سردار سیدکمال هادیانفر:

مرگ روزانه ۳۴ نفر در تصادفات نوروزی


به گزارش نویدتهران، رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه امسال شاهد ۴۴۰ میلیون تردد در نوروز بودیم، گفت: در این ایام به طور متوسط ۳۴ نفر روزانه جان خود را در تصادفات نوروزی از دست داده اند.

سردار سیدکمال هادیانفر در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه به تشریح عملکرد پلیس راهور ناجا در سال ۹۹ پرداخت و گفت: پلیس راهنمایی و رانندگی در کنار خانواده عظیم نیروی انتظامی همه ساله به اجرای وظایف ذاتی خود می پردازد؛ مدیریت ترافیکی، تسهیل در ترددها و ارائه خدمات در حوزه اجرائیات و کاهش تصادفات ازجمله وظایف جدی است که پلیس راهور آن ها را به نحو مطلوب انجام داده است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته پلیس راهور ۳۶ میلیون خدمات ارائه کرده است، به موضوع تصادفات اشاره کرد و گفت: در بحث کاهش تصادفات ۳۰ دستگاه در کشور نقش دارند که سهم پلیس راهور در این خصوص ۱۹ درصد است.

رئیس پلیس راهور ناجا در ادامه با بیان اینکه با همکاری تمامی دستگاه‌ها و با حضور ۷۶ هزار نفری نیروها در قرارگاه نصر توانستیم نوروز ۱۴۰۰ را بدون حادثه سپری کنیم، تصریح کرد: پیش بینی ما براساس سناریوی که در قرارگاه ارائه کرده بودیم افزایش سفرها بود که در نوروز امسال، ۸۹ درصد افزایش ترددها را در جاده های کشور تا روز ۱۳ فروردین شاهد بودیم؛ بیشترین ترددها در محورهای شمالی کشور قم، اصفهان و شیراز بود.

*مرگ روزانه ۳۴ نفر در تصادفات نوروزی

وی با اشاره به اینکه امسال شاهد ۴۴۰ میلیون تردد در نوروز بودیم، خاطرنشان کرد: در این خصوص نسبت به نوروز ۹۹ افزایش را شاهد بودیم این در حالی است که در نوروز ۹۸، ۵۰۶ میلیون تردد صورت گرفت و نوروز امسال نیز نسبت به نوروز ۹۸، ۱۶ درصد کاهش و نسبت به نوروز ۹۹، ۸۶ درصد افزایش تردد داشته ایم.

سردار هادیانفر در ادامه با بیان اینکه در تصادفات نوروزی نسبت به سال ۹۸ روند کاهشی را شاهد بودیم گفت: ۱۶ درصد در تصادفات فوتی نسبت به سال ۹۸ کاهش داشتیم و ۴۹ درصد کاهش تصادفات در حوزه جرحی، فوتی و خسارتی داشتیم اما نسبت به نوروز ۹۹، ۴۲ درصد افزایش تصادف در حوزه جرحی، فوتی‌و خسارتی داشتیم.

وی تصریح کرد: ۲۶ درصد نیز در تصادفات فوتی افزایش داشته ایم و به طور متوسط ۳۴ نفر روزانه جان خود را در تصادفات نوروزی از دست داده اند.

*۲۷۷ شهر نارنجی و قرمز است

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه در ابتدای نوروز ۴۰ شهر قرمز و نارنجی داشتیم، عنوان کرد: تا روز ۱۲ فروردین ۱۴۰۰ ، ترددها ۱۰۰ درصد افزایش یافت؛ براساس آخرین گزارش ها تا روز گذشته ۱۵ فروردین ماه، ۱۶۶ شهر در وضعیت قرمز و نارنجی بودند که امروز ۲۲۷ شهر نارنجی و قرمز داریم؛ در ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا خروج پلاک های بومی از این شهرها ممنوع اعلام شده و مشمول جریمه می شوند همچنین ورود خودروها با پلاک غیربومی نیز به این شهرها ممنوع است و مشمول جریمه یک میلیون تومانی (شهرهای قرمز) و ۵۰۰ هزار تومانی (شهرهای نارنجی) هستند ضمن اینکه همچنان ممنوعیت تردد شبانه در سراسر کشور و در شهرهای نارنجی و قرمز، زرد و آبی هم اجرا می شود و خودروها درصورت تردد بین ساعات ۲۲ تا ۳ بامداد مشمول جریمه ۲۰۰ هزار تومانی می شوند.

