آیت الله هاشمی شاهرودی:

مردم با حضور فعال و پر رنگ خود توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب می‌کنند

به گزارش نویدتهران،رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:هیئت نظارتی که تشکیل شده بر تخلف‌هایی که در اجرا رخ می‌دهد، نظارت می‌کند.
آیت الله هاشمی شاهرودی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام  در برنامه تلویزیونی شبکه یک سیما به بررسی سیاست‌ها و مأموریت‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام و مسائل روز و جاری کشور پرداخت.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ابتدا در پاسخ به سوال اول مجری برنامه پیرامون حضور باشکوه مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: مردم همواره در صحنه حضور داشتند و توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب کرده‌اند، انشاالله مردم امسال نیز با حضور در راهپیمایی به دشمنان نشان خواهند داد که خیالات خامی نسبت به ایران دارند.

وی با اشاره به اینکه نظام ما همیشه متکی بر مردم، قانون اساسی و رهبری حکیمانه و مقتدر رهبر معظم انقلاب بوده است افزود: مردم با حضور فعال و پر رنگ خود اقتدار نظام را به جهانیان ثابت و توطئه‌های دشمنان را نقش بر آب می‌کنند.

آیت الله هاشمی شاهرودی با اشاره به اینکه ملت ایران پیروی از رهبری و اعتقاد به جمهوری اسلامی ایران را به جهانیان ثابت خواهند کرد اظهار کرد: آنها مُشت محکمی به یاوه گویی‌های ترامپ و امثال آن خواهند زد لذا این نظام مستحکم، پایدار و متکی به مردم است.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مبنای اعتقادی و ایمانی مردم ادامه داد: ساختار قانون اساسی بسیار مستحکم است، ارادت غیبی خداوند و ائمه اطهار پشتیبان این مردم و نظام خواهد بود.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه انتظاری از مجمع تشخیص مصلحت نظام در آغاز دهه چهارم وجود دارد گفت: در قانون اساسی سه وظیفه برای مجمع تشخیص مصلحت نظام مشخص شده است به طوری که، وظیفه اول حل اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان در مسائل مربوط به قوانین کشور است، اگر قانونی را شورای نگهبان رد کرد و به مجلس برگشت داد و مجلس بر آن مصوبه قبلی خود اصرار کرد، در این صورت مجمع می‌تواند ورود پیدا کند.

آیت الله شاهرودی تصریح کرد: وظیفه دوم مجمع، تشخیص سیاست‌ها و مشورت دادن به رهبری در سیاست‌های کلان است لذا سیاست‌های کلان کشور بسیار مهم است و در حقیقت زیربنا و قاعده همه قوانین کشور محسوب می‌شود، قوانین باید در چارچوب سیاست‌های کلان تنظیم شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: وظیفه سوم مجمع در این است که اگر برحسب قوانین عادی معضلات کشور را نتوان حل کرد، رهبری موضوع را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌دهند تا مجمع راه حل آن را پیدا کنند؛ سومین وظیفه مجمع تشخیص حل معضلات کشور است که در این سه وظیفه خدمات خوبی انجام داده است.

آیت الله شاهرودی با اشاره به اینکه یکی از وظایفی که اخیرا رهبری برعهده مجمع گذاشته‌اند، نظارت است عنوان کرد: در دوره اخیر تاکید کرده‌اند که هیئت منتخبی انتخاب شوند تا نظارت فعال بر مصوبات مجمع داشته باشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سیاست‌های کلان روح قوانین کشور است و این نیاز به نظارت دقیق، پویا و همه جانبه دارد خاطرنشان کرد: در گذشته کمیسیون‌ها تشکیل می‌شدند، اما قرار است در این دوره تحولی ایجاد شود، هیئتی انتخاب شده است و با تایید ایشان این هیئت فعالیت خودش را آغاز می‌کند.

