رحمانی فضلی:

مبارزه با اعتیاد اولین درخواست مردم است

​​​​​​​به گزارش نویدتهران،وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: اعتیاد و مبارزه با آن، نسبت به سایر ناهنجاری‌ها مثل سرقت، طلاق و … اولویت دارد و نظرسنجی‌های اجتماعی و مطالعات مردمی نشان می دهد که مبارزه با اعتیاد اولین درخواست مردم است.

عبدالرضا رحمانی فضلی در نشست فصلی دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور گفت: ۴ سال است که فعالیتمان را در ستاد مبارزه با مواد مخدر پشت سر گذاشتیم. در این مدت در مواردی توفیق داشتیم و در برخی موارد بايد پيشرفت بيشتري حاصل شود تا به اهداف مورد نظر برسيم . این جلسات کمک می کند که نقاط قوت را تقویت و راه‌های جدیدتری برای تسریع اقدامات پیدا کنیم.

وی بیان داشت: گاهی در مطرح کردن برخی مسائل به صورت عالمانه و بدون مصلحت اندیشی دچار مشکل بودیم، این در حالی است که ما در قبال قانون و مردم وظیفه داریم .

وزیر کشور بیان داشت: وضع قوانین و اختصاص بودجه‌ها باید به کاهش تعداد معتادان و پیشگیری منجر شود، اگر این اهداف به دست نیاید قوانین و بودجه‌ها نمی توانند اثرگذار باشند. باید ببینیم وجدانمان از عملکردمان راضی است یا خیر؟ باید پیش وجدان خود به این پرسش پاسخ بدهیم که از امکانات موجود، در مسیر مبارزه با مواد مخدر به خوبی استفاده کرده ایم یا خیر؟

رحمانی فضلی بیان داشت: اگر در برابر این پرسش‌ها وجدان راضی داشتید خوب است، اما اگر از عملکرد خود راضی نیستید باید تلاش بیشتری داشته باشید. واضح است که بحث مواد مخدر و اعتیاد برای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) جزو اولین آسیب‌ها به حساب می‌آید. رییس جمهور نیز در این موضوع تاکید بسیار دارند. نظرسنجی‌های اجتماعی و مطالعات مردمی نيز نشان می دهد که مبارزه با اعتیاد اولین درخواست مردم است.

وی با اشاره به اینکه اعتیاد و مبارزه با آن نسبت به سایر ناهنجاری‌ها مثل سرقت، طلاق و … اولویت دارد، افزود: پرسش اصلی این است که آیا تلاش‌های ما در حد اولویت و مطالبه مردم بوده است؟ پاسخ این پرسش را باید در وجدانتان جستجو کنید اما اگر این پرسش از من صورت گیرد می‌گویم تلاش‌ها برای مبارزه با مواد مخدر کافی نیست و باید یک جهش، نهضت عمومی و دیوار بلند سد کننده در برابر اعتیاد ایجاد کنیم.
دبیرکل ستاد گفت: عدم رضایت از برخي عملکردها در حوزه مبارزه با مواد مخدر به معنای ناسپاسی از تلاش‌های صادقانه نیست اما ظرفیت و توان ما بسیار بیشتر از این‌هاست. سوال این است که تا چه حد توانسته‌ایم در حوزه پیشگیری مردم را وارد میدان کنیم و تا چه حد درحوزه اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر موفق عمل کرده‌ایم؟ آیا توانسته‌ایم این موضوع را به عنوان یک تفکر و نگاه غالب در جامعه جا بیندازیم ؟

