رئیس جمهور در جمع پر شور و صمیمی مردم بندرعباس:

مردم خونگرم هرمزگان، مرزبانان غیور ملت ایرانند

به گزارش نویدتهران،رئیس جمهور ، با بیان اینکه ایران اسلامی خواهان تقویت صلح و امنیت در منطقه است ، تاکید کرد: تمام کشورهای منطقه می توانند در سایه صلح خواهی و قدرت ملت ایران، به فکر اتحادیه بزرگی برای اقتصاد، انرژی و گردشگری باشند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه و در جمع پر شور و صمیمی مردم بندرعباس با اشاره به اینکه همسایه خوبی برای کشورهای حاشیه خلیج فارس بوده و خواهیم بود و بدخواهان نگران منافع خودشان، خرید ارزان نفت و فروش سلاحهای گران هستند، گفت: ایران عنصر امنیت ساز منطقه و جهان است و ما برای امنیت منطقه نیازی به بیگانگان نداریم اما حاضریم با همسایگان و دوستان برای امنیت منطقه گفتگو کنیم.

دکتر روحانی مردم خونگرم هرمزگان را مرزبانان غیور کشور خواند و گفت: مردم هرمزگان پاسداران فرهنگ و امنیت تمدن و سرزمین بزرگ ایران هستند و جایگاه آنان بر فراز تنگه هرمز جایگاهی ویژه تاریخی و استراتژیک است.

رئیس جمهور افزود: شما مردم هرمزگان نه تنها مرزداران و نگاهبانان امنیت ایران بلکه حافظان امنیت شاهراه و آبراه جهانی هستید که خون قلب اقتصاد جهان از آن یعنی از تنگه هرمز عبور می‌کند و از این لحاظ شما چه در طول تاریخ و چه در چهل سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی ، به خاطر این پاسداری، به گردن مردم ایران مردم منطقه و حتی مردم جهان حقی بزرگ دارید.

دکتر روحانی با بیان اینکه جریان عظیم نفت مورد نیاز دنیا سال‌های طولانی است که از تنگه هرمز در سایه امنیت اهدایی ملت ایران عبور کرده و در سال‌های آینده نیز عبور خواهد کرد، اظهار داشت: مردم ایران در دهه‌های گذشته در جریان دو جنگ بزرگ در منطقه یکی حمله عراق به ایران و دیگری جنگ دوم خلیج فارس به خوبی از امنیت این آبراه بزرگ بین‌المللی حراست کردند، در حالی که می‌توانستند به دلایلی نه چندان غیرمنطقی جهان را تحت فشار قرار دهند، اما مردم ایران و ساکنان هرمزگان و پاسداران این سرزمین حساس، نخواستند از کسی انتقام گرفته و جهان را از لحاظ انرژی در فشار بگذارند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه در تمام دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، نیروی دریایی و نیروی هوایی قدرتمند ارتش جمهوری اسلامی ایران از این آبراه حفاظت کرده و نفت ایران و دیگر کشورهای منطقه با اسکورت هواپیماها و ناوچه‌های نیروی دریایی ارتش ایران، به سلامت از تنگه هرمز عبور کردند، تصریح کرد: امروز هم امنیت خلیج فارس در سایه فداکاری دلیرمردان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و امنیت دریای عمان در سایه فداکاری دلیرمردان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تأمین می‌شود.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: دلیرمردان ارتش جمهوری اسلامی ایران نه تنها در دریای عمان بلکه در باب المندب، دریای سرخ و اقیانوس هند نیزحافظ امنیت مسیر کشتیرانی تجاری جهانی هستند و ما از این سرزمین استراتژیک و حساس یعنی هرمزگان به جهانیان اعلام می‌کنیم ما حافظان مسیر استراتژیک عبور نفت از منطقه هستیم و تا روزی که کسی فکر توطئه نسبت به ملت ایران را در سر نپروراند خواهان صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز با همه کشورهای منطقه و جهان هستیم.

