قالیباف در نطق پیش از دستور:

مجلس در پیگیری مسائل اساسی مردم در کنار دولت است


به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل ۲۷۵ جلسه در خانه ملت برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی گفت: در پیگیری مسائل اساسی مردم مخصوصا مواردی که در زندگی جاری مردم تأثیر مستقیم دارد مانند مقابله با آسیب‌های مرتبط با حوزه سلامت و معیشت ناشی از بیماری کرونا، قیمت ارز، حفظ ارزش پول ملی، تأمین کالاهای ضروری مردم با قیمت مناسب، ثبات اقتصادی و توجه به مناطق محروم در کنار دولت هستیم.

دکتر محمدباقر قالیباف در جلسه علنی  مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور، گفت: لازم است در ابتدا از همکارانم در مجلس شورای اسلامی که در بررسی رأی اعتماد به کابینه دولت سیزدهم با تلاش فراوان و کار فشرده و برنامه ریزی شده، برگی درخشان در کارنامه مجلس یازدهم ثبت کردند، تشکر کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در یک برنامه ریزی منظم برای اولین بار همه نمایندگان مجلس با تشکیل 275 جلسه با تمامی وزرای پیشنهادی در کمیسیون های تخصصی و فراکسیون ها به صورت مستقیم و چهره به چهره آشنا شدند که این امر نقش مهمی در شناخت دقیق تر نمایندگان از وزرا ایفا کرد.

وی با بیان اینکه همچنین با عدم اجازه ورود به افراد غیر مسئول امکان ایجاد حاشیه های معمول که بعضا در دوره های گذشته وجود داشت، از بین رفت و فضای امن برای رسیدگی به صلاحیت وزرا ایجاد شد، ادامه داد: در نهایت در چند روز پرکار در محیطی منطقی و نظمی ویژه، فرآیند بررسی رأی به کابینه در صحن علنی مجلس نهایی شد.

قالیباف اضافه کرد: نمایندگان مجلس برای تسریع در تشکیل کابینه با اعتقاد به اینکه رئیس جمهور محترم مسئول اجرایی کشور است، با رأی حداکثری به تیم کاری جناب آقای دکتر رئیسی، زمینه تشکیل دولت قوی را برای حل مسائل اساسی مردم ایجاد کردند.

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: ما فکر می‌کنیم گام اول در تعامل بین دولت و مجلس به خوبی با حسن نظر و روحیه همکاری برداشته شد؛ اراده مجلس از روز نخست همین بود و ان‌شاء الله به همین ترتیب هم تداوم پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: رئیس جمهور محترم و اعضای هیأت دولت در هفته ابتدایی از مسئولیت خود با حضورهای میدانی، جدیت خود را در تشکیل دولت مردمی نشان دادند و روح امید را در جامعه دمیدند.

آمادگی مجلس یازدهم برای رفع نیازهای تقنینی دولت

قالیباف تصریح کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم شریف ایران وظیفه خود می‌دانیم از این شروع امیدآفرین تشکر کنیم و تأکید می‌کنیم در پیگیری مسائل اساسی مردم مخصوصا مواردی که در زندگی جاری مردم تأثیر مستقیم دارد مانند مقابله با آسیب‌های مرتبط با حوزه سلامت و معیشت ناشی از بیماری کرونا، قیمت ارز، حفظ ارزش پول ملی، تأمین کالاهای ضروری مردم با قیمت مناسب، ثبات اقتصادی و توجه به مناطق محروم در کنار دولت هستیم و آماده‌ایم نیازهای تقنینی دولت را در جهت مصالح مردم برآورده کنیم و برای کمک به دولت وظیفه نظارتی خود را همدلانه و دلسوزانه در جهت رصد و برطرف کردن نقاط ضعف احتمالی انجام دهیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اتفاق مبارکی که در هفته گذشته صورت گرفت، رهنمودهای بسیار مهم رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیأت دولت بود که نقشه راهی روشن را پیش روی دولت سیزدهم قرار داد، افزود: عمل به وعده‌ها همراه با تعیین روزشمار از رهنمودهای مهمی است که تجربه نشان می‌دهد می‌تواند علاوه بر امیدآفرینی در مردم، بخش‌های مختلف دولت را وادار به برنامه‌ریزی دقیق و قابل سنجش از پیشرفت کار کند.

