«مرکز مأموریت ایران»؛ سازمانی جدید در سیا با مأموریت ویژه جاسوسی از ایران

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در اقدامی که نشان‌دهنده رویکرد جدید دولت آمریکا در قبال ایران است، سازمانی را با مأموریت ویژه گردآوری و تحلیل اطلاعات مربوط به ایران راه‌اندازی کرده است.

به گزارش نویدتهران، سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در اقدامی که نشان‌دهنده رویکرد جدید دولت آمریکا در قبال ایران است، سازمانی را با مأموریت ویژه گردآوری و تحلیل اطلاعات مربوط به ایران راه‌اندازی کرده است.

مقام‌های آمریکایی در گفت‌وگو با وال‌استریت‌ژورنال گفته‌اند سازمان جدید به‌نام «مرکز مأموریت ایران» قرار است تحلیلگران، پرسنل عملیاتی و متخصصان سیا را برای انجام مأموریت‌هایی از جمله عملیات مخفیانه در ایران گرد هم بیاورد.

به‌نوشته وال‌استریت‌ژورنال، این مرکز از این لحاظ شباهت زیادی به «مرکز مأموریت کره» دارد که سیا ماه گذشته تشکیل آن را با هدف تحت نظر قرار دادن تلاش‌های کره شمالی برای ساخت موشک‌های هسته‌ای دوربرد تشکیل داد.

«سیا» علناً تشکیل این سازمان را اعلام نکرده و به درخواست وال‌استریت‌ژورنال برای اظهارنظر درباره آن پاسخ نداده است.

«مایک پامپئو»، رئیس جدید «سیا» از جمله سیاستمداران بسیار تندرو در خصوص ایران است و این کشور را تهدیدی عمده علیه منافع آمریکا می‌بیند. وی در ماه «آوریل»، در اولین اظهارات علنی بعد از به دست گرفتن تصدی «سیا» مدعی شد که ایران پس از حصول توافق هسته‌ای با گروه 1+5 توانمندی‌های خود برای عمل ضد منافع آمریکا را تقویت کرده است.

سیا قبلاً هم برای تحلیل اطلاعات مربوط به ایران تحلیلگران و پرسنل خود را در مرکزی به‌نام «خانه پارسی» گرد هم جمع می‌کرد، اما تبدیل کردن «مرکز مأموریت ایران» به سازمانی متمایز و جداگانه اقدامی است که نشان می‌دهد کاخ سفید و سیا اهمیت ایران را از لحاظ فعالیت‌های جاسوسی ارتقا داده‌اند.

مارک لونثال، از مقام‌های ارشد سابق در سیا می‌گوید که مرکز جدید را نباید به‌منزله هم‌نوا شدن سیا با عناصر افراطی در دولت ترامپ تعبیر کرد، بلکه باید آن را تلاشی دانست که هدف آن گردهم آوردن تمامی کارشناسان مسائل ایران در یک مکان است، از جاسوسانی که اطلاعات را گردآوری می‌کنند تا تحلیلگرانی که آن اطلاعات را تفسیر می‌کنند.

وی گفت: «ما می‌دانیم که با تجمیع گردآورندگان اطلاعات و تحلیلگران آنها می‌توان به تفسیری بهتر در خصوص مسائلی نظیر تروریسم و سلاح‌های هسته‌ای دست پیدا کرد، در غیر صورت، این مرکز عبارت خواهد بود از مکانی که در آن متخصصان امور ایران با متخصصانی دیگر در همین حوزه صحبت می‌کنند و این چیزی نیست که ما دنبال آن باشیم».

«پامپئو»، هدایت سازمان جدید را به دست یک افسر اطلاعاتی باسابقه به‌نام «مایکل دی‌‌آندرا» سپرده که قبلاً وظیفه نظارت بر حملات مرگبار پهپادی سیا را به‌عهده داشته است.

انتصاب او به این سمت را روز جمعه روزنامه نیویورک‌تایمز اعلام کرد. نیویورک‌تایمز انتصاب «آندرا» به‌عنوان مدیر بخش عملیات‌های ایران را اولین نشانه مهم از تلاش «ترامپ» برای ادامه رویکرد سخت‌گیرانه در قبال ایران، مطابق با وعده‌هایش در دوران تبلیغات انتخاباتی دانسته است.

نیویورک‌تایمز نوشت: «ایران یکی از اهداف سخت برای سیا بوده است. این سازمان به‌دلیل باز نبودن سفارت آمریکا در ایران دسترسی به‌شدت محدودی به این کشور دارد، ضمن اینکه دستگاه‌های اطلاعاتی ایران تقریباً چهار دهه را صرف تلاش برای مقابله با اقدامات جاسوسی و عملیات‌های مخفیانه آمریکا کرده‌اند».

وال‌استریت‌ژورنال نوشته تلاش برای دسترسی به «مایکل دی‌آندرا» ناکام مانده و سیا درباره مسائل مربوط به پرسنل خود اظهارنظر نمی‌کند.