رئیس سازمان تبلیغات اسلامی:

محرم با امربه‌معروف و نهی از منکر گره‌خورده است

به گزارش نویدتهران،دکتر خاموشی درنشست ائمه جماعات دستگاه های اجرایی در موضوع امربه معروف و نهی از منکر گفت: محرم با امربه‌معروف و نهی از منکر گره‌خورده است.

دکتر سیدمهدی هاشمیان معاون امر به معروف دولت درابتدای مراسم نشست ائمه جماعات دستگاه های اجرایی کشور در موضوع امربه معروف و نهی از منکر که در سالن اجتماعات سازمان تبلیغات اسلامی برگزارشد، اظهار کرد: امام رضا فرمودند:« اگر مردم محاسن کلام ما را می‌دانستند بی‌درنگ تبعیت می‌کردند» محاسن کلام ائمه (ع) در اختیار جامعه روحانیون است و روحانیون در حوزه امربه‌معروف و نهی از منکر پیشتاز است و می‌تواند تغییرات اساسی در این حوزه به وجود بیاورد در دوران جنگ جامعه روحانیون بود که فرهنگ ایثار و جهاد را در جامعه ترویج داد و جهاد، ایثار و فداکاری به فرهنگ تبدیل شد جوانان بافرهنگ جهاد و شهادت آشنا نبودند اما بیان همین فضیلت از لسان روحانیون جبهه‌ها را پر کرد.
وی در ادامه افزود: امربه‌معروف و نهی از منکر از جهاد بالاتر است باید به این موضوع با ژرف‌نگری بی اندیشیم که تاکنون چقدر توانسته‌ایم فرهنگ امربه‌معروف و نهی از منکر را در جامعه ترویج دهیم و برای فرهنگ‌سازی در این حوزه چقدر تلاش داشتیم. باید دانست هرچه قدر در مسیر اعتلای این فرهنگ تلاش کنیم به تثبیت ارزش‌ها بیشتر کمک کرده‌ایم. بر ای فرهنگ‌سازی امربه‌معروف و نهی از منکر بهترین شیوه‌ها و الگوها را انتخاب کنیم و از کلام معصومین(ع) نهایت بهره را ببریم و در مرحله پایانی از طریق هنر و ادبیات این فریضه را جذاب کنیم و این جذابیت را برای مردم به نمایش بگذاریم.
دکتر سیدمهدی هاشمیان معاون محترم امر به معروف دولت بابیان اینکه جامعه ازنظر دانش اجتماعی در سطح بالایی قرار دارد و در ادارات هم همین اتفاق افتاده است ابراز داشت: با درک بهتر از قانون حوزه تأثیرگذاری آمرین به معروف و ناهیان از منکر در ادارات بیشتر می‌شود، طرح یاوران معروف در همین راستا در گروه‌های ۱۰ نفری سازمان‌دهی و در سامانه یاوران معروف ثبت‌نام شدند و آموزش می‌بینند و ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر برای یاوران معروف کارت صادر می‌کند و قانون و دستگاه قضایی کشور حامی امربه‌معروف هستند. در حوزه دانش‌آموزی هم طرح یادآوران یک طرح ویژه است که دانش آموزان را به اهمیت و اصل فریضه امربه‌معروف آشنا می‌کند.

دکتر خاموشی در این جلسه ضمن خیرمقدم به خانواده شهید خلیلی شهید امربه‌معروف و نهی از منکر و جانبازان و مسئولان این عرصه، اظهار داشت: هرسال وقتی به استقبال محرم می‌رویم این نکته بارزتر می‌شود که محرم با امربه‌معروف و نهی از منکر گره‌خورده است. هنجارهای اجتماعی از فرهنگ حاکم شکل می‌گیرد و فرهنگ تحت تأثیر عناصر و مؤلفه‌هایی مانند هویت و تربیت دینی و مذهب است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سید مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی یاد آور شد: در عصر حاضر با توجه به هجمه‌ی رسانه‌ای که در حوزه بی‌عفتی و بی‌حجابی میدان سنگینی را به خود اختصاص داده است باید به این موضوع دقیق نگریست که ضعف در تربیت دینی کفه دیگر که مربوط به هجوم فرهنگی و آسیب‌های اجتماعی است را سنگین‌تر خواهد کرد. اما باید رسانه و کارایی آن را فرصت و تهدید ببینیم و اینکه از این فرصت‌ها چگونه استفاده کنیم همان‌طور که رهبر حکیم ما در زمینه شبهات و پاسخ به شبهاتی که از طریق رسانه ایجادمی شود خطاب به روحانیون فرمودند: این فرصت‌ها علم شما را بالا می‌برد و پاسخ کیفی، دقیق و پژوهش شده به همان سرعت در جهان پخش می‌شود.
دکتر خاموشی با اشاره به آیه لُعِنَ الَّذِینَ کفَرُوا مِن بَنِی إِسْرَائِیلَ عَلَی لِسَانِ دَاوُودَ وَعِیسَی ابْنِ مَرْیمَ ذَلِک بِمَا عَصَوا وَّکانُوا یعْتَدُونَ (۷۸) کانُوا لَا یتَنَاهَوْنَ عَن مُّنکرٍ فَعَلُوهُ لَبِئْسَ مَا کانُوا یفْعَلُونَ،اذعان داشت: امر به معروف و نهی از منکر یک اصل است بنی اسرائیل در لسان داوود نبی و عیسی بن مریم لعن و نفرین شدند برای آنکه آن‌ها از اعمال زشتی که انجام می‌دادند یکدیگر را نهی نمی‌کردند.
دکتر خاموشی بابیان این موضوع که امروز آسیب‌های اجتماعی مانند، حاشیه‌نشینی، فساد و فحشا، بی‌کاری، اعتیاد و.. خانواده را درگیر می‌کند و افراد دیگر خانواده، اساس خانواده و جامعه را موردحمله قرار می‌دهد منکر محسوب می‌شود، یادآور شد: برای مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و فرهنگ‌سازی در این حوزه تلاش گسترده‌ای انجام‌شده که در همین راستا در سال ۹۶ به ۱۲ استان کشور سفر داشته‌ام.

گفتنی است، در این مراسم از والده شهید خلیلی شهید امربه‌معروف و نهی از منکر و حجت‌الاسلام فرزاد فروزش، حجت‌الاسلام محمد رضا اخروی و حجت‌الاسلام سید محمود مصطفوی جانبازان امربه‌معروف و نهی از منکر تقدیر شد.