کاظم جلالی:

مسکوت ماندن دوماهه لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم از شکاف در مجلس و جامعه جلوگیری کرد

به گزارش نویدتهران،رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس معتقد است فرصت ۲ماهه مسکوت نگاه‌داشتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم فرصتی برای مذاکره درباره برجام و بررسی و پیگیری تصمیم اعضای FATF با حذف ایران از لیست سیاه است.
کاظم جلالی با اشاره به مسکوت ماندن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم با رأی نمایندگان در صحن علنی مجلس گفت: تا کنون حساسیت زیادی روی این لایحه ایجاد شده که برای حل مسائل آن، بررسی هایی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی انجام و تمهیداتی برای آن گذاشته شد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با این حال با توجه به اختلافاتی که سر این لایحه وجود داشت و می توانست روی وضعیت فعلی که کشور نیاز به وحدت و همدلی دارد تأثیر بگذارد، دکتر لاریجانی شخصا با نماینده دولت در صحن علنی صحبت شد و تلاش کرد که این موضوع به تأخیر بیفتد تا چند نکته حاصل شود.

وی افزود: نخست اینکه باید بررسی های جامع تری روی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مبارزه با تأمین مالی تروریسم انجام شود و دوم اینکه باید آنچه به عنوان اکشن پلن (Action Plan) و برنامه اقدام تعیین شده که جمهوری اسلامی نیز همه آن را انجام داد، بررسی شود و در حال حاضر نوبت کشورهای اروپایی است که شاهد اقدامات گسترده جمهوری اسلامی ایران بودند.

جلالی در ادامه با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران باید از لیست سیاه FATF خارج شود، عنوان کرد: در صورتی که اعتماد ایران نسبت به اقدامات اروپا در خصوص برجام جلب شود، طبیعی است که می توانیم این لایحه را مجدد در دستور کار قرار دهیم.

رئیس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: معتقدیم که مذاکره کنندگان ما نیز باید با قوت در بحث FATF و اکشن پلنی که داشته وارد شده و مذاکره کنند و به طرف مقابل بگویند که در طول این مدت جمهوری اسلامی ایران تمام ۸ مورد اکشن پلن (Action Plan) را انجام داده است و اکنون باید دید اروپایی ها در برابر اقدامات گسترده ایران چه اقداماتی را صورت می دهند.

وی افزود: بر این اساس دکتر لاریجانی مدیریت بسیار خوبی داشت که از نوعی شکاف در مجلس و در سطح جامعه با تدبیری که به خرج داد جلوگیری کرد.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه فعلا دو ماه موضوع را مسکوت گذاشیم تا ببینیم وضعیت مذاکرات برجام چگونه پیش می رود و درباره FATF چه برخوردی در مقابل اقدامات گسترده جمهوری اسلامی ایران طبق اکشن پلن تعیین شده، انجام می شود، خاطرنشان کرد: از سوی دیگر لازم است ایران از لیست سیاه FATF به صورت کامل خارج شود و تعلیق نیز کفایت نمی کند.