رئیس جمهور خطاب به کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس گفت که ایران همواره همسایه خوبی برای شما بوده، هست و خواهد بود، ادامه داد: اجازه ندهید دیگران شما را اغفال کرده و بیگانگان و بدخواهان پشت سر شما شعار دهند. آنها به فکر منافع شما نیستند و فقط به دنبال آن هستند که سلاح‌های خود را به قیمت گران به شما بدهند و نفت شما و منطقه را به قیمت ارزان بخرند.

دکتر روحانی گفت: تمام کشورهایی که کنار این آبراه مهم حضور دارند، از هندوستان و پاکستان تا عمان و عربستان و سایر کشورهای جنوبی خلیج فارس تا عراق همه می‌توانند در سایه قدرت عظیم ملت ایران و اراده و تصمیم صلح دوستانه و صلح‌خواهانه این ملت در فکر تشکیل یک اتحادیه بزرگ در این منطقه برای همکاری در موضوعات تجارت، گردشگری، انواع صنایع و انرژی باشند.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ایران بر سر قدرت دفاعی خود با کسی مذاکره نخواهد کرد، اضافه کرد: ما ملتی بزرگ و برخوردار از تمدنی عظیم و تاریخی هستیم که برخی از اسکله‌ها و بندرهای ایران در سواحل خلیج فارس و دریای عمان بیش از 2 و حتی 3 هزار سال قدمت دارند. به تمام جهانیان اعلام می‌کنیم که آنچه برای دفاع از سرزمین‌مان نیاز داشته باشیم به دست جوانان، هنرمندان، صنعتگران، محققان، سربازان و سرداران خودمان تهیه خواهیم کرد و هرگز از شما برای آن اجازه نخواهیم گرفت.

دکتر روحانی اظهار داشت: این فرمان خداوند در قرآن کریم است که به ما فرمان ایستادگی در برابر توطئه بدخواهان می‌دهد. برای ساخت موشک، هواپیما، تانک، نفربر، هلی‌کوپتر و هر نیاز دیگری از کسی اجازه نگرفته و نخواهیم گرفت.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: ما برای امنیت منطقه نیازی به بیگانگان نداریم، اما اعلام می‌کنیم، آماده هستیم تا با کشورهای همسایه و دوستانمان درباره ترتیبات امنیتی منطقه گفتگو و همکاری کنیم و برای تأمین این امنیت بدون حضور و اتکا به بیگانگان روی پای خودمان بایستیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه ایران کشور امن منطقه و امنیت‌ساز برای منطقه و جهان است، گفت: در این چند ماه اخیر دیدیم که آمریکا چندین بار تلاش کرد تا به ملت ایران ضربه بزند، اما ناموفق ماند. درباره برجام حرف‌های غیرمنطقی زدند که همزمان با پاسخ رئیس جمهور ایران به آنها ، تمام کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای جهان سخنان نادرست آنها را نسبت به ملت ایران محکوم کردند و نشان دادند که آمریکا در این مسیر در انزوا است.