قالیباف ادامه داد: تأکید بر داشتن پیوست عدالت، یکی دیگر از مهمترین فرازهای این نقشه راه بود که در مجلس شورای اسلامی نیز خود را مخاطب آن در تنظیم قوانین می‌دانیم، همان طور که در سال اول مجلس سعی کردیم به این مسئله توجه کنیم، تکلیف خود می‌دانیم با حساسیت و دقت بیشتر در قانون‌گذاری‌ها مخصوصا تصویب بودجه سال آینده و برنامه هفتم توسعه به آن توجه ویژه داشته باشیم و از همه این موارد مهمتر نگاه تحول گرایانه ایشان با تأکید بر عقلانیت در انقلابی‌گری، ترجیع‌بند مهمی بود که علاوه بر اینکه دولت وظیفه دارد در بازسازی مدیریت‌های اجرایی کشور آن را به کار ببندد، باید نصب‌العین همه دستگاه‌های دیگر و جریان‌های سیاسی و اجتماعی و رسانه‌ای نیز قرار گیرد.

جمهوری اسلامی مدافع مردم شریف افغان در مقابل سلطه گران خارجی است

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به تحولات افغانستان، اظهار کرد: تحلیل گران دنیا با سلیقه های مختلف فرار ذلیلانه ارتش آمریکا را به عنوان نمادی روشن از افول قدرت بین المللی آمریکا تحلیل می کنند، همچنین امروز تجربه دولتمردان و مردم افغانستان پیش روی همه است. رها کردن کشور توسط دولت دست نشانده آمریکا در افغانستان و استقرار بی دردسر طالبان در سراسر آن کشور که نتیجه نارضایتی گسترده از 20 سال اشغالگری آمریکا و بی عملی دولت آمریکا بود به وضوح نشان داد که اعتماد برخی دولتمردان افغانستانی به آمریکا جهت به ارمغان آوردن، پیشرفت و امنیت برای کشورشان خطای راهبردی بود.

قالیباف یادآور شد: به گونه ای که بعد از 20 سال حاکمیت یک دولت آمریکایی علیرغم همه شعارها و تصورهای ایجاد شده نه تنها کشور هیچ پیشرفت ملموسی در زیرساخت های اقتصادی و رفاه عمومی نداشته است بلکه ابتدایی ترین نیاز یک جامعه مدنی یعنی امنیت نیز در این کشور تامین نشده است.

وی افزود: لازم به ذکر است با توجه به تحولات اخیر، ملت ایران بر حفظ حقوق دینی و انسانی مردم آن دیار از تمامی نژادها، زبان ها و مذاهب و برقراری امنیت سراسری و پایدار در کشور افغانستان تاکید دارد و نهایتا اراده جمهوری اسلامی ایران همان اراده مردم افغانستان خواهد بود و ما به آینده این همسایه عزیز خود امیدوار و حساس هستیم.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران مدافع مردم شریف افغانستان در مقابل تلاش های احتمالی قدرت های سلطه گر خارجی به منظور ایجاد ناامنی و بی ثباتی خواهد بود و برنامه های آن ها در این زمینه به دقت تحت اشراف قرار دارد.

قالیباف در پایان ضمن تسلیت مجدد به همه محبین اهل بیت بابت ایام غم و اندوه اسارت کاروان عاشورا از همه عزاداران حسینی بابت برگزاری مراسم پرشور عزاداری حسینی با رعایت پروتکل های بهداشتی تشکر کرد و گفت: از همه برای توفیق خدمت خالصانه و موثر التماس دعا دارم.