رحمانی فضلی بیان کرد: از آنجا كه ستاد مبارزه با مواد مخدر وظیفه هماهنگی در بین دستگاه‌های مختلف را دارد. جهت دهی و افزایش مشارکت جویی در بین سازمان هاي مردم نهاد نيز از وظایف ستاد است كه انتظار مي رود بيش از گذشته به اين امر توجه شود.
وی گفت: دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور باید با همکاری موثر و با انگیزه با دستگاه‌های مرتبط با سازمان های مردم نهاد جلسه داشته باشند و به آنها انگیزه بدهند. ضمن اینکه علاوه بر آنان، سایر تشکل‌های موجود باید در مسیر مبارزه با مواد مخدر فعال شوند.
رحماین فضلی اظهار کرد: در حال حاضر در افغانستان کشت مواد مخدر از ۶ هزار تن به ده هزار تن رسیده است. این مواد بعد از برداشت به سمت بازارهای جهانی حرکت می‌کند و بخشی از آن از مرزهای کشور ما وارد می‌شود لذا باید حداکثر تلاش ها برای جلوگیری از ورود مواد به کشور انجام شود.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمارها ۸۰۹ تن مواد مخدر سال گذشته در کشور کشف شده است، این میزان از کشفیات طی سال ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته آن افزایش یافته است، میزان کشفیات بیشتر شده و همین جای تقدیر و تشکر دارد اما سوال این است که آیا نمی توانسیتم به جای ۸۰۰ تن ۱۳۰۰ تن کشفیات داشته باشیم؟
دبیرکل ستاد افزود: چرخه اعتیاد اعم از قاچاق، توزیع مواد مخدر و … ادامه دارد و بهترین نقطه قطع چرخه مواد مخدر لب مرز است و باید بررسی شود چرا با وجود همه تلاش ها و اقدامات خوبی که در مرزها انجام می شود، روند ورود قاچاق مواد مخدر به کشور همچنان وجود دارد.
رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه بعد از قاچاق مواد مخدر به داخل کشور مبارزه با آن سخت می شود، گفت: اگر یک تن مواد مخدر را در مرز بگیریم قطعا با یک گروه طرف هستیم اما به محض ورود مواد مخدر به داخل کشور این یک گروه تبدیل به هزار گروه می‌شود که باید با تک تک آنها مبارزه کنیم. ضمن اینکه اگر خرده فروش‌ها را دستگیر می کنیم باید تلاش کنیم رد آنها را بزنیم و به گروه‌های قاچاقچی در مرز کشور دست بیابیم.
وی با بیان اینکه دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت بهداشت،‌ استانداران و … با موضوع مبارزه با مواد مخدر به طور مستقیم درگیر هستند، گفت: عملکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر باعث می شود که این موضوع به اولویت دستگاه‌های دیگر تبدیل شود. از طرف دیگر دبیران شوراها نباید در عملکرد خود ملاحظه کاری داشته باشند. به دلیل اولویت دهی به حوزه مبارزه با مواد مخدر است که تاکید کردم کلیه استانداران در جلسات مربوط به مبارزه با مواد مخدر شرکت کنند؛ متاسفانه گاهی وقتی به استان‌ها سرکشی می کنیم می‌بینم شرایط موجود با گزارش‌های ارائه شده متفاوت است.
رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه دبیران شوراهاي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر باید دلشان با این کار باشد گفت: فرض کنید برادر، خواهر و یا یکی از بستگان نزدیک شما معتاد است؛ دراین شرایط چطور عمل می‌کنید؟
وی با بیان اینکه ۵ میلیارد دلار منابع قاچاق وارد کشور می‌شود، گفت: شما می دانید که این منابع قاچاق با اقتصاد کشور چه می‌کند؟ پول قاچاق وقتی وارد حوزه‌های مختلف می شود، فساد ایجاد می‌کند و اين موضوع در بحث قاچاق مواد مخدر هم صدق مي كند.
وزیر کشور گفت:‌ دبیران شوراهاي هماهنگي مبارزه با مواد مخدر استانها در گلوگاه مبارزه با این آسیب ‌نشسته‌اند بنابراین باید شجاع باشند ، نترسند و احساس تکلیف داشته باشند. اگر دستگاهی بخشی از وظایف خود را در زمینه مبارزه با مواد مخدر انجام نمی‌دهد دبیران شوراها لازم است که با آن برخورد کنند و اگر خودشان امکان برخورد ندارند حتما به من گزارش دهند تا من برخورد کنم.
