سخنگوی وزارت بهداشت در نشست خبری:

مصدومان ترافیکی، خدمات درمانی رایگان دریافت می کنند

به گزارش نویدتهران،سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اينكه دریافت وجه خارج از صندوق بيمارستان و بدون ارائه فاکتور رسمی ممنوع است و تخلف محسوب می‌ شود، گفت: در بیمارستان‌ های دولتی هر نوع ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان برای دریافت خدماتی مانند رادیولوژی، آزمایش و غيره، ممنوع است.

دكتر ايرج حريرچي در نشست خبري هفتگي خوددرخصوص تعرفه هاي سال ٩٧ گفت: رشد تعرفه قبل از تقدیم لایحه بودجه به مجلس، مشخص شد که تغییرات تعرفه در بودجه بیمه ها لحاظ شود.

وي افزود: درتابستان امسال، بحث های کارشناسی رشد تعرفه ها انجام شد و در آبان ماه در شورای عالی بیمه، رقم پیشنهادی تعیین و به سازمان برنامه و بودجه اعلام شد.

قائم مقام وزيربهداشت تصريح كرد: در قانون بودجه سال ۹۷، تغییرات تعرفه برای سال آینده اعمال نشد و نگرانیم که زمان تصویب بودجه در مجلس، این تغییرات لحاظ نشود.

وي گفت: امیدواریم رشد بخش هتلینگ تعرفه های پزشکی برای جبران هزینه های واحدهای درمانی، تعیین تکلیف شود.

وزارت بهداشت حمایت های مناسبی از تولید کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی دارد

دكتر حريرچي درخصوص صنايع دارويي و تجهيزاتي كشور گفت: وزارت بهداشت حمایت های مناسبی از تولید کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی داشته و در محصولاتی که به خودکفایی رسیده ایم، محدودیت های شدیدی برای واردات محصولات مشابه تولید داخل، اعمال کرده ایم.

وي ادامه داد: مشکل صنایع دارویی کشور، معوقات مالی است که مربوط به فروش محصولات آنها به بیمارستانها و داروخانه های بخش دولتی و خصوصی است.

سخنگوي وزارت بهداشت تاكيد كرد: صنایع دارویی و تجهیزات پزشکی، بهره وری خود را افزایش و هزینه ها را کاهش دهند و به صادرات توجه ویژه داشته باشند.

وي گفت: یکی از مشکلات صنایع دارویی، تولید مازاد بر نیاز کشور است که باید ضمن ارتقای استانداردهای محصولات خود، به صادرات و بازارهای منطقه، نظر داشته باشند.

وي درخصوص سبك تغذيه اي مردم و برخورد با متخلفان گفت: وزارت بهداشت در حوزه تمایل مردم به مصرف لبنیات سنتی، اختیارات قانونی برای برخورد با تخلفات در سطح عرضه را ندارد و نقش اطلاع رسانی و آموزش به جامعه را دارد.

سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اينكه مصرف فست فود، خطرناک تر از مصرف لبنیات سنتی است، تصريح كرد: اکثر شیرینی های بسته بندی و غیربسته بندی از نظر چربی، کالری و قند خطرناک تر از ماست و لبنیات سنتی است.

دكتر حريرچي افرود: بخش زیادی از آلودگی هوای تهران به ماشین های سنگین فرسوده و موتورسیکلت ها مربوط می شود و حذف آنها به سادگی امکان پذیر نیست زیرا خانواده های زیادی از این وسایل نقلیه و صنعت ساختمان سازی ارتزاق می کنند.

وي درخصوص وضعيت سلامت آيت الله هاشمي شاهرودي گفت: در مورد وضعیت بیماران اعم از افراد عادی، سیاسی، ورزشکار، هنرمند و غیره طبق اصول اخلاقی و قانونی، باید خانواده ‌شان اعلام کند یا باید به ما محول شود که اعلام كنيم.

وي گفت: در جریان جزييات هستیم، اما اعلام آن بر حسب صلاحدید ایشان و خانواده ایشان انجام می شود و در مورد سایر افراد هم اگر اجازه ای داده نشود نمی توانیم اعلام کنیم.

سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اينكه دریافت وجه خارج از صندوق بیمارستان و بدون ارائه فاکتور رسمی ممنوع است و تخلف محسوب می‌ شود، گفت: در بیمارستان‌ های دولتی هرنوع ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان برای دریافت خدماتی مانند رادیولوژی، آزمایش و غيره، ممنوع است.