*افزایش رضایتمندی مردم از پلیس راهور

سردار هادیانفر در ادامه با اشاره به اعمال محدودیت‌های کرونایی در سال ۹۹ گفت: در این مدت ۳۶ میلیون خدمت به مردم ارائه شده؛ بحمدالله بر اساس نظرسنجی ها رضایتمندی مردم از عملکرد پلیس راهور افزایش داشته است؛ رضایتمندی مردم در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸، ۱۰ درصد افزایش داشته است.

*اعمال محدودیت ها و کاهش ۸۳ درصدی فوت شدگان کرونا

وی با تاکید براینکه طرح محدودیت‌ها در ۴ مرحله انجام شده و همچنان در حال انجام است، تصریح کرد: این محدودیت ها ۸۳ درصد در میزان فوت شدگان مبتلا به کرونا کاهش داشته و ۵۴ درصد در کاهش ابتلا به کرونا موثر بوده است.

رئیس پلیس راهور ناجا با تاکید براینکه همچنان در کنار کادر درمان می مانیم، عنوان کرد: در بحث کرونا ۴۴۰ هزار نفر ساعت در این خصوص به کارگیری شده اند درواقع ۳۰درصد از توان ما به حوزه کرونا اختصاص داده شده است.

سردار هادیانفر گفت: براساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بیش از ۶ میلیون و ۳۰۰ هزار فقره اعمال قانون صورت گرفته که بیش از ۵۵ درصد اعمال قانون ها مربوط به تردد شبانه است.

*افزایش اعمال قانون با شیوه ویروس کرونا

وی خاطرنشان کرد: ۱۰۹ میلیون وسایل نقلیه طی سال گذشته اعمال قانون و جریمه شده‌اند که برای ۷۰ میلیون نفر که جریمه قطعی داشتند پیامک ارسال شده است، میزان جرایم در سال ۹۹ نیز، ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده که تا روز گذشته ۴ هزار و ۴۸۰ میلیارد تومان از این جریمه ها (۷۸ درصد) وصول شده است.

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین عنوان کرد: با شیوع ویروس کرونا اعمال قانون نیز افزایش داشته و این مبالغ به خزانه دولت واریز می شود.

رئیس پلیس راهور ناجا گفت: روزانه ۱۰۰ تا ۱۱۰ جریمه توسط پهپادها در محورهای تهران، خراسان رضوی و کرمان صورت گرفته و بسیاری از موارد نیز نیاز به امداد رسانی داشت که توسط پهپادها اطلاع داده شده است.

سردار هادیانفر با تاکید بر اینکه ۳۰ دستگاه در حوزه تصادفات نقش دارند و تنها پلیس مسئول تصادفات نیست، خاطرنشان کرد: درتصادفات ۹۲ درصد عامل انسانی نقش دارند که در ۵۱ درصد تصادفات، جان باختگان در صحنه و ۶ درصد از مصدومان نیز حین انتقال جان خود را از دست می دهند و ۴۳ درصد در قسمت ‌تروما و بیمارستان ها جان خود را از دست می دهند که وزارت بهداشت در این حوزه مسئول است.

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین گفت: در سال ۹۹، در بحث کاهش جان باختگان در ۱۰ هزار وسیله از ۵.۷ دهم نفر به ۴.۱ نفر رسیده ایم در ۱۰۰ هزار نفر از ۲۱ نفر به ۱۷.۸ دهم نفر در تصادفات رسیدیم.

