براساس گزارش سازمان پزشكي قانوني كشور؛

مرگ ۳۰۸ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج/ افزایش ۳۰٫۵ درصدی

به گزارش نویدتهران،در پنج ماهه نخست سال جاری ۳۰۸ نفر بر اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور جان خود را از دست دادند. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات قرص برنج ۲۳۶ نفر بود، ۳۰٫۵ درصد افزایش یافته است.

در این مدت از کل تلفات مسمومیت با قرص برنج ۲۰۰ نفر مرد و ۱۰۸ نفر زن بودند که بر اساس آمارهای موجود تعداد مردان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۴٫۲ درصد و تعداد زنان ۲۴٫۱ درصد بیشتر شده است.

بر اساس این گزارش در پنج ماهه نخست سال جاری استان های تهران با ۶۹، گیلان با ۴۰ و مازندران با ۳۷ فوتی بیشترین آمار تلفات قرص برنج را داشته اند، این در حالی است که تعداد تلفات قرص برنج در بیش از دوسوم استان ها کمتر از ۱۰ فوتی بوده و در تعداد قابل توجهی از استان ها نیز، مرگ با قرص برنج، صفر بوده است.

رشد ۷ درصدی تلفات در سال ۱۳۹۶

در سال گذشته نیز آمار تلفات قرص برنج نسبت به سال قبل از آن با رشد ۷ درصدی مواجه بود. در سال گذشته ۶۴۰ نفر (۴۱۱ مرد و ۲۲۹ زن) بر اثر مسمومیت با قرص برنج در کشور جان باختند در حالی‌که تعداد تلفات در سال قبل از آن برابر با ۵۹۸ نفر بود.

در این مدت همچنین استان های تهران با ۱۳۴، مازندران با ۸۸ و گیلان با ۶۹ فوتی بیشترین آمار تلفات قرص برنج را داشته اند.

سیر صعودی تلفات قرص برنج در سال های اخیر

آمارها نشان می دهد در سال های اخیر آمار تلفات مسمومیت با قرص برنج عمدتا با سیر صعودی مواجه بوده است. طی هفت سال گذشته (از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۶) آمار مرگ ناشی از مسمومیت با قرص برنج بیشتر با روند صعودی همراه بوده است و تنها در سال های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ این آمار کاهش یافت اما در دو سال بعد از آن نیز مجددا روند افزایشی در پیش گرفت.

در این سال ها به طور کلی چهار هزار و ۱۰۹ نفر در کشور بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند که کمترین آن مربوط به سال ۱۳۹۰ با ۴۶۳ فوتی و بیشترین آن مربوط به سال ۱۳۹۲ با ۶۶۱ فوتی بوده است.

قرص برنج هیچ پادزهری ندارد

با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمی فسفید آلومینیوم در انسان شناخته نشده است، هیچ پادزهر اختصاصی در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانی تنها شامل اقدامات حمایتی ـ علامتی است. از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه های بالینی نیز بعد از ۱۵-۱۰ دقیقه از مصرف خوراکی قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه های مسمومیت ظاهر می شوند و مرگ در مدت کمتر از ۶ ساعت ممکن است رخ دهد.

در صورت مسمومیت خوراکی، علائم تحریکی دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهای شکمی می باشد. بیشتر مرگ و میرها در خلال ۱۲ تا ۲۴ ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولاً ناشی از ایست قلبی ـ تنفسی است و مرگ و میر بعد از ۲۴ ساعت اغلب ناشی از نارسایی کبدی و کلیوی است. علائم بالینی در این نوع مسمومیت، ناشی از درگیری سیستم قلبی ـ عروقی، گوارشی، عصبی و ریوی است.

ضرورت اعمال تدابیر سختگیرانه برای جلوگیری از توزیع قرص برنج

بنا به آمارها طی سال های گذشته عمدتا شاهد افزایش تلفات قرص برنج در کشور بودیم به نحوی که در سال گذشته نیز این آمار با افزایش ۷ درصدی نسبت به سال قبل از آن مواجه بود، بنابراین این روال افزایشی که در دو سال گذشته شاهد آن بودیم اعمال تدابیر ویژه و سختگیرانه تر برای جلوگیری از ورود غیرقانونی قرص برنج به کشور و ممنوعیت فروش آن را دو چندان می کند.