مدیر حوزه های علمیه:

مدیران به مدارس شهرستان ها بهای بیشتری دهند

عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: مدیریت استانی از چند سال گذشته راه اندازی شد که دستاوردهای مناسبی هم داشته است؛ اما مدارس شهرستان ها نباید این احساس را داشته باشند که از استان عقب هستند و تنزل پیدا کنند؛ مدیران باید بهای بیشتری به این مدارس بدهند تا دچار عقب ماندگی نکنند.
آیت الله اعرافی امروز در دومین روز هم اندیشی رؤسای شوراهای حوزه های علمیه و مدیران استانی با حضور اعضای شورای عالی حوزه های علمیه ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت زهرا(س)، اظهار داشت: در ابتدا از مسئولان شوراهای استانی و نمایندگان ولی فقیه که هدایت حوزه های علمیه استان ها را بر عهده دارند، کمال تقدیر و تشکر را داریم.
به گزارش نوید تهران وبه نقل ازحوزه،وی ابراز داشت: ما در قبال حوزه های علمیه مسئولیت داشته و هیچ مسئولیتی هم از این موضوع مهم تر نیست؛ چراکه حوزه هویت دینی ما را حفظ کرده و باید برای آن تلاش کرد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه بیان داشت: امروز رویکردهایی که در سند چشم انداز حوزه وجود دارد، بر اساس منویات رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید بوده و مطابق با آن به پیش می رویم.
مدیر حوزه های علمیه با اشاره به مجموعه اقدامات انجام شده و طرح های در دست اقدام، خاطرنشان ساخت: تکمیل اسناد پایه با مجموعه ای بیش از 15 نظام جامع، تهیه منشوری برآمده از سند چشم انداز با یکصد گزاره و عنوان، انجام اصلاحات ساختاری، ایجاد نقشه جامع رشته ای، تدوین کارویژه ها و مأموریت های روحانیت، ایجاد نظام آموزش های مهارتی و کاربردی روحانیت، آمایش سرزمینی، ساماندهی شهریه، شکل گیری لجنه های علمی از اساتید در مدارس علمیه، ایجاد آموزش های آزاد حوزه ای، ارتقاء و جهت دهی دروس حوزوی و … بخشی از اقدامات می باشد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه ادامه داد: پیشنهاد در موضوع شهریه آن است که شهرهای کوچک تفاوتی با قم نداشته و یکسان باشند؛ در این راستا جدولی تدوین شده که به طلاب طرح هجرت امتیازاتی داده شود تا شهریه بیشتری دریافت نمایند.
عضو شورای عالی حوزه بیان داشت: امروز بخشی از مصوبات حوزه های علمیه در حال اصلاح است تا گره های موجود را رفع نماییم.
آیت الله اعرافی اظهار داشت: امروز 600 درس خارج، 600 درس سطوح عالی، 300 درس تفسیر، بیش از صد درس فلسفه و بیش از یکصد درس کلام در حوزه علمیه قم در حال تدریس می باشد که باید در ارتقاء و جهت دهی آن بکوشیم.
وی ابراز داشت: همه ما باید اهتمام داشته باشیم که در بحث ارتقاء کیفیت حوزه و طلاب ورودی همکاری بیشتری انجام شده و قدم های جدی تری برداشته شود.
مدیر حوزه های علمیه ابراز داشت: امروز آسیب های اخلاقی و اعتقادی کمی در حوزه وجود دارد؛ اما کم آن هم زیاد است و باید برنامه ریزی بهتری انجام گردد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: طلاب باید حوزه را از اولویت های اول خود دانسته و در این راستا باید معیشت طلاب را حل کرد.
عضو شورای عالی حوزه تصریح کرد: مدیریت استانی از چند سال گذشته راه اندازی شد که دستاوردهای مناسبی هم داشته است؛ اما مدارس شهرستان ها نباید این احساس را داشته باشند که از استان عقب هستند و تنزل پیدا کنند؛ مدیران باید بهای بیشتری به این مدارس بدهند تا دچار عقب ماندگی نشوند.
امام جمعه قم بیان داشت: امروز برخی از طلاب برای جبران کمبودهای خود به سراغ دانشگاه رفته تا بتوانند مدرکی دریافت نمایند؛ باید این نوع نگاه را از بین برد؛ البته بخشی از مشکلات به خود ما برگشته و می توان با برنامه ریزی های مناسب این معضل را مرتفع کرد.
آیت الله اعرافی اظهار داشت: به مدیران استانی اعلام کردیم که امسال باید شرط کیفیت ورودی ها را لحاظ کنند ؛ فقط کیفیت مهم است.