قاسمی در واکنش به بیانیه تعدادی از نمایندگان پارلمان اروپا:

ما چنین ادعاهای نادرست که مبتنی بر فریبکاری و فرضیات ناصحیح است را فاقد هر گونه اعتبار و ارزش تلقی می کنیم

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به صدور بیانیه اخیر برخی از اعضای پارلمان اروپا در خصوص جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: تعداد محدودی از نمایندگان پارلمان اروپا که به ارتباط با برخی گروه های معاند و گروهک منافقین مشهور هستند، تلاش داشته اند با سوء استفاده از موقعیت خود ادعاهای غیر واقعی درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را مطرح کنند.

بهرام قاسمی افزود: گروهک تروریستی منافقین نیز در ادامه اقدامات مشابه و آمارسازی های قبلی خود و در یک اقدام مزوّرانه، همچون همیشه و گذشته اسامی برخی از نمایندگان پارلمان اروپا را به عنوان حامی بیانیه فوق الذکر و بدون اطلاع و امضای آنان منتشر کرده است. این در حالی است که بسیاری از نمایندگان فعال و آشنا به مسائل ایران و منطقه در پارلمان اروپا، به سبب آگاهی از ماهیت این اقدام غیر حرفه ای و غیر اخلاقی همواره از همراهی با آن سر باز زده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: ما این اقدام را تلاشی برای تاثیرگذاری بر فرآیند تعامل و همکاری و روابط رو به رشد جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اروپایی که آثار بسیار سازنده و مثبتی در همه زمینه هابرای طرفین داشته است، می دانیم.

قاسمی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکوم کردن این گونه ترفندهای روانی و تبلیغاتی، معتقد به تعامل سازنده و مبتنی بر احترام متقابل با اتحادیه اروپا در همه زمینه های مورد علاقه طرفین از جمله در زمینه موضوعاتی مانند چگونگی گسترش همکاری های دو جانبه، مسایل زیست محیطی، مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با تروریسم، قاچاق انسان و جنایات سازمان یافته، حقوق بشر و دیگر موضوعات مبتلا به جامعه جهانی است و اعتقاد دارد صدور اینگونه بیانیه های بی اساس و بی اعتبار، جایگاه و منزلت پارلمان اروپا را خدشه دار می کند؛ لذا انتظار دارد نمایندگان پارلمان اروپا با حساسیت های لازم در قبال اینگونه بیانیه ها و با تفکر و دقت لازم و ضمن کنکاش از طراحان و تهیه کنندگان آن برخورد نمایند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: بدون تردید هر گونه تلاش برای قبولاندن ارزشهای خاص یک کشور یا منطقه به سایر جوامع با فرهنگ ها، آداب و سنن متفاوت، تلاشی در جهت رجعت به پارادایم های کهنه و منسوخ در روابط بین المللی است. ما چنین ادعاهایی را که مبتنی بر فریبکاری، فرضیات ناصحیح و ناآگاهانه است، فاقد هر گونه اعتبار و ارزش تلقی می کنیم.

قاسمی در پایان همچنین با تاکید بر عزم جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با پدیده شوم تروریسم افزود: جمهوری اسلامی ایران در راستای محو ریشه های تروریسم، ناامنی و بی ثباتی در منطقه، هیچگونه شکی به خود راه نداده و با تمام قوت و توان با این بلیّه زشت و نفرت انگیز مبارزه خواهد کرد. در این رابطه، اقدامات بجا و موثر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بخصوص سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مبارزه بی امان با جریان های تکفیری و تروریستی منطقه بدون توجه به یاوه گویی های حامیان تروریست های جنایت کار تداوم خواهد یافت.