آیت الله شاهرودی با اشاره به اینکه قوانینی که مجلس تصویب می‌کند به شورای نگهبان می‌رود عنوان کرد: این قوانین نباید مخالف سند چشم انداز و سیاست‌های کلان باشد بلکه باید منطبق باشد لذا هیئت نظارتی که تشکیل شده بر تخلف‌هایی که در اجرا رخ می‌دهد، نظارت می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه نظارت باید معنای جدی و حقیقی خود را پیدا کند اضافه کرد: در آینده باید بتوانیم آیین نامه قوی، فعال و موثری در این رابطه داشته باشیم تا جلوی تخلفات گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه قصد داریم برای اجرا، ضمانت اجرا بگذاریم تا نظارت معنای حقیقی خودش را پیدا کند افزود : این موضوع باید در آیین نامه آورده شود و رهبری آن را تصویب و تایید کنند تا از تخلفات جلوگیری شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اعضای مجمع را رهبری انتخاب می‌کنند گفت: آنها افرادی هستند که تجربه دارند و در حوزه اجرایی کشور حضور داشته‌اند ، از طیف‌ها و تجربیات مختلف در مجمع جمع هستند، بعضی از افراد به لحاظ شخصیت حقوقی‌شان مانند رییس قوه قضاییه در مجمع حضور دارند، در دنیا مجالسی مانند مجمع با سنین بالا تشکیل می‌شود، شبیه به مجلس سنا.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی درباره اینکه چرا اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام سن بالاتری نسبت به سایر نهادها دارند، گفت: اعضا، رئیس و دبیر مجمع توسط مقام معظم رهبری تعیین می‌شوند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه در مجمع افراد جوان هم حضور دارند، افزود: طبیعت کار مجمع تشخیص مصلحت نظام که تولید برنامه و فکر است، ایجاب می‌کند افراد با تجربه که در مجموعه‌های نظام بوده‌اند، انتخاب شوند.

وی تصریح کرد: از طیف‌های مختلف و با تجربه‌های گوناگون در مجمع حضور دارند، کسانی که سال‌ها در کشور کار امنیتی، اقتصادی و حقوقی کرده‌اند، هستند البته برخی دیگر مانند سران قوه و فقهای شورای نگهبان به عنوان عضو حقوقی حضور دارند.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی با بیان اینکه انتخاب رهبری برای برگزیدن اعضا انتخاب‌های خوبی بوده است، ادامه داد: در دنیا هم در مجالسی مانند مجلس سنا که کاری شبیه مجمع تشخیص مصلحت نظام را انجام می‌دهند افراد با سنین بالا حضور دارند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اینکه مدتی است در کشور گفته می‌شود ما نیاز داریم مجلس سنا را در کنار مجلس شورای اسلامی داشته باشیم، گفت: در بحث بازنگری قانونی اساسی این موضوع بین حقوقدانان و در مجلس مطرح است که در صورت اصلاح دو مجلس داشته باشیم اما من تصور می‌کنم امام راحل (ره) با تیز‌بینی و اشراف خود همانند نظام‌های دو مجلسی، فرمان تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام را در سال ۶۶ صادر کردند.

وی با بیان اینکه وظیفه مجلس سنا همین مواردی است که گفته شد، اظهار کرد: تفاوت مجالس سنا و عوام در همین وظایف است چرا که قانون‌گذاری را مجلس عوام انجام می‌دهد؛ اینکه در زمان مغایرت قوانین با قانون اساسی چه کاری باید انجام داد یا در سیاست‌های کلانتر که نیاز به دقت بیش‌تری دارد از جمله وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام است. مجمع تشخیص مصلحت نظام بیشتر کار مجلس سنا در نظام‌های دو مجلسی را انجام می‌دهد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اینکه اعضای مجمع که از دو طیف مختلف هستند چگونه اظهارنظر می‌کنند و به جمع‌بندی می‌رسند‌، گفت: چون اعضای مجمع نخبه و سابقه‌دار هستند هیچ تنش و اختلافی شکل نگرفته است و همه به هم احترام می‌گذارند؛ چون نوع کار مجمع برنامه‌ریزی و کار فکری، دقت بر مسائل نظام است. در تمامی امور بحث‌ها جنبه علمی و فکری پیدا می‌کند و نقطه نظرها مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه ممکن است نظرهای اختلافی وجود داشته باشد، ادامه داد: موضوعی که باعث می‌شود این نظرها پراکندگی نداشته باشد و پارادوکسی ایجاد نکند این است که موضوع‌ها پیش از ورود به صحن مجمع هم در کمیسیون‌‌های دبیرخانه که متشکل از افراد دستگاه‌های مربوط است و هم در کمیسیون‌های مجمع مورد بحث قرار می‌گیرد و بعد وارد صحن می‌شود.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی افزود: در صحن هم ترتیب ورود و خروج موضوع در آن مشخص شده، ابتدا نماینده کمیسیون مجمع گزارش خود را ارائه می‌دهد سپس مخالف و موافق در مورد آن بحث می‌کنند؛ باید بگوییم خوشبختانه با این سازوکار تاکنون مشکلی نبوده و همه با سند حرف خود را زده‌اند و بعد موضوع به رأی گذاشته می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که شما هم مانند سایرین یک حق رأی دارید، بیان کرد: بله من هم مانند سایر اعضا یک‌ رأی دارم.

