آیت الله اعرافی در خطبه های نماز جمعه قم:

مشکلات مردم در عراق و لبنان، بستری برای توطئه دشمنان مقاومت است

به گزارش نویدتهران،امام جمعه قم گفت: دولت و مسئولان عراق و لبنان باید در حذف فساد از نظام‌های دولتی، رفع نیازهای مردم و گوش سپردن به نصیحت مراجع اهتمام داشته باشند، اما مردم هم باید بدانند دشمنان درصدد آسیب‌رسانی به کشورهای محور مقاومت هستند.

آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه های نماز جمعه قم اظهارکرد: مردم باید با هشیاری خود در دام دشمنان مقاومت قرار نگیرند، همان‌طور که در فتنه ۸۸ نیز می‌خواستند مشکلات مردم ایران را بستری برای توطئه و فتنه مورد نظر خود قرار دهند.

امام جمعه قم تصریح کرد: دشمنان مقاومت بدانند که از این آشوب‌ها نمی‌توانند برای خود موفقیتی بسازند و همه کسانی در گذشته از شما زخم خوردند، امروز در مقابل شما ایستاده اند و مقاومت اسلامی به راه پرافتخار خود ادامه خواهد داد.

آیت الله اعرافی ادامه داد: یک مجموعه از اصول قوانین در اسلام در زمینه پرورش فرزندان صالح ارائه شده که باید در فرهنگ ما نهادینه شود، اصل اول رعایت اصول درست در انتخاب همسر، اصل دوم فراهم کردن شرایط مناسب برای تربیت فرزند و اصل سوم فراهم کردن لقمه حلال است.

وی ادامه داد: مال حلال، صفای قلب و نورانیت دل، خضوع و خشوع در برابر خدا را به همراه می‌آورد و تسهیل کننده همه عبادت‌های انسان است، اثر دیگر آن تسهیل استجابت دعا است که دروازه‌های آسمان را به‌روی انسان می‌گشاید، پیامبر اکرم در این باره می‌فرمایند:” هرکس مال حلال بخورد، فرشته مسئول استغفار کردن برای اوست تا زمانی که از غذا خوردن فارغ شود. ” در جای دیگری از پیامبر نقل شده که “کسی که در کسب مال حلال بکوشد در درجه‌ی شهدا قرار دارد. ” چرا که اونیز مانند شهید در سلامت جامعه نقش دارد.

خطیب نماز جمعه قم بیان کرد: در خطبه ۱۹۸ نهج البلاغه بیان شده که تقوا سختی‌ها را به آسانی تبدیل می‌کند و انسان با تقوا از همه ناهمواری‌ها به سلامت عبور می‌کند.

آیت الله اعرافی ضمن گرامی‌داشت هفته وقف بیان کرد: هفته وقف را باید گرامی داشت چراکه وقف می‌تواند پشتوانه مهمی برای اهداف اسلامی و انسانی باشد، وقف‌ها در طول تاریخ پشتیبان حرکت‌های علمی و فرهنگی بوده‌اند که باید مورد توجه مسئولین و مردم قرار گیرد، وقف همیشه ارزشمند است اما در دو حوزه باید به آن توجه بیشتری شود، اول حوزه دین و آموزش آن و دوم حوزه‌های علمی و پژوهشی است.

وی ضمن تسلیت سالروز رحلت رسول خدا(ص)، از فعالان در عرصه خدمت‌رسانی به زائرین اربعین تشکر کرده و درخصوص هفته پدافند غیرعامل عنوان کرد: پدافند غیرعامل به معنای آمادگی همه ادارات، سازمان‌ها و خانه‌ها برای شرایط سخت است، این مسئله وظیفه‌ای عمومی است که باید مورد توجه همه قرار گیرد تا شرایط بحرانی با کم‌ترین میزان خسارت به پایان برسد.

امام جمعه قم ضمن گرامی‌داشت هفته بسیج دانش آموزی، بیان کرد: اخلاق بسیجی، مقاومت و شجاعت باید از طریق بسیج دانش‌آموزی در نسل جوان پرورانده شود تا بازهم شاهد جوانان بصیر و توانمندی هم‌چون حسین فهمیده‌ها باشیم.

آیت الله اعرافی درخصوص سواد آموزی گفت: علی رغم همه اقدامات مثبت نهضت سوادآموزی در کشور، در استان قم ۱۲۰ هزار بیسواد داریم که از این میان حدود ۳۳ هزار نفر در سن ۱۰ تا ۴۰ سالگی هستند که هرگز شایسته استانی مانند قم به‌عنوان یک شهر علمی نیست و باید با تدبیر مسئولین مرتفع شود.

وی با اشاره به فرا رسیدن ایام سالروز ارتحال پیامبر اسلام و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) اظهار کرد: امام علی(ع) در خطبه ۱۹۷ و ۲۳۴ نهج البلاغه بالاترین مصیبت برای عالم و بشریت را ارتحال رسول خدا و انقطاع وحی می‌دانند.

آیت الله اعرافی با تقدیر از کسانی که در احیا اربعین و رقم خوردن این حماسه پرشکوه تلاش کردند گفت: از مردم شریف قم که در صدر جدول زیارت اربعین قرار گرفتند و از هزاران زائری که در ستاد اربعین، مواکب، در حرم حضرت معصومه، مسجد مقدس جمکران مصلای قدس و دیگر نقاط میزبانی کردند تشکر می‌کنم.

امام جمعه قم همچنین از مردم و مسئولان عراق به خاطر حسن پذیرایی و زمینه سازی حماسه پرشکوه و میلیونی اربعین قدردانی کرد.

آیت الله اعرافی تصریح کرد: استکبار جهانی بداند امت اسلام و همه کسانی که در اربعین حضور داشتند و همه کسانی که قرن‌ها از شما آسیب دیدند در برابر شما ایستاده اند و شما با این حرکات نمی توانید برابر مقاومت اسلامی پیروز شوید و مقاومت و گفتمان انقلاب اسلامی به راه پرافتخار خود با صلابت ادامه خواهد داد.

وی ضمن گرامیداشت هفته بسیج دانشجویی بیان کرد: اخلاق مقاومت و شجاعت باید در نسل جوان از طریق بسیج نهادینه شود و امیدواریم که همچنان شاهد پرورش جوانان رشید و شجاعی باشیم که در لحظه‌های خطر کشور را حفظ کنند.