رحمانی فضلی گفت: معتقدم همه دستگاه‌هایی که متولی مبارزه با مواد مخدر هستند، تا سه برابر می توانند بهره‌وری خود را افزایش دهند و دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور هم باید برخورد، تشویق و ترغیب داشته باشند تا مبارزه با مواد مخدر در اولویت دستگاه‌ها قرار گیرد.
وی با تاکید بر اینکه ایجاد فضای اشتغال برای معتادان تحت درمان در یک نقطه خاص موضوع مهمی است، ادامه داد: می‌توان با ایجاد کارگاه یا گلخانه و یا با اعمال روش‌های دیگر در زمینه اشتغالزایی برای معتادان فعالیت کرد. باید از راه‌های قدیمی دست کشیده و روش‌های جدید را در این زمینه آزمایش کنیم، حتما باید ایده‌های جدیدی برای درمان معتادان و بحث اشتغال آنها مطرح شود چون نگه‌داری معتادان در ارودگاه‌ها به مدت سه ماه لزوما باعث درمان آنها نمی‌شود و گاه افراد درمان شده به شرایط قبل برمی‌گردند. بنابراین باید به بحث پایداری درمان معتادان توجه شود.
دبیرکل ستاد گفت: در حوزه پیشگیری وزارت آموزش و پرورش ورود کرده است، این وزارتخانه‌ توانسته حوزه پیشگیری را تا ۱۵ درصد پیش ببرد و هنوز ۸۵ درصد باقی مانده است.
وی افزود: در برنامه ششم توسعه بندهای خوبی برای مبارزه با مواد مخدر لحاظ شده است و براساس این برنامه، اختیارات مناسبی به ستاد مبارزه به مواد مخدر داده شده و حتی ردیف‌های مختلف بودجه برای دستگاه‌ها در این زمینه در نظر گرفته شده است. با دیوان محاسبات برای تخصیص بودجه‌ها هماهنگ شده است و این موضوع را پیگیری می کنیم.
دبیرکل ستاد تاکید کرد: برای اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر و جلب مشارکت‌های مردمی باید با اقشار مختلف جامعه جلسه داشته باشیم. معتقدم اگر چه اعتیاد بیماری محسوب می شود ولی با سایر بیماری‌ها فرق دارد و باید درمان شود اما نباید این عنوان باعث شود اعتیاد را موضوع ساده‌ای ببینیم چون اعتیاد یک بیماری است که برخلاف سایر بیماری‌ها ابعاد سیاسی اجتماعی و اقتصادی دارد بنابر این لازم است با نگاهی جامع به این موضوع بپردازیم.
رحمانی فضلی گفت: از نظر من حوزه مقابله اولویت یک است و برای موفقیت در برنامه های این حوزه، مرزهای کشوربايد فعال شوند. همچنین در استان‌ها جلسات مقابله جدی گرفته شود. واضح است که کار اطلاعاتی در استان‌ها بسیار اهمیت دارد چون این کار هزینه کمی دارد و عین حال قدرت ستاد را نشان می‌دهد و در دل قاچاقچیان خوف ایجاد می‌کند.
وی با بیان اینکه در صیانت و اشتغال حرکت پرشتابی شروع شده است، گفت:‌ با اینکه از وضعیت این بخش رضایت دارم اما هنوز تا حد ایده‌آل فاصله داریم. ضمن اینکه معتقدم ارتباط با خانواده‌های معتادان به ویژه زنان و فرزندان معتادان موضوع بسیار مهمی است. اگر چه بهزیستی در این زمینه مسولیت دارد اما تاکید کرده‌ام ستاد مبارزه با مواد مخدر هم در این موضوع حتما ورود کند.
رحمانی فضلی در پایان با تاکید بر اینکه نگاه مردم در جامعه به اعتیاد تغییر کرده است، گفت: در شرایط حاضر وقت آن رسیده است که در بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر به طور جدی‌تر فعالیت کنیم و مشارکت جویی مردم را دراین زمینه افزایش دهیم. ضمن اینکه در بحث مبارزه با مواد مخدر نباید خیلی پیچیده عمل كنيم وملاحظات شخصی را رعایت کنیم. با حرکت جهشی و جهادی در این حوزه می توان موفق شد.
گفتنی است در پایان این جلسه از استان های برتر در حوزه مبارزه با مواد مخدر تقدیر شد.