وی ادامه داد: در سال ۹۹ ، یک هزار و ۹۰۰ نفر جان باخته کمتر از سال ۹۸ نفر داشتیم که شامل ۱۱٫۳ دهم درصد می شود. از ۳۴۷ هزار مصدوم در سال ۹۸ با ۶۸ هزار نفر کاهش در سال ۹۹ رسیدیم در سال ۹۹ یک میلیون و ۴۳۹ هزار فقره تصادف داشتیم که نسبت به سال ۹۸، ۶۶۹ هزار فقره (۳۲ درصد) کاهش داشتیم.

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین گفت: ۳۱ درصد رانندگان و ۲۴.۹ درصد سرنشینان طی سال گذشته در تصادفات جان خود را از دست داده اند؛ ۲۳.۵ درصد موتورسیکلت سواران و‌۲۰ درصد از جان باختگان در سال ۹۹ عابران پیاده بوده اند؛ همچنین ۶۰ درصد جان باختگان موتورسیکلت به دلیل عدم استفاده از کلاه ایمنی بوده است.

وی ادامه داد: ۳۴ درصد تصادفات در جاده ها رخ می دهد که ۷۰ درصد جان باختگان در جاده های کشور است و ۶۲ درصد تصادفات در ۳۰ کیلومتری شهرها اتفاق می افتد.

رئیس پلیس راهور ناجا با بیان اینکه یک میلیون و ۱۴ هزار خودرو در سال ۹۹ نوشماره بوده اند، گفت: نقل و انتقال وسیله ۴ میلیون و ۱۴۱ هزار بوده است؛ همچنین ۲۱۲ هزار موتورسیکلت نقل و انتقال شده است و در مجموع در سال ۹۹، ۱۵ هزار خودرو اسقاط شده است.

وی ادامه داد: در مجموع ۵ میلیون و ۳۸۳ نقل و انتقال و نوشماره انجام شده است در این مسیر بیش از ۲ میلیون نفر از نوبت دهی اینترنتی استفاده کرده‌اند؛ ۳۲ میلیون پلاک دپو شده آزادسازی شده‌است چراکه ما حداکثر پلاک‌ها را تا یک‌سال نگه می داریم و پس از یک سال به صورت رندومی به فرد دیگری واگذار می‌شود.

*راه اندازی آموزشگاه های مجازی رانندگی

رئیس پلیس راهور ناجا از راه اندازی آموزشگاه مجازی رانندگی در سال جاری خبر داد و گفت: آموزشگاه بانوان در چندین استان راه اندازی شده است؛ امسال نظارت بر آموزشگاه ها افزایش خواهد یافت در همین راستا بیش از ۱۲ هزار بازدید انجام شده که منجر به ابطال ۱۰۲ مجوز مدیریت شده است.

*هدف از جریمه کاهش تخلفات است نه کسب درآمد

سردار هادیانفر ادامه داد: به هیئت دولت پیشنهاد داده ایم که گواهینامه‌ها سه رنگ و سه گرید داشته باشد و هرچه راننده امتیاز کسب می کند نسبت به کاهش جریمه به صورت سیستمی اقدام شود؛ رانندگانی که قوانین را رعایت کنند و تصادف و تخلفی نداشته باشند رنگ گواهینامه آن ها از رنگ سفید به نقره ای و از نقره ای به طلایی تبدیل می‌ شود.

وی تاکید کرد: امید است این پیشنهاد تصویب و اجرایی شود چراکه هدف ما از جریمه کردن کسب درآمد نیست بلکه کاهش تخلف و جرم است.

* بیش از یک هزار گواهینامه در آستانه ابطال

سردار هادیانفر در خصوص نمرات منفی رانندگانی که گواهینامه آنها در آستانه ضبط است، گفت: این رانندگان بدانند شرایط سختی در انتظار آنها است؛ یک هزار و ۴۷۹ نفر از رانندگان در آستانه ابطال گواهینامه هستند و اگر رانندگی کنند جرم محسوب می شود.

وی ادامه داد: ۷۰ هزار نفر هم مشمول ۳۰ نمره منفی و سه ماه ممنوعیت رانندگی هستند و ۶ هزار مشمول محرومیت ۶ ماهه از رانندگی هستند.

