وزیر آموزش‌وپرورش:

مدارس غیردولتی حق ندارند وجه خارج از الگوی شهریه از مردم مطالبه کنند

به گزارش نویدتهران،وزیر آموزش‌وپرورش گفت: میزان شهریه‌های مدارس غیردولتی باید دقیقاً به اطلاع اولیا برسد و جدول آن باید در پورتال سازمان بارگذاری شود تا خانواده‌ها بتوانند برای جلوگیری از بروز هر نوع تخلفی اطلاعات دقیق را کسب کنند.
سید محمد بطحایی در آئین رونمایی از سامانه ثبت شکایات و تلفن گویای سازمان مدارس و مراکز غیردولتی که در سالن شهید حججی ساختمان علاقه‌مندان برگزار شد با آرزوی قبولی طاعات و عبادات همکاران اظهار کرد: امیدوارم ایجاد این دو سامانه منشأ ثمرات مفید برای نظام تعلیم و تربیت و گامی در جهت رضایتمندی مردم باشد.

وی افزود: در این شرایط اقتصادی صمیمانه از تلاش‌ها و همکاری بخش غیردولتی در تعلیم و تربیت دانش آموزان تشکر می‌کنم ، البته مدارس غیردولتی به‌عنوان بخشی از نظام و تعلیم و تربیت همواره در کنار آموزش‌وپرورش منشأ توفیق و خیروبرکت بوده است.

وزیر آموزش‌وپرورش تصریح کرد: امروز دو سامانه بسیار مهم افتتاح شد تا مردم از این طریق و به سهولت بتوانند شکایات خود را به گوش مسئولین برسانند لذا در این سامانه امکان ثبت شکایات مهیا شده است.

وی ادامه داد: اولیای دانش آموزان که به هر دلیلی از عملکرد مدارس شکایت داشته باشند می‌تواند از طریق سامانه ثبت شکایات اقدام کنند و سازمان مدارس و مراکز غیردولتی موظف است حداکثر ظرف ۱۰روز به شکایات مردم پاسخ دهد.

بطحایی گفت: سامانه ۴۳۱۷نیز سامانه‌ای است که برای آن دسته از مردم که امکان ثبت شکایات در سامانه الکترونیکی مذکور را ندارند، ایجادشده است تا از این طریق اقدام کنند.

وی اضافه کرد: به دلیل اهمیت موضوع سعی می‌کنم شخصاً به عملکرد سامانه پاسخگویی نظارت کنم تا حقی از خانواده‌ها تضییع نشود.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار کرد: میزان شهریه‌های مدارس غیردولتی باید دقیقاً به اطلاع اولیا برسد و جدول آن باید در پورتال سازمان بارگذاری شده باشد و حتی در اپلیکیشن تلفن همراه اطلاعات مربوطه ارائه شود تا حقی در این خصوص از بین نرود.

وی ادامه داد: پوسترهای الگوی شهریه ارسالی به مدارس باید در معرض دید خانواده‌ها در مدارس نصب‌شده باشد تا خانواده اطلاعات دقیق را کسب کنند.

وزیر آموزش‌وپرورش تأکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی کشور به‌هیچ‌عنوان مدارس غیردولتی نباید ریالی بیشتر از شهریه تعیین‌شده از مردم دریافت کنند لذا گروه‌های نظارتی باید این موضوع را بیشتر و دقیق‌تر از قبل پیگیری کنند.

وی ادامه داد: مردم نباید احساس کنند که حقی از آن‌ها ضایع‌شده لذا گزارش‌های این سامانه پاسخگویی باید مستمراً برای بنده ارسال شود.

بطحایی در خصوص پرونده‌های موجود مدارس غیردولتی اظهار کرد: باید جدول زمان‌بندی تعیین شود تا بر اساس جدول زمان‌بندی تکلیف مدارس متخلف در سال‌های اخیر در اسرع وقت مشخص شود.

وی افزود: شورای نظارت وظیفه دارد در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پرونده‌های مدارس متخلف رسیدگی و نتایج را گزارش دهد.

آئین رونمایی از سامانه پاسخگویی مدارس و مراکز غیردولتی با حضور سید محمد بطحایی در سالن شهید حججی ساختمان علاقه‌مندان برگزار شد.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی در این آئین گفت: این سازمان با مشارکت اداره کل شهر تهران، گروه‌های نظارتی ویژه در مناطق ۱ تا ۶ شهر تهران مستقر کردیم تا بر فرایند ثبت‌نام در مدارس و مراکز غیردولتی نظارت کنند. همچنین در مناطق ۷ تا ۱۲ در روزهای مشخصی، روزانه ۵ گروه نظارتی بازرسی خود را در سطح مدارس انجام می‌دهند.

مجتبی زینی وند خاطرنشان کرد: سامانه الکترونیکی ثبت و پاسخگویی شکایات و تلفن گویا باهدف شفاف‌سازی برنامه مدارس و مراکز غیردولتی راه‌اندازی شده است.

وی ادامه داد: جدول الگوی شهریه از چهار طریق به اولیای دانش آموزان اطلاع‌رسانی می‌شود؛ از طریق پرتال سازمان مدارس و مراکز غیردولتی، نصب اپلیکیشن روی گوشی تلفن همراه، نصب پوستر در مدارس و همچنین لینک شدن سامانه سناد و سامانه مشارکت‌ها، به‌گونه‌ای که به‌محض ثبت‌نام دانش‌آموز اطلاعات وی در هر دو سامانه قابل‌مشاهده است لذا مدارک در ۲ برگ تنظیم می‌شود و یکی تحویل اولیا و دیگری به مدرسه تحویل داده می‌شود.

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی تصریح کرد: تمام تلاش خود را برای اطلاع‌رسانی دقیق به اولیا در خصوص شهریه‌ها به کارخواهیم بست.

وی از وجود ۱۵۰۰ پرونده در شورای سیاست‌گذاری خبر داد و گفت: همه این پرونده‌ها مربوط به تخلفات نیست بلکه اغلب آن‌ها در خصوص درخواست‌های گوناگون در خصوص ایجاد مدارس و صدور مجوز است و تعداد کمی نیز به تخلفات مدارس در سال‌های اخیر مربوط است که تعطیلی شورای سیاست‌گذاری باعث تأخیر در رسیدگی به این پرونده‌ها شده است لذا تلاش می‌کنیم تا پایان خردادماه همه پرونده‌ها تعیین تکلیف می‌شود.

میر حمایت میرزاده از نمایندگان عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی که در این مراسم حضور داشت از بازدید هیئتی از نمایندگان مجلس از برخی مدارس غیردولتی در روزهای اخیر خبر داد و گفت: شورای نظارت بر مدارس غیردولتی باید در رسیدگی به تخلفات مدارس غیردولتی تسریع داشته باشد لذا ابتدا باید تکلیف تخلفات سال‌های قبل در اسرع وقت مشخص شود.

عضو شورای سیاست‌گذاری مدارس و مراکز غیردولتی تصریح کرد: افزایش و تقویت گروه‌های نظارتی بر مدارس غیردولتی بسیار ضروری است که باید به آن پرداخته شود.

شایان‌ذکر است، سامانه ثبت شکایات و تلفن گویای سازمان مدارس و مراکز غیردولتی ۴۳۱۷-۰۲۱ است و مخاطبان جهت ثبت شکایات به‌صورت اینترنتی می‌توانند به آدرس http://mosharekatha.ir رفته و در صفحه سامانه پاسخگویی به شکایات، شکایت خود را ثبت کنند.