حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی:

مبلّغین و مفسّرین قرآن معارف اسلامی را به زبان ساده برای مردم بیان کنند

به گزارش نویدتهران،حجت‌الاسلام قرائتی مفسر قرآن کریم گفت: مبلغین و مفسرین قرآن سعی کنند که معارف اسلامی را به زبان ساده برای مردم بیان کنند.

حجت‌الاسلام محسن قرائتی شامگاه سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت در گردهمایی مفسران و اساتید قرآن کریم و نهج‌البلاغه با بیان اینکه برای هر رشته‌ای در دانشگاه باید آیات مرتبط با آن رشته مطرح شود، اظهار داشت: مخاطب شناسی در تفسیر قرآن و در امر خطابه بسیار حائز اهمیت است؛ آن چنان که در قرآن هم این امر بسیار رعایت شده و مورد تاکید قرار گرفته است ولی در حال حاضر کتاب های معارف دانشگاه جذابیتی برای مخاطب خود یعنی نسل جوان ندارند.

حجت‌الاسلام قرائتی عنوان کرد: سخنرانی های طولانی و عمومی سودی ندارد، بهترین روش تبلیغ و ترویج معارف اسلامی، تبلیغ خانه به خانه و چهره به چهره است.

وی با بیان اینکه بیان تفسیر ضرری به درسهای حوزوی نمی زند، ابراز کرد: تفسیر قرآن در حوزه های علمیه باید ترویج پیدا کند تا پس از آن در جامعه تسری یابد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: مبلغین و مفسرین قرآن سعی کنند که علوم دینی و معارف قرآنی را به زبان ساده برای مردم بیان کنند؛ یکی از مهمترین ویژگی های تفسیر نور که باعث شده به ۳۰ زبان زنده دنیا ترجمه شود، همین نکته است.

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به اینکه از اصطلاحات علمی و ثقیل در بیان مطالب و تفاسیر خود روی منبرها برای مردم پرهیز کنیم، گفت: ضروری است مهارت طلاب و وروحانیون در حوزه های علمیه تقویت شود و مسلط به مهارتهای قصه‌گویی، احکام، آموزش قرآن و روانخوانی و تفسیر قرآن باشند.

مفسّر قرآن کریم با تاکید بر اینکه مردم وقتی به مسجد می روند باید حرف تازه یاد بگیرند، بیان کرد: امروز باید در حد چند دقیقه کوتاه برای مردم تفسیر بگوییم تا مزه قرآن را بچشند. جامعه بی‌نشاط، بی‌امید، مریض، عیاش، ترسو و غیره عوامل سقوط جامعه هستند و باید به این نکات توجه شود.

وی با بیان اینکه در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و باید با آمادگی کامل وارد این ماه شویم، اظهار داشت: ماه رمضان بهترین فرصت بیان تفاسیر آیات قرآن برای مردم و ترویج این امر مهم است البته باید به چند نکته در بیان تفاسیر خود توجه کنیم.

این استاد حوزه افزود: ماه رمضان وقت قرآن است، ماشینی که موتورش هوا گرفته و خاموش شده، در سرازیری هلش می‌دهند و سرازیری قرآن ماه رمضان است.

وی ادامه داد: یک مقدار باید قرآن بیشتر بخوانیم به‌ویژه آنهایی که قرائتشان خوب است و صوت خوب دارند.

حجت‌الاسلام قرائتی خطاب به ائمه جماعات و روحانیون افزود: شعر و خواب و تحلیل سیاسی هم اگر هست باید براساس قرآن بیان شود، اگر آنها متصل به قرآن باشد، ارزش دارد.

این مفسر قرآن با اشاره به اینکه شعر و خواب و تحلیل سیاسی هم اگر هست باید براساس قرآن بیان شود و در غیر این صورت هیچ ا رزشی ندارند، اذعان کرد: مبلغین سعی کنند تمام استدلال های دینی خود را بر اساس قرآن برای مردم بیان کنند چرا که هم تاثیرگذارتر و هم قدرت نفوذش بیشتر است.