براساس گزارش سازمان پزشكي قانوني كشور؛

مرگ خاموش ۸‌هزار و ۷۰۸ نفر در ۱۰ سال

به گزارش نویدتهران،گاز منوکسیدکربن هر‌ سال جان تعداد زیادی از افراد را می‌گیرد.

نگاهی به همین آمارها در ۱۰‌سال گذشته نشان می‌دهد که از‌ سال ۸۶ تا ۹۶، ۸هزار و ۷۰۸ نفر که ۲هزار و ۴۲۵ نفرشان زن و ۶هزار و ۲۸۳ نفرشان مردند، در اثر گازگرفتگی جانشان را از دست داده‌اند. مرگ در اثر گاز منوکسیدکربن در ایران درحالی هر ‌سال جان چند صد نفر را می‌گیرد که در بسیاری از کشورهای دنیا قربانیان آن، سالانه به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسند. بررسی‌ها نشان می‌دهد ۷۰‌درصد این مرگ‌ها، به دلیل نصب اشتباه دودکش‌ها اتفاق می‌افتد.
پیش از این گزارشی منتشر شده بود که نشان می‌داد ۹۵‌درصد از خانواده‌های شهرنشین ایران به لوله‌کشی گاز دسترسی پیدا کرده‌اند، با این حال هنوز هم آمار گازگرفتگی به دلیل برخوردار نبودن از سیستم لوله‌کشی گاز بالاست و جان خیلی‌ها را می‌گیرد. براساس آمار پزشکی‌قانونی کشور، استان‌های تهران، اصفهان، خراسان‌رضوی و آذربایجان‌شرقی در ۱۰‌سال گذشته بالاترین تعداد کشته‌ها در اثر گازگرفتگی را به نام خود ثبت کرده‌اند و در مقابل، استان‌های هرمزگان، سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌جنوبی و بوشهر، کمترین موارد گازگرفتگی را داشته‌اند. هر چند آخرین آمار گازگرفتگی مربوط به‌ سال ۹۶ در مقایسه با آمار ۱۰‌سال قبل از آن، یعنی ‌سال ۸۶، کاهش ۲۵‌درصدی مرگ‌ومیرها را نشان می‌دهد، اما مرگ حتی یک نفر به دلیل برخوردارنبودن از حداقل سیستم رفاهی برای زندگی، باز هم قابل توجه است.
در ۱۰‌سال گذشته، بالاترین تعداد کشته‌های گازمنوکسیدکربن مربوط به ‌سال ۸۶ با یک‌هزار و ۲۴ نفر است، یعنی می‌توان‌ سال۸۶ را رکوردار در ثبت بالاترین میزان قربانیان این گاز دانست؛ قربانیانی که ۳۱۵ نفرشان زن و ۷۰۹ نفرشان مرد بودند.
همان‌طور که پیش‌بینی می‌شود، استان تهران با ۲۸۸ قربانی، در صدر جدول قربانیان گازگرفتگی قرار دارد و در پی آن، آذربایجان‌شرقی و خراسان رضوی با ۸۱ نفر قرار می‌گیرند. استان خراسان‌جنوبی و ایلام هر کدام با دو نفر و هرمزگان با دو نفر، کمترین کشته‌ها در اثر گاز را داشتند.
تعداد جانباختگان گاز منوکسیدکربن در‌ سال ۸۷، به‌طور ناگهانی ۲۲‌درصد کاهش یافت و به عدد ۷۸۹ رسید. باز هم استان تهران با ۲۲۹ نفر و بعد از آن استان‌های اصفهان با ۶۸ نفر و خراسان‌رضوی با ۶۲ نفر، به ترتیب، بالاترین میزان گازگرفتگی را در کشور داشته‌اند.
در همان سال، استان‌های کهگیلویه‌وبویراحمد با صفر نفر، خراسان‌جنوبی با دو نفر و هرمزگان با سه نفر به ترتیب کمترین میزان تلفات ناشی از گازگرفتگی را به نام خود ثبت کردند.
گاز در‌ سال ۸۸ هم جان ۷۶۹ نفر را گرفت. تهران با حفظ جایگاه و قربانی‌کردن ۲۴۵ نفر رتبه نخست را حفظ کرد، پس از تهران، اصفهان با ۶۲ نفر و اصفهان با ۵۸ نفر بالاترین میزان تلفات گاز را داشته‌اند. در‌ سال ۸۸، سیستان‌وبلوچستان با یک کشته، هرمزگان با دو کشته و قم با سه کشته، کمترین تلفات را در کارنامه‌شان ثبت کردند.

در‌ سال ۸۹ اما آمار کشته‌های گاز، کمی افزایش پیدا کرد و به ۷۸۲ نفر رسید، سهم زنان در آن‌ سال ۲۱۶ نفر و مردان ۵۶۶ نفر بود. آن ‌سال هم تهران با ۲۰۹ کشته و ۱۷‌درصد کاهش نسبت به‌ سال قبل از آن، اصفهان با ۸۲ نفر و آذربایجان‌شرقی با ۵۸ نفر، سه استانی بودند که بالاترین تعداد قربانیان گازگرفتگی را به نام خود ثبت کردند. از آن طرف، استان‌های هرمزگان با یک نفر، بوشهر با ۲ نفر و ایلام با ۴ نفر، به ترتیب کمترین تعداد قربانیان را در‌سال ۸۹ داشتند.

