آیت الله سید ابراهیم رئیسی:

مساجد شبکه‌های اجتماعی قدرتمند جهان اسلام هستند

%d8%b1%db%8c%db%8c%d8%b3%db%8c

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار با اعضای مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان رضوی، با بیان اینکه مساجد شبکه‌های اجتماعی قدرتمند جهان اسلام هستند، گفت: یکی از بزرگترین ثمرات مساجد به عنوان پایگاه‌های عظیم اجتماع مسلمانان، شبکه سازی و جریان سازی اسلامی در میان اقشار مختلف مردم است.
به گزارش نوید تهران وبه نقل از آستان نیوز، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در این دیدار که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی برگزار شد، مساجد را به عنوان پایگاه‌های عبودیت، تعمیق اخلاق و کانون حرکت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی در جامعه اسلامی معرفی و تصریح کرد: آگاهی از وضعیت معیشتی مستضعفان و گره گشایی از مشکلات نیازمندان و بصریت افزایی در قبال مسائل جاری کشور، از جمله برکات مساجد است.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان، مساجد را شبکه‌های اجتماعی جهان اسلام دانست و عنوان کرد: امروز استکبار به نقش شبکه سازی مساجد واقف شده است، بنابراین از هیچ تلاشی برای خدشه و هجوم به این پایگاه‌های اسلامی فروگذار نیست. مساجد، موهبتی هستند که تنها جوامع اسلامی از آن برخوردارند و در مقابل، استکبار محروم از آن است.
عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر اینکه مسجد کانونی اسلامی برای شکل دادن به اجتماعات و ارتباطات مردمی بر محور ذکر، نماز و توجه به خداوند است، افزود: در تاریخ اسلام همواره مساجد به عنوان مرکزیتی برای مشورت، همکاری و تصمیم‌گیری در مسائل مهم اجتماعی، سیاسی و نظامی بوده‌اند و این نقش مساجد چه پیش از انقلاب و چه پس از آن همواره تاثیرگذار بوده است.
وی مسجد را پایگاهی برای انسان‌سازی، دشمن شناسی و دشمن ستیزی، بصیرت‌افزایی و زمینه‌سازی برای ایجاد تمدن اسلامی برشمرد و اظهار کرد: تعهد امامان جماعت مساجد نسبت به امور فرهنگی باید همچون ابتدای انقلاب باشد،‌ نباید با نگاهی حاشیه‌ای به این مأموریت مهم، در حق مسجد کم گذاشته شود.
وی افزود: مسجد پایگاه انواع فعالیت‌های اجتماعی است و در تقویت فکری و ترغیب مردم به فعالیت‌های گوناگون اجتماعی نقش اساسی دارد؛ از این رو امامان جماعت و طلاب مسئولیت خطیری در قبال مساجد دارند.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه دشمن تلاش گسترده و متنوعی را برای ضربه زدن به مساجد آغاز کرده است، ابراز کرد: امروز دشمن تلاش دارد شبکه‌های مجازی را جایگزینی برای شبکه‌های اجتماعی مساجد قرار دهد؛ در چنین شرایطی دست اندرکاران مساجد باید با بهره‌گیری مناسب از فضای مجازی، این تهدید را به فرصتی برای تقویت ارتباط مردم با مساجد تبدیل کنند.
عضو شورای عالی حوزه علمیه خراسان در بخش پایانی سخنان خود به ظرفیت معنوی آستان قدس رضوی اشاره کرد و با توصیه به اعضای شورای سیاست گذاری مساجد برای بهره‌گیری مناسب از این گنجینه عظیم معنوی، گفت: باید ارتباط معناداری میان مساجد و آستان قدس رضوی شکل بگیرد و ارتباط مساجد با این آستان نورانی برای بهره از فیوضات این بارگاه مقدس افزایش یابد.
در ابتدای این دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین حسین حائری؛ مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان رضوی گزارشی از عملکرد این مرکز ارائه داد و با اشاره به اینکه مسجد باید به عنوان پایگاهی برای اجتماع اقشار مختلف مردم تقویت شود، اظهار کرد: مسجد مهم‌ترین پایگاه فرهنگی و دینی در هر منطقه است و باید همواره به عنوان یک جایگاه مهم و عظیم معنوی از آن صیانت کرد.
همچنین در این جلسه تعدادی از اعضای مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان رضوی به طرح دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.