* ثبت کروکی الکترونیک

سردار هادیانفر درخصوص ثبت کروکی الکترونیک نیز خاطرنشان کرد:درحال حاضر این موضوع به صورت پایلوت در قم اجرا شده و چنانچه بیمه ها هم همکاری کنند قطعا می توانیم سالانه بیش از ۲ هزار میلیارد تومان در بیمه به دلیل کروکی ساختگی کاهش هزینه ایجاد کنیم.

*طرح ترخیص موتورسیکلت ها ادامه دارد

سردار هادیانفر با بیان اینکه طرح ترخیص موتورسیکلت ها ادامه دارد، عنوان کرد: برای موتورسیکلت های رها شده توسط دادستانی تعیین تکلیف شده که یا اسقاط شده و یا موتورسیکلت های کمتر از ۱۰ سال توسط سازمان املاک تملیکی به فروش برسد.

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین در خصوص اعمال جریمه رانندگانی که پلاک خودروهای خود را مخدوش می‌کنند، عنوان کرد: این افراد پس از چک اپراتور و شناسایی راننده، احضار و پس از تشکیل پرونده به دستگاه قضا معرفی می‌شود.

سردار هادیانفر درباره رباتی که در پلیس راهور طراحی و از ۱۵ اسفند راه‌اندازی شده است، عنوان کرد: این رباتها به جای افسران چک اپراتور خواهند بود؛ ۷۵۵ هزار وسیله متخلف توسط این ربات‌ها تشخیص داده شدند و تاکنون تشخیص بدون خطا داشته اند.

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین درباره متوسط سرعت در جاده ها خاطرنشان کرد: این دوربین ها در محور تهران قم و بالعکس، قم_اصفهان و بالعکس و تهران_ کرج، قزوین_ زنجان_ تبریز اجرایی شده است خودرو که از اولین دوربین عبور می کند ثبت می شود و برمبنای سرعت قانونی محاسبه می کند اگر فرد با سرعت قانونی دوربین را رد کرده و تا دوربین بعدی با سرعت زیاد براند و در مقابل دوربین بعدی با سرعت قانونی برود این حد سرعت توسط دوربین محاسبه می شود و اگر کمتر از زمان مد نظر باشد اعمال قانون می شود.

*شورای عالی امنیت کشور متولی تشخیص ورود اشخاص به خطوط ویژه است

رئیس پلیس راهور ناجا همچنین درمورد اینکه کدام دستگاه متولی اجازه ورود افراد به خطوط ویژه است، تصریح کرد: شورای عالی امنیت کشور متولی تشخیص ورود اشخاص به خطوط ویژه است درواقع ساز و کار مجوز عبور از خطوط ویژه در شورای امنیت کشور تعیین می شود و صادرکننده مجوز پلیس راهور ناجا است ضمن اینکه مجوز هم برای خودرو صادر می شود نه به نام شخص خاص.

وی درخصوص وضعیت مامور وظیفه شناس راهور در برخورد با نماینده مجلس و شکایت از آن فرد گفت: بلافاصله در خصوص این ماجرا به دادگاه شکایت کردیم؛ کیفرخواست به زودی صادر و ارسال می شود. بعد از اینکه شکایت پلیس به مراجع قضائی واصل شده بود، آقای عنابستانی به سازمان قضائی شکایت کرده و برابر قانون به یک پرونده در دو مرجع قضائی رسیدگی نمی شود.

*اولویت های پلیس راهور ناجا در سال ۱۴۰۰

وی با بیان اینکه در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد خدمات هوشمند افزایش یافته است، به اولویت های پلیس راهور در سال ۱۴۰۰ نیز اشاره کرد و گفت: آموزش و صیانت از کارکنان، تحول سیستمی در حوزه عملیاتی، تاکید بر طرح هوشمندسازی در ارائه خدمات و معیشت کارکنان از جمله اولویت های پلیس راهور ناجا در سال ۱۴۰۰ است.