دکتر لاریجانی در نطق پیش از دستور:

مجلس مجازات عاملان شهادت سپهبد سلیمانی را پیگیری می کند

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:اقدام وحشیانه رئیس جمهور آمریکا یک عملیات تروریستی جنگی محسوب می‌شود که در دل آن نهایت بی‌حرمتی به ملت عراق نهفته است.

دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، در نطق پیش از دستور خود با اشاره به ترور شهید سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و همراهانش در بغداد به دستور ترامپ گفت: حادثه تکاندهنده روز جمعه اخیر یکباره شرایط منطقه و جهان را تغییر داد. شهادت سردار بزرگ مقاومت، مجاهد نستوه، حاج قاسم سلیمانی و همراهانش ملت ایران را به سوگ نشاند.

وی ادامه داد: این شهید بزرگوار ۴۰ سال در راه انقلاب اسلامی و امنیت ملت ایران یکسره در مجاهدت بود، از ابتدای جوانی در دفاع مقدس حضور فعال داشت و از فرماندهان شجاعی بود که در اکثر عملیات مهم کشور نقش پیشرو داشت و پس از آن در فرماندهی سپاه قدس در دفاع از امنیت منطقه، نقش بی بدیلی داشت و همگان رشادت‌های این سرباز ولایت را در سرکوب تروریست‌های داعش مشاهده کردند.چه در عراق، چه در سوریه بنا به درخواست دولت‌های آنها او بود که به کمک مردم آن کشورها شتافت و با طراحی‌های دقیق شر تروریست‌ها را از سر مردم منطقه زدود.

دکتر لاریجانی تأکید کرد: سلیمانی مرد بزرگی در تاریخ ایران و منطقه است و به همین دلیل شهادت او به ملت‌های منطقه شوک عجیبی وارد کرد. در مبارزات ملت عراق با داعش، یار او مجاهد گرانقدر شهید حاج ابومهدی حضوری فعال داشت، قدردانی ملت عراق در تشییع باشکوه این دو مجاهد مبارز ضد تروریست‌های وحشی نشان‌دهنده نقش آنان در امنیت منطقه است.

نام ترامپ هم ردیف با جنایت ۲۸ مرداد در تاریخ ثبت می‌شود

وی خطاب به رئیس جمهور آمریکا گفت: آقای ترامپ شما جنایتی بزرگ مرتکب شده‌اید، نام شما را در تاریخ جهان هم ردیف جنایت کودتای ۲۸ مرداد و جنایت دیگر آمریکا در سرنگونی هواپیمای مسافربری ایران ثبت می‌کنند. مسئولان آمریکایی با دستپاچگی اعلام کرده‌اند ما اقدام پیش دستانه انجام داده‌ایم، برای اینکه از پوشش قانون جنگل بهره بجویند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: جدای از اینکه این قانون من درآوردی چیزی جز قانون جنگل نیست در همین متن هم خلاف واقع گفته‌اند، چه اقدامی در پیش بود که شما دست به اقدام پیش‌دستانه زده‌اید؟ مسئولان آمریکایی گفته‌اند سردار سپهبد سلیمانی می‌خواست در سوریه و لبنان عراق علیه نیروهای آمریکایی اقداماتی انجام دهد، این ادعا یک دروغ بیش نیست، مردم آمریکا و مجلس نمایندگان این کشور بدانند ادعای رئیس جمهور آمریکا دروغگویی برای پوشش دادن به یک جنایت جنگی و تروریستی است و قصد فریب دارند، اگر اسنادی دارند علنی کنند.

دکتر لاریجانی اظهار داشت: این که در یک فرودگاه بین‌المللی در یک کشور نیروهای آمریکایی با هلی‌کوپتر و هواپیما یک مسئول عالیرتبه ایرانی و مسئول عالیرتبه عراقی را به شهادت برسانند با هیچ یک از قواعد بین‌المللی سازگار نیست.

ترور سردار سلیمانی شبانه و دزدانه بود

وی بیان داشت: اقدام وحشیانه رئیس جمهور آمریکا یک عملیات تروریستی جنگی محسوب می‌شود که در دل آن نهایت بی‌حرمتی به ملت عراق نهفته است که بدون هیچ مجوزی شبانه و دزدانه این اقدام را انجام داده‌اند.

