سرلشکر باقری در همایش سلمان فارسی:

محققان عرصه دفاعی باید بتوانند تولید قدرت کنند

به گزارش نویدتهران، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفت: محققان عرصه دفاعی باید با تهیه نقشه راه مجدد و به‌روز بتوانند نقاط قوت جدیدی خلق کرده تا به همین نسبت بتوانند با تولید قدرت بازدارنگی، اقتدار نظام جمهوری اسلامی را بیش از گذشته و روزبه‌روز ارتقا دهند.

سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با حضور در پنجمین جشنواره تحقیقات صنعتی نیروهای مسلح (سلمان فارسی) به میزبانی موسسه تحقیقات و نوآوری دفاعی که با حضور نخبگان، دانشمندان و محققان نیروهای مسلح برگزار شد این جشنواره را فرصت مغتنمی برای ارزیابی و ارتقاء طرح های تحقیقاتی و صنعتی مورد نیاز نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد.

سرلشکر باقری با بیان اینکه موضوع ارزش دانش در اسلام به عنوان یک موضوع اساسی از زمانی که خداوند به قلم سوگند یاد می کند و علم ساخت زره را به پیامبر خود داود نبی(س) عطا می کند همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است، گفت: در قرآن و احادیث، علم و دانش به عنوان قدرت و عامل برتری معرفی شده است و این موضوع حیاتی در ۴۰ سال عمر با برکت انقلاب اسلامی در ابعاد و اضلاع گوناگون جمهوری اسلامی نیز به وضوح دیده می شود و مسئولان در هر سمتی که هستند باید به ارتقاء علمی و دانش بیاندیشند و آن را با جدیت دنبال کنند.

وی با بیان اینکه جایگاه پژوهش های صنعتی به ویژه در حوزه صنایع دفاعی به عنوان یکی از مولفه های کسب قدرت می باشد،گفت: طرح‌های تحقیقاتی مهم دفاعی به عنوان یک عامل بازدارنده قوی، لحن کشورهای قدرتمند را تغییر می دهد و این موضوع نشان دهنده اهمیت تحقیقات به عنوان یک اصل قدرت آفرین است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به موقعیت حساس جمهوری اسلامی ایران و دامنه تهدیدات۴۰ ساله علیه جمهوری اسلامی بیان کرد: دشمنان نظام اسلامی همواره با تغییر تاکتیک و به روز شدن از هیچ کوششی برای ضربه به ایران اسلامی کوتاه نیامده‌اند و بر این اساس امنیت پایدار ما در گرو افزایش قدرت بازدارندگی است و همواره باید مبتنی بر تهدیدات و نیازهای دفاعی کشورمان به روز شده و تأمین قدرت کنیم.

وی با بیان اینکه بازدارنگی یک موضوع پویا و رشدیابنده است افزود: ما قائل به مشابه سازی تجهیزات دفاعی نیستیم و همواره باید با تولید دانش، تقویت و توسعه بازدارنگی نوشونده، خلاقانه، نو و پیش رونده و تکیه بر ظرفیت‌های علمی برآمده از داخل بتوانیم امنیت ملی خود را تأمین و حتی فکر گزند به جمهوری اسلامی ایران توسط دشمنان انقلاب اسلامی را از آنها سلب کنیم.

سرلشکر باقری در ادامه تأکید کرد: پایداری امنیت کشور و منطقه، تنها با حرکت های جدید، خلاقانه و نو در عرصه‌های دفاعی دوام پیدا می‌کند؛ چرا که دشمنان با بودجه‌های هنگفت نظامی صدها برابری دشمنی خود را تداوم می‌دهند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: همبستگی و هم افزایی محققان نیروهای مسلح و تلاش یکپارچه و منسجم دانشمندان عرصه نظامی و دفاعی و همچنین مشارکت دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و از همه مهمتر افق بلند فرمانده معظم کل قوا امام خامنه‌ای عزیز(مدظله العالی)، توطئه‌های کور و ناشناحته دشمن از جمهوری اسلامی ایران را با شکست مواجه کرده و باعث شده توطئه‌های گوناگون دشمنان انقلاب اسلامی شکست خورده و آنها نتوانند تصمیمات ۴۰ ساله خود را علیه ایران اسلامی عملی سازند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه همه ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران به خصوص ایثار شهدای عزیز و خانواده‌های گرانقدر آنان در همه عرصه ها در بازدارندگی نقش مهمی داشته است بیان کرد: روزی ما به عنوان وارد کننده همه محصولات با مشکل جدی و وابستگی مواجه بودیم، اما امروز به برکت خون همین شهدا و تدابیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) و استفاده از ظرفیت های درونی توانسته ایم با استقلال کامل روی پای خودمان بایستیم و تقریباً تمام نیازهای اساسی نیروهای مسلح را با توان و دانش خودمان تولید کنیم که بخشی از آنها را دیگران تا کنون نتوانستند تولید کنند و باید همواره با پوست اندازی و نو شدن و تولید محصولاتی که امروز در دنیا کسی قدرت تولید آنها را ندارد، تدابیر نورانی رهبر فرزانه در گام دوم انقلاب را محقق کنیم.

وی پژوهشگران دفاعی را سرشبکه های خلاقیت در تولیدات مهم صنعتی عنوان کرد و افزود: محققان عرصه دفاعی باید بتوانند نقاط قوت جدیدی خلق کنند تا به همین نسبت بتوانند تولید قدرت کرده و اقتدارنظام مقدس جمهوری اسلامی را ارتقاء دهند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تأکید کرد: محققان و تحقیقات صنعتی بایستی پاسخگوی نبردهای مبتنی بر هوشمندی، شبکه محور، تاثیر محور و سایبرنتیک بوده و همواره باید با فرآیند نو شدن و عدم ایستایی سیر تحولی این حوزه را دنبال کند.

سرلشکر باقری با بیان اینکه تمامی تحولات و حرکت های خلاقانه ناشی از وجود سرمایه انسانی متعهد و متخصص به بار می‌نشیند خاطر نشان ساخت: سرمایه‌های انسانی گنجینه‌های عظیمی هستند که باید نه تنها از بعدی مادی بلکه در ابعاد معنوی نیز مورد حمایت قرار گیرند.

وی در پایان توجه به چرخه تحقیقات( جایگاه تحقیقات، روش تحقیقات، روش های نبرد و آزمایشات متعدد تحقیقات و … )، قطب بندی در تحقیقات صنعتی، بسیج همه توانایی‌ها و امکانات دفاعی کشور را از مهترین مطالبات در حوزه تحقیقات صنعتی در سطح نیروهای مسلح عنوان کردند.