وزيربهداشت در اجلاس سالانه جوامع ايمن ايران:

مرگ سالانه ۳ هزار نفر بر اثر سوانح سوختگي

به گزارش نویدتهران،وزيربهداشت با بیان اینکه هزينه هاي خسارات جاني و مالي تصادفات معادل ٨ درصد توليد ناخالص ملي است، گفت: يعني بیش از آنچه برای سلامت خرج می‌ کنیم، باعث هزینه برای حوادثی می ‌شویم که قابل پیشگیری است.

دکتر سیدحسن هاشمی در اجلاس سالانه جوامع ايمن ايران ضمن گرامیداشت ياد و خاطره هموطنان عزيزمان كه در حادثه پلاسكو جان خود را از دست دادند، گفت: اميدوارم ازاين پس كمتر شاهد حوادثي از اين قبيل باشيم.

وزیربهداشت افزود: وقوع انواع حوادث اعم از طبيعي و غيرطبيعي، ترافيكي، تخريب و زلزله، تصادف قطار، ريزيش ساختمان و غيره، بدون تعارف نمادي از ضعف و كاستي هايي است كه به مدت چندين دهه روي هم انباشته شده و امروز منجر به مرگ و معلوليت هاي فراوان در كشور ماست.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: البته این اتفاقات در کشورهای دیگر نیز وجود دارد و مهم این است که باور کنیم همه این موارد قابل پيشگيري است و برای کاهش آنها تلاش کنیم.

وزیربهداشت گفت: در حوادث ترافيكي سالانه ١٦ هزار نَفَر فوت مي كنند كه آمار روزانه فوتي ها در روز ٤٥ نَفَر است و اين آمار معادل سقوط يك هواپيما بزرگ در هفته و بسيار بيشتر از كشته شدگان حادثه سانچي است.

دکتر هاشمی با بیان اینکه روز گذشته به دلیل سوانح رانندگی بالغ بر ۱۰۰ نفر کشته و مصدوم شدند، گفت: ۳۳۳ هزار نفر در سال مصدوم داریم، یعنی روزانه حدود ۹۰۰ مصدوم است که برخی دچار معلولیت می شوند.

وزیربهداشت تصریح کرد: متاسفانه ۳۵۰۰ نقطه حادثه خیز داریم و حدود ٥٠ درصد آنها نقاط پر تکرار حادثه خیز هستند.

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه امیدوارم برگزاری مراسمی همانند این اجلاس منجر به کاهش مرگ و معلولیت در جامعه شود، گفت: هزينه هاي خسارات جاني و مالي تصادفات معادل ٨ درصد توليد ناخالص ملي است، يعني بیش از آنچه برای سلامت خرج می‌ کنیم، باعث هزینه برای حوادثی می ‌شویم که قابل پیشگیری است و به آن عادت کردیم.

وزیربهداشت با بیان اینکه آیا برنامه ‌مدون و قابلي پايشي برای ایمن‌ سازی حوادث وجود دارد؟ یا کمبود منابع علت عدم تسریع در ایمن ‌سازی نقاط حادثه خیز است؟ و سوالاتی از این دست نیاز به بررسی دارد، ادامه داد: اینکه لزوم بازنگري سهم انسان، جاده و خودروها در تلفات جاده اي و سرمايه گذاري درعواملي كه در كوتاه ترين زمان ممكن كه هزينه اثربخش باشد، كدام است؟

دکتر هاشمی گفت: سوانح سوختگي باعث مي شود، سالانه ۳ هزار نفر فوت کنند و ٣٠ هزار نَفَر بستري شده و ۱۵۰ هزار نفر دچار معلولیت ناشی از سوختگی شوند و همچنین مرگ خاموش ناشی از گاز گرفتگی نیز سالانه ۸۰ هزار نفر را دچار مسموميت می ‌کند که سالانه۸۰۰ نفر از آنها فوت مي كنند.

وزیربهداشت گفت: تعداد فوتی به علت حوادث ناشی از کار در سال حدود ۲ هزار نفر است.

دکتر هاشمی اظهارداشت: مقررات ملی ساختمان با عمر ۲۰ ساله خود به ندرت به صورت کامل رعایت می‌شود، البته حرف هاي زیادی گفته می‌ شود، اما در عمل و در اجرا و نظارت نقش پر رنگی نداریم و در این زمینه وزارت راه و شهرسازی و نظام مهندسی و پیمانکاران دخیل هستند و با وجود الزامات قانونی هنوز ساخت و ساز توسط مجریان ذی صلاح انجام نمی‌ شود كه البته این موضوع عام نیست و مواردی وجود دارد که می‌ توان پیشگیری کرد، مثلا بیمارستانی که کمتر از یک سال گذشته افتتاح کردیم در زلزله اسلام آباد فرو ریخت، اما خانه‌ هایی با قدمت بیش از ۵۰ سال، خراب نشد و اين مسائل نشان می‌ دهد که مشكلاتي وجود دارد و مشکل وقتی پر رنگ ‌تر می‌ شود که برخوردي نمي كنيم.