در ‌سال ۹۰، آمار کشته‌های گازگرفتگی، افزایش قابل توجهی پیدا کرد و به ۹۶۵ نفر رسید، یعنی نسبت به ‌سال قبل از آن بیش از ۲۳‌درصد بالا رفت. تهران همچنان جایگاه خودش را حفظ کرد و ۲۵۳ قربانی گرفت. بعد از تهران، خراسان‌رضوی با ۱۰۸ کشته و پس از آن هم آذربایجان‌شرقی با ۸۴ کشته، سه استانی بودند که در ‌سال ۹۰، بالاترین میزان مرگ‌ومیر در اثر گازگرفتگی را داشتند و کمترین‌ها هم به استان‌های هرمزگان و بوشهر بدون هیچ قربانی و کهگیلویه‌وبویراحمد با یک قربانی اختصاص داشت. نکته قابل توجه این است که پیش از‌ سال ۹۰، گزارش ۳۰ استان مورد بررسی قرار می‌گرفت، اما از‌ سال ۹۰ استان البرز هم به فهرست اضافه شد.

در ‌سال ۹۱، گاز ۶۹۷ نفر را کشت که ۲۰۷ نفر از آنها زن بودند و ۴۹۰ نفر مرد. استان تهران این بار نسبت به سال‌های قبل از آن، آمار کمتری داشت و توانست تعداد قربانیانش را به ۱۸۱ نفر برساند، یعنی ۲۸‌درصد کاهش. خراسان‌رضوی هم با ۶۴ نفر و اصفهان با ۵۸ نفر در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. استان‌های کم‌قربانی، کهگیلویه‌وبویراحمد با یک نفر، سیستان‌وبلوچستان با سه نفر و خراسان‌جنوبی با چهار نفر بودند.

آمار گازگرفتگی در‌ سال ۹۲ اما افزایش قابل‌توجهی داشت، ۸۲۸نفر در یک‌سال جانشان را از دست دادند که سهم زنان در آن سال، ۲۴۰ نفر بود و مردان ۵۸۸نفر. استان تهران طبق روال همیشه با ۱۶۹ قربانی بالاترین تلفات گازگرفتگی را به خود اختصاص داد، خراسان رضوی با ۷۴ نفر و استان البرز و فارس هر کدام با ۵۳ نفر، پس از استان تهران قرار می‌گیرند. کهگیلویه‌وبویراحمد با یک نفر، سیستان‌وبلوچستان با سه نفر و خراسان جنوبی با چهار نفر هم کمترین تلفات گاز را داشتند.

در‌ سال ۹۳، آمارها روند نزولی به خود گرفت و به ۶۲۶ نفر رسید؛ یعنی ۱۵۸ زن و ۴۶۸ مرد. تهران با ۱۴۵ نفر، اصفهان با ۴۷ نفر و خراسان‌رضوی با ۴۴ نفر رتبه‌های اول تا سوم را در داشتن بیشترین قربانیان به خود اختصاص دادند. از آن طرف هم استان‌های هرمزگان، بوشهر و سیستان‌وبلوچستان با یک، سه و چهار نفر، کمترین قربانیان را از میان استان‌های کشور داشتند.

در ‌سال ۹۴، تعداد کشته‌های گاز، با‌ سال قبل از آن برابری کرد، یعنی ۶۲۶ نفر. زنان این بار کمتر از‌ سال قبل بودند و تعدادشان به ۱۴۴ نفر رسید، مردان اما با کمی افزایش به ۴۸۲ نفر رسیدند. در این میان ۱۴۱ نفر در تهران، ۵۸ نفر در خراسان‌رضوی و ۵۲نفر در اصفهان در اثر گازگرفتگی جانشان را از دست دادند. استان‌های سیستان‌وبلوچستان و هرمزگان هر کدام با یک نفر و استان مرکزی با دو نفر، کم‌قربانی‌ترین استان‌های کشور بودند.

در‌ سال ۹۵، آمار قربانیان گاز دوباره رشد زیادی پیدا کرد و حتی از ‌سال ۹۲ که آمار بالایی داشت، جلوتر رفت و به ۸۳۶ قربانی رسید. در این آمار، تعداد زنان قربانی ۲۱۶ نفر و مردان ۶۲۰ نفر بود. آمار قربانیان در تهران در ‌سال ۹۵، دوباره سیر صعودی به خود گرفت و به ۲۱۰ نفر رسید. آذربایجان‌شرقی با ۵۸ نفر و استان اصفهان با ۵۷ نفر در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند. بوشهر بدون قربانی و خراسان‌جنوبی با چهار نفر و هرمزگان با پنج نفر هم کمترین آمار را داشتند.
سال ۹۶، تعداد قربانیان گاز، کاهش قابل توجهی پیدا کرد و روی عدد ۷۶۶ قرار گرفت. زنان ۲۰۲ نفر و مردان ۵۶۴ نفر از قربانیان بودند. تهران با ۱۹۱ نفر، اصفهان با ۶۷ نفر و استان‌های آذربایجان‌شرقی و خراسان رضوی با ۴۷ نفر، بالاترین جانباختگان گاز منوکسیدکربن ‌سال ۹۶ را به نام خود کردند و در ادامه آن، ایلام، هرمزگان و بوشهر به‌عنوان کم‌قربانی‌ترین استان قرار می‌گیرند.