رئیس قوه مقننه تأکید کرد: آقای ترامپ با وحشت‌زدگی اعلام کرد ملت ایران و عراق پس از این اقدام جشن و سرور راه انداخته‌اند، همین سخن آنان نشان می‌دهد چقدر از واقعیت‌های منطقه دور هستند، آقای ترامپ وزیر خارجه بی‌ادب شما با اطلاعات غلطی که به شما داده است شما را در این باتلاق بی‌سرانجام انداخته است، لااقل واکنش ملت عراق و ایران را در مقابل عمل جنایتکارانه خود ببینید.

دکتر لاریجانی ادامه داد: بفهمید چقدر بیراهه رفته‌اید، ملت ایران شما را نمی‌بخشد و سزای این گستاخی سفاکانه را خواهید چشید و شما مسئول آن هستید، شما با این کار امنیت منطقه را به مخاطره انداخته‌اید و باید پاسخگو باشید. ملت ایران در راه انقلاب اسلامی، شهدای گرانقدری را تقدیم کرده‌اند و اتفاقاً در همه این جنایت‌ها به نحو مستقیم یا غیرمستقیم آمریکا در آن دست داشته‌ است، چه در دفاع مقدس که صدام را تحریک به جنگ کردید و او را مورد حمایت قرار داده‌اید و چه حمایت از تروریست‌های ضد انقلاب که بزرگان کشور را ترور کردند و آخرین آن این جنایت بود که سردار مجاهد حاج قاسم و یارانش را به شهادت رساندند.

وی گفت: بدانید این ماجراجویی نتایج دردآوری برای شما خواهد داشت، آقای ترامپ ملت ایران را تهدید نکنید، شما دولتی هستید که با ذلت تمام مقابل یک گروه که روزی آن را تروریست می‌دانستید و از طالبانی که به عنوان تروریست از آن یاد می‌کردید امروز از همان طالبان درخواست امان می‌کنید که کلاهتان را بردارید و فرار کنید و آنها هستند که به شما فرمان می‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شما امروز در مقابل ایران در باتلاقی گرفتار شده‌اید که چندین برابر قاره اروپا است، شما به خاطر نادانی خود جان آمریکایی‌ها را در این منطقه بسیار وسیع به خطر انداخته‌اید. بهتر است قبل از هر چیز کلاهتان را بردارید و از منطقه فرار کنید.

دکتر لاریجانی گفت: به نمایندگان محترم ملت و آحاد ملت عزیز شهادت سرباز پاک باخته اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی، شهید حاج ابومهدی، شهید پورجعفری، شهید مظفری‌نیا، شهید طارمی و شهید زمانیان را تبریک و تسلیت عرض می‌کنم.

مسئولین دستور مردم برای پاسخ کوبنده به آمریکا را روی چشم می‌گذارند

وی اظهار داشت: هوشیاری ملی در ایران آنقدر چشمگیر بود و هست که همه ملت در عزای این عزیزان به صحنه آمده‌اند و با یک همبستگی ملی در مقابل ستم آمریکایی‌ها ایستاده‌اند و یک صدا از مسئولان پاسخ درخور و کوبنده را می‌طلبند، ملت عزیز ایران، همه مسئولان کشور خادمان شما هستند و دستور و خواست شما را روی چشم می‌گذارند.

رئیس دستگاه قانونگذاری کشور گفت: همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای دامت برکاته فرمودند در مقابل کسانی که به عزت ملی کشور جسارت کنند پاسخ کوبنده خواهند داد. مجلس شورای اسلامی به ملت عزیز عرض تسلیت دارد و در مقابل مجاهدت خالصانه شهید سرافراز حاج قاسم و یارانش سر تعظیم فرود می آورد و با قاطعیت پیگیر مجازات جانیان این اقدام وحشیانه خواهد بود.

رئیس قوه مقننه تأکید کرد: ملت ایران همبستگی خود را حفظ کنید که کلید پیروزی ملت در همبستگی و وحدت شما است.