رییس سازمان اورژانس کشور خبر داد:

مسمومیت ۲۳۲۸ نفر با گاز منوکسید کربن از ابتدای مهر تا ۲۲ آذر امسال

به گزارش نویدتهران،رییس سازمان اورژانس کشور گفت: از ابتدای مهرماه تا روز گذشته، ۲۳۲۸ نفر در کشور دچار گازگرفتگی و مسمومیت با CO (منوکسیدکربن) شده اند که بیشترین تعداد مسمومین به ترتیب مربوط به استان های تهران با ۴۸۹ نفر، خراسان رضوی با ۲۵۸ نفر، فارس با ۲۳۱ نفر و آذربایجان شرقی با ۱۸۴ نفر بوده است.

دکتر پیرحسین کولیوند در گفتگویی با اعلام این خبر، اظهار داشت: از ابتدای مهر ماه تا روز گذشته، ۱۷۰۰ نفر از مسمومین با گاز منوکسیدکربن توسط آمبولانس های اورژانس پیش بیمارستانی به مراکز درمانی کشور انتقال داده شدند که بیشترین مسمومین اعزامی در استان های خراسان رضوی با ۲۲۴ نفر، تهران با ۲۲۲ نفر، آذربایجان شرقی با ۱۶۹ نفر و فارس با ۱۶۰ نفر بوده است.

وی با بیان اینکه در این بازه زمانی متاسفانه ۱۰۶ نفر بر اثر مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست داده اند، بیشترین میزان فوتی ناشی از این گاز را مربوط به استان های آذربایجان شرقی با ۱۳ نفر، اصفهان با ۱۲ نفر و فارس با ۱۰ نفر عنوان کرد.

رییس سازمان اورژانس کشور تصریح کرد: همزمان با سرد شدن هوا و نصب وسایل گرمایشی در منازل و اماکن مختلف شاهد افزایش موارد مسمومیت با گاز منوکسید کربن در کشور هستیم و مهمترین اماکن شایع تجمع این گاز در حمام، کابین وسایل نقلیه و مکان های سرپروشیده و فاقد تهویه مناسب است.

دکتر کولیوند اضافه کرد: گاز منوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است و عمده ترین منبع تولید آن، سوختن ناقص نفت و گاز است اما در اثر احتراق هر نوع ماده سوختنی خصوصا در محیط های بسته و فاقد اکسیژن ممکن است تولید شود. همچنین استفاده از آبگرمکن یا بخاری های مستعمل یا دارای نقص فنی و فاقد دودکش یا دارای دودکش بدون عملکرد مناسب در منزل، بیشترین موارد ابتلا به مسمومیت را تشکیل می دهند.

وی یادآور شد: علائم مسمومیت با گاز منوکسید کربن شامل سردرد، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ و احتمالا درد شکمی و سپس حالت بیهوشی، تشنج، اغما، سفتی عضلات، افزایش تعداد تنفس، کاهش فشار خون و در برخی موراد تنگی مردمک چشم است. باید توجه داشت که اگر فردی در اثر ابتلا به مسمومیت با گاز منوکسید کربن جان خود را از دست ندهد، ممکن است دچار نواقص عصبی و روانی پیشرفته مانند فلج عضوی یا اختلال قوای مغزی شود و مسمومیت شدید با این گاز، می تواند کشنده باشد.

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: در صورت برخورد با موارد مسمومیت با گاز منوکسید کربن باید مصدومان را سریعا از محیط گازگرفته خارج کرد، پس از خارج کردن مصدوم از محیط آلوده، سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفت و علائم حیاتی مصدوم یا مصدومان را کنترل و از باز بودن راه هوای هوایی، اطمینان حاصل کرد.