رئیس جمهور افزود: آمریکایی‌ها در آینده هم در هر توطئه ای که علیه ملت ایران طراحی کنند در انزوا خواهند ماند. ملت بزرگ ایران، ملتی است که در مسیر منافع ملی خودش با تمام توان ایستاده و ما تا روزی که طرف مقابلمان پیمانش را زیرپا نگذاشته بر پیمان‌مان و به تعهداتمان پایبند خواهیم بود، اما در عین حال اجازه نخواهیم داد، دیگران از پیمان و تعهدمان سوء استفاده کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه آمریکا یکبار دیگر نیز با نیت سوء استفاده از برخی اعتراضات و انتقادات در دیماه به صحنه آمد و خواست پرونده ایران را به شورای امنیت ببرد، گفت: آمریکا اینبار نیز در میان اعضای شورای امنیت سازمان ملل تنها ماند و منزوی شد. در روزهای اخیر نیز مجدداً آمریکایی‌ها تلاش کردند در ارتباط با وقایع یمن ایران را محکوم کنند که باز هم تنها ماندند. ما از مواضع صحیح و به حق کشور همسایه‌مان، روسیه و برخی دیگر از کشورها، در شورای امنیت سازمان ملل تقدیر کرده و مواضع کشورهایی مثل آمریکا و انگلیس که به دنبال توطئه علیه ملت ایران هستند را تقبیح می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود: به کشورهای اروپایی و به جهان اعلام می‌کنیم که اگر واقعاً به فکر مردم یمن هستند، بمب‌های مخرب، بمب‌های ناپالم و بمب‌های خوشه‌ای ممنوعه در اختیار عربستان نگذارند و اگر دلسوز مردم این کشور هستند، حداقل فشار بیاورند تا راه رساندن دارو و غذا به مردم جنگ زده و فقیر یمن باز شود.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در ماه‌های اخیر 3 بار علیه ملت ایران توطئه‌چینی کردند که هیچ‌کدام به نتیجه نرسید، اظهار داشت: تا زمانی که ملت ایران منسجم و متحد در کنار هم ایستاده باشند و به فکر توسعه کشور باشند موفق خواهیم بود و هیچ توطئه‌ای علیه ما مؤثر نخواهد بود.

رئیس جمهور اظهار داشت: ما می‌خواهیم ایران را بسازیم و آن را خواهیم ساخت؛ ملت ایران توسعه کشور را تضمین کرده و دولت و ملت در کنار هم از تنگناها عبور خواهند کرد. مردم اگر چه مشکلات و سختی‌هایی دارند، اما مسیر درستی را به سوی پیشرفت انتخاب کرده‌اند. اینکه در فصل پاییز امسال، در مقایسه با سال گذشته براساس آمار مرکز آمار ایران، میزان بیکاری در هرمزگان کاهش یافته، موجب افتخار دولت و مسئولان استان است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه تا پایان پاییز امسال 950 هزار شغل در کشور ایجاد شده و نرخ تورم تک رقمی مانده که این باعث افتخار دولت است، تصریح کرد: همه علائم نشان‌دهنده آن است که ملت ایران در روزهای سخت مانند آنچه در زمان وقوع زلزله و سیل و سقوط هواپیما و حادثه برای نفتکش ایرانی در ماه‌های اخیر شاهد بودیم، برادرانه و خواهرانه در کنار هم بوده و خواهند بود.

رئیس جمهور در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینکه در این سفر 15 طرح مهم به ارزش بیش از 4 هزار میلیارد تومان افتتاح و عملیات اجرایی 15 طرح دیگر با اعتباری بالغ بر 2 هزار میلیارد تومان آغاز خواهد شد، گفت: به خوبی آگاه هستیم که مردم این استان به لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی در تنگنا هستند، اما این را هم اعلام می‌کنم که از دولت یازدهم تاکنون، بیش از 1830 پروژه بهداشتی و درمانی شهری و روستایی در کشور به بهره‌برداری رسیده و صدها پروژه دیگر نیز از جمله 268 طرح در استان هرمزگان در دست اجراست و احداث یک بیمارستان مجهز 531 تختخوابی نیز در بندرعباس آغاز خواهد شد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مردم در استان هرمزگان از لحاظ آب در تنگنا قرار دارند، اظهار داشت: در جلسه‌ای که در تهران و در حضور وزرا و استاندار هرمزگان داشتیم، مصوب شد هرکس که در بخش تصفیه فاضلاب در هرمزگان سرمایه‌گذاری کند،‌ آب حاصل از این تصفیه به شکل تضمینی خریداری شود، چرا که اساساً این شیوه استحصال آب از شیرین کردن آب دریا به صرفه‌تر است و ما برای بخش صنعت و کشاورزی به تصفیه آب نیاز فراوانی داریم.

