در جمع نمایندگان مجلس دانش‌آموزی، اظهار کرد: از این فرصتی که در مجلس دانش‌آموزی برای شما به وجود آمده، استفاده کنید و با ادبیات سخنگویی و آداب سخنرانی آشنا شوید و صحبت‌های خود را مناسب با فضای جلسه تنظیم کنید و تلاش کنید تا مطالب با آرامش بیان شود چراکه این‌یک فرهنگ ناصحیحی است که اگر با صدای بلند و فریاد صحبت شود توجه بیشتری به آن فرد می‌شود و تمرین کنید که صحبت‌های شما با آداب خوب سخنگویی بر مغز و قلب مخاطب تأثیر بگذارد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نطق یکی از نمایندگان در خصوص دستاوردهای چهل‌ساله انقلاب اسلامی اظهار کرد: مفهوم انقلاب اسلامی فراتر از مباحث اجرایی است و برای آشنا شدن با این دستاوردها، دانش آموزان باید به مطالعه دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر بپردازند و تحلیل و بررسی کنند چراکه بامطالعه کتاب‌ها و اسناد متوجه خواهید شد که دشمن اصلی ایران چه چیزهایی درباره دستاورد چهل سال می‌گوید و در محتوای کلامشان قدرت نظامی و سیاسی ایران را تحسین می‌کنند.

آذری جهرمی خاطرنشان کرد: در کنار مطالبه گری سطح مطالعات خود را بالا ببرید، مطالبه بی‌مطالعه نمی‌تواند موفق باشد و امکان دارد مسیر تعالی کشور را به انحراف کشاند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بامطالعه بررسی کنید که چقدر از آرمان آزادی و استقلال اوایل پیروزی انقلاب اسلامی فاصله‌داریم و حتماً به دست خواهید آورد که اگر اشکالی وجود دارد از ایده انقلاب اسلامی نیست و در مدیریت‌ها اشتباه عمل شده است؛ چراکه مسئولان حرف زدند اما در عمل بی‌توجهی کردند.

وی در ادامه گفت: نیروی جوانی بسیار ارزشمند و مهم است اما در عمل جایگاه جوانان کجاست؟ حضور بانوان ارزشمنداست اما جایگاه آنان کجاست؟ بنابراین عملکرد به شعار نیست به عمل است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه حرکت پرشور جوانان با شاخص‌های نشاط و آزادگی همیشه تأثیرگذار است، گفت: یکی از بزرگ‌ترین حرکت‌هایی که منجر به انقلاب اسلامی شد، مسیری بود که دانش آموزان در آن فعالیت می‌کردند و بعد از انقلاب هم دانش آموزان حضور پرشوری داشته‌اند و جوانی که وارد معاملات سیاسی نشده، حرفش را صریح می‌زند و اگر وارد شود، گاهی از گفتن حقیقت دور می‌شود.

وی در ادامه افزود: اما اگر مسیر مطالبه جوان تغییر کند و درست نباشد مطالعات سطحی باشد و پایه نداشته باشد بدون شک تأثیری نخواهد گذاشت.

آذری جهرمی بابیان پیشنهاد‌های خود به هیئت رییسه مجلس گفت: از ظرفیت مجلس برای ترویج فرهنگ مطالعه و سکوهای گفتگو در مدارس استفاده کنید و مطالعه را به ارزش تبدیل کنید که در حال حاضر این چالش در جامعه وجود دارد.

وی افزود: در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به دنبال گسترش زمینه همکاری با وزارت آموزش‌وپرورش هستیم و با توجه به ماده ۶۹برنامه ششم توسعه، هوشمند سازی مدارس را در برنامه‌ها داریم چون در حال حاضر یکی از معضلات نظام آموزشی ما هوشمند سازی است و تلاش می‌کنیم تا پایان سال تحصیلی مدارس به شبکه ملی وصل شوند و خدماتی در خصوص زیرسیستم‌هایی که به مدارس در فرآیندهای هوشمند سازی کمک می‌کند، خواهیم داشت.

وی در ادامه بابیان اینکه تحول بزرگی به نام اقتصاد دیجیتال در دنیا در حال شکل گرفتن است، گفت: اقتصاد دیجیتال مفهومی تأثیرگذار در دلش نهفته است که باید توجه شود و در آینده نه‌چندان دور شاهد حاکمیت شرکت‌های بزرگ اطلاعاتی بر کشورها خواهیم بود و امروز تکنولوژی و ابزار آن برای هر دولتی قابل‌استفاده است و باید در عصر دیجیتال عزم کافی برای حرکت در این مسیر داشته باشیم.

وی ا فزود: عده‌ای معتقدند از هر تکنولوژی باید استفاده کنیم و عده‌ای می‌گویند اصلاً نیازی به این تکنولوژی‌ها نیست و البته در این میان جمعی که می‌خواهد از تکنولوژی استفاده کند در فشار قرار می‌گیرد.

آذری جهرمی گفت: ما باید نیروی سازندگی جوانان را رشد دهیم و زیست بومی مهیا کنیم که نیروی جوان، خلاقیت خود را به کالا و خدمات تبدیل کند و در اختیار بازار قرار دهد و برای عملی شدن این اقدام مراکز رشد دانش‌آموزی را در وزارت ارتباطات توسعه‌خواهیم داد و تمام نیروی جوان وارد گردونه‌ای خواهد شد که در توسعه کشور تأثیر بگذارد.

وی خاطرنشان کرد: ما چشم امید به شما دانش آموزان داریم و اگر بخواهیم در آینده ثروتی در دنیا داشته باشیم، داشتن مغزهای قوی است و شما دانش آموزان باید باشید تا کشور موفق شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد: از ظرفیت مجلس دانش‌آموزی استفاده می‌کنیم و در کمیته مربوط به وظایف وزارت ارتباطات پیشنهاد می‌کنم مصوبه‌ای برای توسعه مراکز رشد داشته باشد.

آذری جهرمی از آمادگی وزارت ارتباطات برای تعامل با مجلس دانش‌آموزی و استفاده از ظرفیت‌های دانش‌آموزی خبر داد و گفت: در حوزه فناوری اطلاعات به‌صورت خاص نیاز به حضور جوانان داریم و تقاضا داریم که در این عرصه به ما کمک کنید و حتماً ماهم از جامعه دانش‌آموزی پشتیبانی می‌کنیم و این ظرفیت را ارج می‌نهیم.