آژانس در واکنش به ادعای نتانیاهو؛

مدرکی از نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران نداریم

به گزارش نویدتهران،آژانس در واکنش به ادعای نتانیاهو، اعلام کرد: هیچ نشانه‌ای از نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران بعد از ۲۰۰۹ وجود ندارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه در واکنش به ادعای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره برنامه هسته ایران، اعلام کرد: هیچ نشانه معتبری از نظامی بودن برنامه هسته‌ای ایران بعد از سال ۲۰۰۹ میلادی وجود ندارد.
سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی در واکنش به اظهارات نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره برجام، گفت: از سال ۲۰۰۹ تا کنون مدرک معتبری از پیشرفت فعالیت هسته‌ای ایران وجود ندارد.
سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (سه شنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد: در راستای روش‌های استاندارد، آژانس همه اطلاعات مرتبط با پادمان را که در دسترس داشت، ارزیابی کرد.
در این بیانیه آمده است: در دسامبر ۲۰۱۵، «یوکیا آمانو» مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، ارزیابی نهایی را درباره مسائل مهم گذشته و حال مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران به شورای حکام آژانس ارائه داد.
در این بیانیه آژانس آمده است: پیش از سال ۲۰۰۳، ساختار سازمانی در ایران برقرار بود که مناسب انجام فعالیت‌های وسیعی مرتبط با توسعه و ساخت چاشنی انفجاری هسته‌ای بود، با اینکه برخی فعالیت‌های بعد از سال ۲۰۰۳ انجام شد، (اما) بخشی از این اقدامات هماهنگ‌شده نبود.
در این بیانیه آمده است: ارزیابی کلی آژانس این بود که طیف فعالیت‌های مرتبط با ساخت چاشنی انفجاری اتمی در ایران پیش از پایان سال ۲۰۰۳ و بخشی از اقدامات هماهنگ شده، انجام گرفته و البته برخی فعالیت‌ها بعد از ۲۰۰۳ انجام شده است.
آژانس ارزیابی کرد: این فعالیت‌ها از مرحله مطالعات علمی و امکان‌سنجی، به‌دست آوردن صلاحیت‌ها و قابلیت‌های فنی خاص فراتر نرفته است.
سخنگوی آژانس در این بیانیه افزود: همان گزارش تاکید کرد که آژانس هیچ نشانه معتبری از فعالیت‌های مرتبط با ساخت چاشنی هسته‌ای بعد از سال ۲۰۰۹ در ایران پیدا نکرده است؛ بر مبنای گزارش مدیرکل، شورای حکام اعلام کرد:بررسی این پرونده به پایان رسیده است.
سخنگوی آژانس تاکید کرد: در راستای روش‌های استاندارد، آژانس همه اطلاعات مرتبط با پادمان را که در دسترس داشت، ارزیابی کرد. با این حال این روش آژانس نیست که علنا درباره چنین اطلاعاتی صحبت کند.

بيانيه کامل سخنگوي آژانس درباره برنامه هسته اي ايران
پايگاه اينترنتي آژانس بين المللي انرژي اتمي بيانيه سخنگوي اين سازمان را درباره ايران منتشر کرد که در زير مي آيد:
ماه دسامبر سال 2015، يوکيا آمانو مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي ارزيابي نهايي درباره مسائل باقيمانده فعلي و قبلي درباره برنامه هسته اي ايران را به شوراي حکام آژانس ارائه کرد.
آژانس در اين گزارش برآورد کرد که پيش از پايان سال 2003، يک ساختار سازماني در ايران وجود داشته که مناسب هماهنگ کردن طيفي از فعاليت هاي مربوط به ساخت وسيله انفجاري هسته اي بوده است. به رغم اين که برخي از فعاليت ها پس از سال 2003 انجام شد، اين فعاليت ها بخشي از يک تلاش هماهنگ نبود. برآورد کلي آژانس اين بود که طيفي از فعاليت هاي مربوط به ساخت وسيله انفجاري هسته اي در ايران پيش از پايان سال 2003 به عنوان يک تلاش هماهنگ انجام و برخي از فعاليت ها پس از سال 2003 انجام شد.

آژانس همچنين برآورد کرد که اين فعاليتها از مطالعات علمي و امکان سنجي و دستيابي به برخي از قابليت ها و شايستگي هاي فني مرتبط فراتر نرفت. در همين گزارش اعلام شد که آژانس هيچ نشانه مطمئني از فعاليت ها در ايران در ارتباط با ساخت وسيله انفجاري هسته اي پس از سال 2009 در اختيار ندارد. براساس گزارش مدير کل، شوراي حکام اعلام کرد که بررسي اين مسئله خاتمه يافته است.
مطابق با رويه معمول آژانس بين المللي انرژي اتمي، آژانس همه اطلاعات پادماني را که در دسترس دارد، ارزيابي مي کند. با اين حال، اين رويه آژانس نيست که درباره مسائل مربوط به هر گونه اطلاعات اين چنيني، به طور علني بحث کند.