وزیربهداشت گفت: یک سال از حادثه پلاسکو و چند ماه از حادثه زلزله کرمانشاه گذشته و عدم برخورد باعث ایجاد شایعات می‌ شود و انگشت اتهام به سمت آنهايي می ‌رود که شاید کم ‌ترین تقصیر را داشته باشند.

دکتر هاشمی گفت: با وجود الزامات قانونی، ایمنی کارگاه‌ ها وضعیت خوبی ندارند، با این وضعیت، آمار بالای حوادث بدیهی است، لذا باید حتما به آنچه به عنوان مقررات ملی وضع شده و قانون حکم کرده، تن بدهیم، زیرا مشکل ما قانون ‌گریزی در همه ابعاد است و نقش مسئولین در این میان پر رنگ‌ تر است، زيرا هرچه مردم قانون ‌گریزی را ببینند، آنها نیز به این کار تن می ‌دهند.

وزیربهداشت بیان کرد: با اجرای مقررات ملی ساختمان می‌ توان از بخش مهمی از حوادث پیش‌گیری کرد، ضعف در توانمندی فردی و غیره در کنار نقص در زیرساخت‌ ها و سهل انگاری و‌ کوتاهی و کم اهمیت شمردن جان انسان‌ ها دست به دست هم داده و منجر به ایجاد حوادثی شده که سعی می‌ کنیم در مورد آن فرافکنی کنیم.

دکتر هاشمی گفت: به نظر می ‌رسد صنعت بیمه با وجود تلاش بسیاری که داشته، نتوانسته حوادث را کم کند، فکر می ‌کنیم همه این دردها درمان دارد و راه بسیاری از این دردها اجرای دقیق قانون است.

وزیربهداشت افزود: نمی ‌دانم چرا ما ایرانیان نمی‌ خواهیم از قانون استفاده کنیم، انگار سر ستیز داریم و مي گوييم باید خودمان همه چیز را تجربه کنیم و بعد مسیر را مدام اشتباه می‌ رویم و حتی سرمان به سنگ می‌خورد، اما باز هم بیدار نمی‌شویم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه باید از تجربه ‌های جهانی برای ساختن جامعه ایمن استفاده کنیم، گفت: باید در برابر جان و مال انسان‌ ها در هر سه قوه شاهد تحرک بیشتری باشیم و این کار حتما منحصر به قوه مجریه یا قوه مقننه نیست، بلكه اعتقاد دارم قوه قضاییه نقش بيشتري دارد و اگر کسی تخلفی کرده و مسئولیت خود را انجام نداده باید با او برخورد شود، باید انجمن‌های تخصصی نیز در کارها مشارکت کنند.

وزیربهداشت تصریح کرد: باید به وسیله ابزارهای اطلاع رسانی و شوراهای محلی نسبت به وجود مکان ‌های حادثه خیز واکنش نشان داد و این نقاط بیشتر مشخص شوند.

دکتر هاشمی گفت: امیدواریم روزی را ببینیم که تعداد تصادفات ما کاهش یافته و خودروها ایمن ‌تر شده و سواد و فرهنگ مردم چه در رانندگی و چه در رعایت حقوق یکدیگر افزایش پيدا كند.

وزیربهداشت با بیان اینکه جاده‌ ها باید ایمن‌ تر شوند، زيرا اين بخش آزاردهنده است، گفت: نزاع ‌هایی که در کشور اتفاق می‌افتد نیز آمار بالایی دارد و براي ما که خود را میراث دار تمدن بزرگی مي دانيم و پايبند به دینی هستيم که مظهر بخشندگی است، باعث شرمندگی است که در طول شبانه‌روز تعداد زیادی از افراد به علت نزاع‌ ها جان خود را از دست بدهند.

دکتر هاشمی تاکید کرد: بايد گفت كه آسیب‌ های اجتماعی بلای جان کشور است و متاسفانه ما خیلی چیزها را توجیه می‌ کنیم یا راه را اشتباه می‌ رویم.

وزیربهداشت گفت: باید دستگاه‌ هایی وجود داشته باشد که مسئول ایمنی باشد و اگر اتفاقی افتاد مثل ستادهای بحران فعلی نباشد که عقب‌ تر از مردم به بحران می ‌پردازند./۲۰۷