وی درباره این که اگر موضوعی با وجود رأی مخالف شما مصوب شود، چه خواهید کرد عنوان کرد: آن را قبول می‌کنم و اگر سیاست یا معضل باشد برای تایید آن را خدمت مقام معظم رهبری تقدیم ‌می‌کنم اما اگر مربوط به اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس باشد موضوع باید با اکثریت قاطع رأی بیاورد. اگر ما با موضوعی مخالفت می‌کنیم مبانی آن را اعلام می‌کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این سوال که آیا موردی بوده که شما در شورای نگهبان به آن رای مخالف بدهید اما در مجمع تشخیص مصلحت نظام به آن رای مثبت دهید، گفت: مواردی زیادی این چنینی بوده چون در شورا به آن به عنوان اولی رای داده می‌شود اما در مجمع به مصلحت ثانوی رای‌گیری می‌شود.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی درباره صندلی‌های خالی کنار خودش در صحن مجمع گفت: این صندلی‌ها همیشه خالی نیست؛ این صندلی‌ها جایگاه روسای قواست که عضو حقوقی مجمع هستند البته در این بین برخی چون روسای قوه‌قضائیه و مقننه چون با قوانین درگیر هستند بیشتر پایبندند اما برخی کارهای دیگری دارند و نمی‌رسند ‌و یا کم‌لطفی می‌کنند که به آنها تذکر دادیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره این که آیا مجمع رسالتی برای رصد جامعه‌ و‌ جهان بر خود قائل است، بیان کرد: قطعا همین است و یکی از کارهای مجمع این موضوع است چرا که تشخیص مصلحت یا تنظیم سیاست‌ها مستلزم این است و اگر اشراف نباشد نمی‌توان معضلات را حل کرد.

وی تصریح کرد: برای این کار یک کمیته تخصصی در مجمع ایجاد شده است و اساسا سیاست‌های ارجاعی و عناوینی که تنظیم می‌شود مبتنی بر اوضاع روز نظام، منطقه و جهان است حتی ارجاعی‌های رهبر معظم انقلاب هم بر این موضوع استوار است؛ اصلا کار مجمع همین ‌و‌ یکی از ضرورت‌های لازم است.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی درباره‌ این که در حکم جدید رهبری برای انتصاب شما و سایر اعضای مجمع چه وظایف جدیدی ابلاغ شده، گفت: در پیوست جدید رهبری بر بازنگری سیاست‌های گذشته و تجدید نظر در بخشی از این سیاست‌ها تاکید کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برخی اسباب مخالفت‌ها بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان باید محدود به زمان باشد، افزود: اگر مصلحت یا سیاستی نیاز به تغییر دارد باید انجام شود که این یعنی بازنگری در سیاست‌‌هایی که موجود است.

وی با اشاره به این موضوع که تاکنون ۳۳ سیاست تدوین شده، ادامه داد: هر عنوان دارای بندها و سیاست‌های کثیری است و در کنار آن سند چشم‌انداز قرار دارد که در آن ۲۱۷ مورد اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان وجود داشت که باید دیده شود.

آیت‌الله هاشمی شاهرودی افزود: این یکی از دستورات جدید رهبری بود که پیشتر وجود نداشت و یا در مسئله نظارت رهبر معظم انقلاب فرمودند تضمین این موضوع و اجرای سیاست‌ها مشخص شود که آیین‌نامه مفصلی برای آن در دست تصویب است که در آینده به مقام معظم رهبری ارائه خواهد شد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره موضوع چابک‌سازی مجمع اظهار کرد: در بحث چابک‌سازی رهبری تاکید کردند که این کار صورت گرفت مانند مرکز استراتژیک که نیازی نبود.

وی تصریح کرد: امیدواریم منویات رهبری درباره فعال و پویا شدن مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعضای خوب آن زودتر شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری بر چابک سازی و مختصر کردن ساختار مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید داشتند، گفت: رهبری دستور دادند که به برخی نهادها همچون مرکز تحقیقات استراتژیک که در واقع تشکیلات جدایی هم از مجمع تشخیص داشت، نیازی نیست.