وي درباره آخرین وضعیت بدهی سازمان‌ های بیمه ‌گر به مراکز درمانی گفت: بابت ارائه خدمات در سال ۹۵و ۹۶بالغ بر ۲۵ هزار و ۳۵۸ میلیارد تومان اسناد ارسالی و ۴ هزار میلیارد تومان اسناد بین راهی داریم.

وي افزود: از این ارقام بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان به بیمارستان‌ ها پرداخت شده و ۱۳هزار و ۱۵۳ میلیارد تومان برای اسناد ارسالی طلب داریم.

قائم مقام وزير بهداشت خاطرنشان كرد: سازمان ‌های بیمه ‌گر تاکنون با استفاده از اوراق، بخشي از بدهی‌ های خود را پرداخت كردند، بیش از ۴هزار میلیارد تومان إسناد بين راهي است و همچنان بیش از ۱۳هزارمیلیارد تومان طلب داریم و بايد توجه شود كه این موضوع تاثیر شدیدی بر كاركرد بیمارستان ‌ها دارد.

دكتر حريرچي اظهارداشت: در تمامی بیمارستان‌ های کشور اعم از دولتی، خصوصی، عمومی و غیر دولتی هرگونه دریافت وجه خارج از صندوق بيمارستان و بدون ارائه فاکتور رسمی ممنوع است و تخلف محسوب می‌ شود.

وي گفت: در بیمارستان‌ های دولتی هرنوع ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان برای دریافت خدماتی مانند رادیولوژی، آزمایش و غيره ممنوع است، مگر اینکه از طریق زنجیره ارجاع بیمارستان و با قيمّت دولتی انجام شود.

هزينه درمان مصدومان ترافيكي رايگان مي شود

وی درخصوص رسیدگی به مصدومان ترافیکی بيان كرد: تا سالهاي قبل، مصدومان تصادفی باید خودشان هزینه ها را پرداخت می‌ کردند و گاهی ساعت‌ ها باید روی زمین می ‌مانند، اما با توجه به ماده ۹۲ قانون برنامه چهارم توسعه، بند ب ماده ۳۷قانون پنجم توسعه و همچنین ماده ۳۰ قانون الحاق مقررات باید قسمتی از هزینه ‌ای که مردم و صاحبان خودروها بابت بیمه شخص ثالث می ‌پردازند، در این زمینه هزینه شود و هیچ پولی بابت خدمات درمانی در مراکز دولتی از هیچ مصدوم ترافیکی دریافت نشود.

قائم مقام وزيربهداشت درخصوص پرداخت مطالبات پرستاران و پيراپزشكان گفت: تمام تلاش ما براين است كه مطالبات گروه پرستاری و پیراپزشکی را در اسرع وقت ‌پرداخت کنیم.

وي گفت: در حال حاضر بیشتر دانشگاه ‌های علوم پزشکی پرداخت ‌های عقب افتاده خود را چند ماه جلو انداخته ‌اند، اما پرداخت مطالبات کادر درمان تابع این است که چقدر بتوانیم از سازمان ‌های بیمه ‌گر مطالبات خود را دریافت کنیم.

دكتر حريرچي ادامه داد: درمورد كارانه پرستاران و پيراپزشكان، تاخير در پرداخت ها، به طور متوسط حدود ۹ ماه عقب افتاده است و اضافه كار آنها نيز يكي دوماه با تاخير پرداخت مي شود.

وي گفت: در برخی از بیمارستان ‌های کوچک ضریب نیروی انسانی دو است، اما اشغال تخت پایین است. به همین دلیل مجبوریم در این مراکز هزینه بیشتری پرداخت کنیم.

كمتر بيماري براي خدمات درماني به خارج اعزام مي شود

سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اينكه يكي از دستاوردهاي نظام سلامت در ايران اين است كه درحال حاضر انگشت شمار بيمار به خارج اعزام مي شود، گفت: در دهه شصت برای انجام یک عمل جراحی ساده مانند پیوند عروق قلب که امروز در تمام مراکز استان‌ ها انجام می‌شود، بیمار به خارج اعزام می‌شد، اما امروز اعزام به منظور درمان به خارج از کشور بنا به ضرورت انجام می‌شود و اين درحالي است كه ما سعی کرده ‌ایم که در کشور ظرفيت پذيرش توريسم سلامت ايجاد كنيم.

زمان آزمون استخدامي پزشكان؛ ٢٢ دي ماه

وي درخصوص زمان آزمون استخدامی پزشکان متخصص گفت: اين آزمون ٢٢ دي ماه برگزار مي شود و همچنين نتایج آزمون استخدامی اخير اوایل بهمن اعلام می‌ شود.