مركز اسناد وزارت دفاع با حضور سردار دهقان افتتاح شد

در آستانه دهه مبارك فجر انقلاب اسلامي با حضور سردار سرتيپ پاسدار دكتر حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح مركز اسناد وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در محل اين وزارتخانه افتتاح و به بهره برداري رسيد.
به گزارش نوید تهران وبه نقل از اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع؛ سردار دهقان در آيين افتتاح اين مركز طي سخناني با اشاره به اهميت نگهداري، پردازش و تدوين ميراث گران قيمت گذشته به منظور بهره برداري محققين اظهار داشت: با اتكا به اين راهبرد بحمدالله موفق شديم مجموعه ارزشمندي از اسناد تاريخي در حوزه دفاعي را با قدمت بالاي ۱۸۰ سال در اين مركز نگهداري نماييم.
وزير دفاع افزود : پس از شناسايي و جمع آوري بيش از سه ميليون سند فيزيكي وديجيتالي ، تنظيم و پردازش آن در حال حاضر بيش از يك ميليون وپانصد هزار سندفيزيكي و همين تعداد اسناد ديجيتالي در اين مركز نگهداري مي شود كه به تدريج به آمار آن اضافه و در نرم افزار بارگزاري خواهد شد.
سردار دهقان در ادامه اظهار داشت: اسناد مذكور مربوط به وزارت جنگ پهلوي اول و دوم، انقلاب، دفاع مقدس، صنعت دفاعي و وزارت دفاع پس از پيروزي انقلاب اسلامي است كه در نوع خود منحصر بفرد و بي نظير مي باشد كه مي تواند مورد استفاده پژوهشگران،مديران و كارشناسان مربوط قرار گيرد.
وي افزود : آسيب شناسي، آسيب زدايي و مرمت اسناد مهم و با ارزش تاريخي، مكانيزه نمودن اسناد جمع آوري شده ، ايجاد بانك اطلاعاتي، تدوين، چاپ و انتشار اسناد برگزاري نمايشگاه از اسناد مهم از ديگر برنامه هايي است كه در اين ارتباط در دست اقدام مي باشد.
وزير دفاع با تشكر و قدرداني از دست اندركاران جمع آوري،شناسايي و پردازش اسناد مذكور، اين مركز را گنجينه ي ارزشمندي از تاريخ دفاعي كشور در ۲ مقطع زماني قبل و پس از پيروزي انقلاب اسلامي دانست و تصريح كرد: در مجموعه مركز اسناد وزارت دفاع ، دو رويكرد را در سيستم اداره و فرماندهي بخش دفاع در قبل و بعد از پيروزي انقلاب اسلامي با اتكاء به اسناد خدشه ناپذير مي توان مشاهده كرد كه عبارتند از: اوج وابستگي و ذلت رژيم ستم شاهي در وابستگي به اجانب به ويژه آمريكا و رژيم صهيونيستي وفساد گسترده ي حاكم بر آنان و رويكردي ديگر؛ اوج تلاش براي استقلال و قطع وابستگي و سلامت عمل فرماندهان و مسئولان بخش دفاعي پس از پيروزي انقلاب اسلامي است.
سردار دهقان در پايان خاطر نشان كرد: با اين تفاوت در نگاه، راهبرد و عمل از دستاوردهاي انقلاب اسلامي است كه بايد با اتكاء به اين اسناد آن را براي نسل هاي امروز و فرداي كشور تبيين كرد.