رئیس جمهور اظهار داشت: علاوه بر این تصفیه آب کمک بزرگی به سلامت محیط زیست استان خواهد کرد و اجازه نمی‌دهد که فاضلاب به دریا نفوذ کند. دولت از همه کسانی که در این زمینه در هرمزگان سرمایه‌گذاری کنند، حمایت می‌کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه از 170 هزار هکتار اراضی کشاورزی هرمزگان بیش از صد هزار هکتار مجهز به سیستم‌های نوین آبیاری هستند، تصریح کرد: استان هرمزگان در این زمینه در کشور سرآمد است و طبق وعده‌ای که دولت داده است و اکنون در اینجا نیز قول می‌دهم دولت در 3 سال آینده 34 هزار هکتار دیگر از اراضی استان را با اعتبار 480 میلیارد تومان به تجهیزات نوین آبیاری مجهز خواهد کرد. دولت همچنین طرح‌هایی برای احداث گلخانه در 300 هکتار از اراضی استان دارد و در این زمینه از کشاورزان و کارآفرینان حمایت خواهد کرد.

رئیس جمهور در ادامه هرمزگان را یکی از مراکز تأمین انرژی کشور برشمرد و گفت: در حال حاضر پالایشگاه ستاره خلیج فارس که فاز اول آن به بهره‌برداری رسیده ، روزانه 12 میلیون لیتر بنزین تولید می‌کند و فاز دوم این پالایشگاه نیز در ماه‌های اول سال 97 و شاید در فروردین این سال افتتاح شود و دولت به دنبال اجرای فاز سوم آن است که اسناد مربوط به تأمین مالی اجرای فاز سوم آن را از محل صندوق ملی، امضاء و ابلاغ کردم که در نهایت با افتتاح فاز سوم روزانه 36 میلیون لیتر بنزین، 14 میلیون لیتر گازوئیل، 3 میلیون لیتر سوخت هواپیما و 4 میلیون متر مکعب گاز مایع در این پالایشگاه تولید خواهد شد.

دکتر روحانی با اشاره به آغاز طرح نوسازی ناوگان حمل و نقل تجاری، گفت: اجرای این طرح به محیط زیست استان هرمزگان نیز کمک خواهد کرد، چرا که تردد کامیون‌های فرسوده بر هوای هرمزگان نیز تأثیر منفی گذاشته است. در این سفر همچنین فاز دوم اسکله‌های عظیم بندر عباس، افتتاح خواهد شد و تلاش خواهیم کرد فاز سوم آن نیز در سال‌های نزدیک آینده تکمیل شود که این اقدامات تحرک بزرگی را در هرمزگان ایجاد خواهد کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه در سفر قبلی به هرمزگان قول دادم که انحصار صادرات نفت از خارک برداشته شده و جاسک نیز به محلی برای صادرات نفت تبدیل خواهد شد، اظهار داشت: لوله‌گذاری از گوره تا جاسک سال آینده آغاز خواهد شد و با بهره‌برداری از این پروژه در سال 99، شاهد تحولی بزرگ در شرق استان هرمزگان خواهیم بود.

دکتر روحانی در تشریح دیگر پروژه‌های بزرگ در نظر گرفته شده برای هرمزگان، احداث آزادراه بندرعباس کرمان به طول 370 کیلومتر با سرمایه‌گذاری صد در صد بخش خصوصی، آزادراه لامرد به پارسیان به طول 45 کیلومتر و آزادراه بندر شهید رجایی به سیرجان نیز به طول 90 کیلومتر با سرمایه‌گذاری 70 درصد بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: در طول 4 سال دولت یازدهم نسبت پروژه‌های استانی اجرا شده در استان هرمزگان به نسبت 4 سال قبل آن 158 درصد و نسبت به پروژه‌های ملی اجرا شده در این استان نسبت به دوره مشابه قبل 2 برابر رشد داشته است. به شما قول می‌دهم که در دولت دوازدهم 39 طرح و پروژه بزرگ با اعتبار 1180 میلیارد تومان در هرمزگان اجرا خواهد شد.