دكتر مهرداد علي بخشي:

مرگ 16 نفر در حوادث ایام منتهی به مراسم چهارشنبه سوري سال گذشته

به گزارش نویدتهران،مدير کل ستاد بحران سازمان پزشكي قانوني كشور گفت: بر اساس آمارهاي پزشكي قانوني در حوادث ايام منتهی به چهارشنبه سوري سال گذشته، 16 نفر در كشور جان خود را از دست دادند كه از اين تعداد 15 نفر مرد و يك نفر زن بودند.

دكتر مهرداد علي بخشي افزود: مراسم چهارشنبه سوري در سال‌هاي اخير به دليل همراه شدن با برخي اعمال خطرآفرين، بي احتياطي‌ها و نيز فاصله گرفتن از اصل آداب و سنن قدیمی، آسيب‌ها و صدمات جسماني به بار آورده كه گاه غيرقابل جبران بوده و يا هزينه‌هاي زيادي را به خانواده‌ها تحميل مي كند.

آنچنان كه مطابق آمارهاي اين سازمان در سال گذشته 16 نفر در پي حوادث ایام منتهی به چهارشنبه سوری جان خود را از دست دادند ضمن آنكه تعداد قابل توجهي نيز در اين حوادث مصدوم و يا دچار نقص عضو شده اند.

وي با هشدار در خصوص استفاده از وسايل خطرناك و آسيب زا به بهانه شادی آخر سال و صدمات جبران ناپذير ناشي از آن اظهار داشت: شايد بخش قابل توجهي از این آسیب ها با رعايت اصول ايمني و نظارت هرچه بيشتر خانواده ها قابل پيشگيري باشد.

دكتر علي بخشي تصريح كرد: در تماس با مواد محترقه و منفجره، افراد به شكل هاي متعددي دچار آسيب مي شوند كه اين آسيب ها مي تواند ناشي از برخورد تركش ماده انفجاري تا سوختگي حرارتي و يا شيميايي و نيز قرار گرفتن در معرض موج انفجار، ريزش ساختمان و … باشد كه متأسفانه عوارض متعددي مانند نابينايي، قطع عضو، جوشگاه هاي دائمي روي صورت و بدن، ناشنوايي و … را به دنبال دارد.

مدير کل ستاد بحران سازمان پزشكي قانوني كشور با بيان اينكه آسيب هاي رواني ناشي از استرس وارده به افراد يكي ديگر از اين نوع صدمات است ابراز اميدواري كرد كه در سال جاري با رعايت بيشتر اصول اخلاقي و ايمني شاهد حوادث و آسيب هاي كمتري نسبت به گذشته باشيم.

دکتر علی بخشی افزود: توصيه من به آحاد جامعه به خصوص جوانان اين است که سلامتی و آينده روشن خود را با سهل انگاری و بی احتياطی به مخاطره نياندازند.