آیت الله هاشمی شاهرودی افزود: امیدواریم منویات رهبر معظم انقلاب درباره فعال و پویا شدن بیشتر مجمع تشخیص مصلحت نظام با وجود اعضای خوب آن، هرچه سریعتر محقق شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فرض کنید اکنون پایان این دوره مجمع تشخیص فرا رسیده است چه گزارشی از عملکرد این مجمع به مردم می دهید، گفت: مهمترین مسئله همان بحث احیای سیاست های کلان نظام به ویژه در بعد اقتصاد و فرهنگ است. این موارد مسائل حساس و مورد نیاز جامعه و نظام اسلامی است و اقتدار نظام را به جهانیان نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه دو مقوله امنیت و نظامی که سازوکار خود را دارد زیر نظر رهبری است، اضافه کرد: این دو بخش بسیار خوب و کامل پیش رفته و اقتدار خود را در منطقه و جهان اثبات کرده و موجب حسادت دشمنان شده است.

آیت الله هاشمی شاهرودی با تاکید بر اینکه در سیاست های کلان مسائل مربوط به اقتصاد به ویژه سیاست های اقتصاد مقاومتی دارای اهمیت بسیاری است، اضافه کرد: سه مقوله فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی عمده ترین مسائلی است که مردم با آن سروکار دارند و اگر بتوانیم سیاست های مربوط به این بخش ها را به درستی اجرا کنیم، کار بزرگی انجام داده ایم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تلاش های فراوان نظام در بخش فرهنگی و اقتصادی، ادامه داد: هنوز در بسیاری از موارد به اهداف مدنظر نرسیده ایم و علت عمده این مسئله قصور در اجرا نیست بلکه مربوط به ترفندها و کارهای دشمنان است.

وی تاکید کرد: دشمنان در بعد امنیتی و نظامی در جنگ تحمیلی و بعد از آن نتوانستند در برابر نظام بایستند و جمهوری اسلامی پیش رفت و اقتدار خود را در بخش های نظامی و امنیتی نشان داد، وقتی دشمنان دیدند در این مقوله نمی توانند نظام را شکست دهند به جنگ اقتصادی، فرهنگی و فضای مجازی روی آوردند.

آیت الله هاشمی شاهرودی با اشاره به تبلیغات گسترده و خاص استکبار جهانی علیه انقلاب اسلامی، گفت: آمریکای خبیث جنگ اقتصادی علیه ملت ایران آغاز کرده است تا جایی که شرکت ها را پیگیری می کند و شرکت های کوچک را که براساس قانون با ما مراوده اقتصادی دارند، تحریم و مانع ارتباط آنها می شود.

وی تاکید کرد: ما با جنگی اقتصادی بیش از دایره برجام و تحریم مواجه هستیم، دشمنان نمی خواهند جمهوری اسلامی در بخش اقتصادی، سرمایه گذاری و… اقتداری داشته باشد؛ آنان این جنگ را خبیثانه و مرموزانه دنبال می کنند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ضرورت اجرای صحیح سیاست های اقتصاد مقاومتی، گفت: اگر سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش تولید، کشاورزی، صنعت و هدایت سرمایه به سمت تولید به درستی دنبال شود، قطعا بسیاری از مشکلات کنونی مرتفع خواهد شد.

آیت الله هاشمی شاهرودی تاکید کرد: در کشور فرصت های زیادی داریم که بسیاری از آنها به دلیل توجه نکردن از دست می روند؛ همچنین فرصت های مشترک زیادی با کشورهای همسایه داریم که آنها از این مهم بهره بیشتری می برند، مثلا در پارس جنوبی مخازن مشترک گازی و نفتی داشتیم که رقیب ما استفاده بیشتری کرد.

وی با بیان اینکه باید مجمع تشخیص مصلحت نظام و قوای سه گانه توجه خاصی به اجرای اقتصاد مقاومتی و معیشت مردم داشته باشند، تصریح کرد: اگر بتوانیم اهداف سیاست های اقتصاد مقاومتی را احیا کنیم به اقتدار لازم در زمینه اقتصاد می رسیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار کرد: دشمنان می خواهند اقتصاد را تبدیل به نقطه ضعفی برای جمهوری اسلامی کنند، لازم است تا همه دستگاه ها در فهم درست از اقتصاد مقاومتی و راهکارهای تحقق آن با یکدیگر شریک شوند چرا که در بسیاری از موارد، راهکارها محل اختلاف است.

وی با بیان اینکه وقتی گفته می شود، سرمایه گذاری داخلی و خارجی افزایش یابد باید راهکار آن هم مشخص شود، ادامه داد: آمارها در زمینه تخصیص تسهیلات به بخش تولید و اشتغال بسیار پایین است، حدود ۶۷ درصد از منابع در تجارت، کارهای واسطه ای و سفته بازی است و مابقی میان کشاورزان و خدمات تقسیم می شود و منظور از خدمات هم خدمات تجاری است نه تولید.