آذری جهرمی تاکید کرد :

مالکیت معنوی رمز صیانت از خلاقیت و داشته های فکری است

به گزارش نویدتهران،وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره اهمیت نوآوری و خلاقیت در فضای مجازی، گفت : قوانین مالکیت معنوی رمز صیانت از خلاقیت و داشته های فکری در این حوزه است .
محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم افتتاح همایش بین المللی جنبه های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به ارایه 5 لایحه در حوزه حقوقی فضای مجازی در همایش امروز، گفت : امیدواریم با نقادی این 5 لایحه در این همایش و روزهای آینده، منتظر تصویب سه ساله این لوایح نمانیم و با تصویب در دولت با مذاکراتی که با مجلس انجام می شود با فوریت به تصویب برسد.

وی با طرح این سوال که چرا وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به تدوین این لوایح اقدام کرده است، تصریح کرد: در تاریخ 22 شهریورماه سال 94 مقام معظم رهبری ، بعد از جلسه شورای عالی فضای مجازی در خدمت ایشان، نامه ای به ریاست جمهوری مرقوم داشتند .

آذری جهرمی با اشاره به بند نخست این نامه که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که مسوول موضوع مهم تامین زیرساخت های ارتباطی و اطلاعاتی فضای مجازی، شده است، تاکید کرد: اما در ادامه این بند مقام معظم رهبری به مسوولیت مهم خدمات و محتوا در دیگر دستگاه ها و وزارتخانه ها از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا و سیما و دستگاه ها فرهنگی و نهادهای مردمی و بخش خصوصی اشاره کردند و نقش آنان را اساسی دانستند.

وی ادامه بند نخست این نامه را اینچنین عنوان کرد: بنابراین مرکز ملی فضای مجازی به طورعام مسوولیت هماهنگی در این حوزه را به عهده دارد در این بخش نیز مسوول ایجاد هماهنگی، هم افزایی و نظارت در سطح ملی است .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مطالبه از وزارت ارتباطات به عنوان مسوول لایه زیرساخت وجوددارد، خاطر نشان کرد : اما در کشور هنوز در لایه خدمات و محتوا به سند مدونی که مورد اجماع همه باشد، نرسیدیم و به همین دلیل لایه زیرساخت با توجه به عدم ایجاد این دولایه توسعه داشته است .

وی با اشاره به اینکه در فضای جدیدی که ایجاد شده است نیاز به قوانین جدید و تغییر برخی از قوانین وجود دارد، افزود : در نظام نوآوری و خلاقیت قوانین مالکیت فکری و معنوی رمز صیانت از خلاقیت و داشته های فکری است .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اگر بلاک چین را فقط به بحث فیلترینگ بدانیم، ظلم به این موضوع است، تصریح کرد: در این حوزه بلاک چین بسیار متحول کننده است و می تواند مشکل مالکیت فکری و فرهنگی صاحبان اثر در این حوزه را مرتفع کند.

وی با تاکید به اینکه لایه خدمات و محتوا با توسعه زیرساخت ها توسعه نیافته است، افزود : آفات و نشانه های فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی در عدم توسعه خدمات و محتوا نمایان شده است و گلایه های کسب و کارها در فضای مجازی جزیی از این آفات است .

آذری جهرمی به گزارش شب گذشته مرکز ماهر درباره عملکرد برخی از اپراتورها اشاره کرد و افزود : بر اساس گزارشی که مرکز ماهر ارایه کرده است برخی از اپراتورها سرویسی را ایجاد کرده اند که از طریق آی پی مشترکین به شماره های تماس آنان دست یافته اند و بوسیله آن تبلیغات انجام می شود که باید صحت موضوع بررسی شود.

وی تصریح کرد: در همین مورد باید بررسی شود آیا اقدام اپراتورها قانونی بوده است یا نه و بر اساس چه بند و قانونی باید این کار متوقف شود یا ادامه داشته باشد .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه ابعاد حریم خصوصی مشخص نیست، افزود : اگر این گزارش صحت داشته باشد و قطعا نقض کننده حریم خصوصی مشترکین است و به مرکز ماهر اعلام شد که این سرویس متوقف شود تا ابعاد این موضوع بررسی شود .

وی به شکل گیری فضایی در فضای مجازی اشاره کرد و گفت : فضایی در حال شکل گیری است که ابعاد آن به طور کامل شناخته نشده است چرا که زیرساخت توسعه یافته است اما در لایه های خدمات و محتوا اقدامات لازم انجام نشده است .

آذری جهرمی با بیان اینکه مسوولیت زیرساخت ارتباطی کشور در اسناد و قوانین بالا دستی مشخص شده است، افزود : اما در لایه خدمات و محتوا چه بخشی مسوول است و چه کاری باید انجام شود، نیاز به تبیین دارد و بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری الزاما وظیفه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست و دیگران نیز در این حوزه مسوولیت دارند.

وی تصریح کرد : البته توقف دیگران ناشی از ناآگاهی احتمالی نسبت به ابعاد فضای مجازی و تاثیرات شگرف آن بر زندگی انسان و نظام حاکمتی دنیا و روز مرگی کلان در دستگاه های دیگر که باعث شده اهمیتی که وزارت ارتباطات نسبت به این موضوع دارد در دستگاه های دیگر دیده نشود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تهیه و تدوین 5 لایحه حقوقی را برای کمک به دستگاه های مسوول در این زمینه عنوان کرد و گفت : این همایش با هدف ارایه دستاورد ها و تببین این موضوع و استفاده از ظرفیت افکار عمومی و متخصصان این حوزه برای رفع ایرادات احتمالی و دریافت نظرات گروه ها و دستگاه های مختلف برگزار می شود تا در آینده انتقادی در این زمینه مطرح نشود .

وی با بیان اینکه زیرساخت نظام حقوقی ما برگرفته از نظام فقهی است، افزود : بسیاری از موضوعات فضای مجازی سبک جدیدی از نوآوری ها است که مشابه قبلی ندارد مانند ارزهای مبتنی بر رمز که برخی شبهات فقهی به این موارد وارد کرده اند و عنوان می شود که این پول بدون پشتوانه است .

آذری جهرمی تاکید کرد: حریم خصوصی قبل از اینکه قانون باشد یک زیرساخت اساسی شرعی دارد و در سوره حجرات آیات متعددی در این زمینه وجود دارد و در روایت ها و احادیث متقن و سیره بزرگان نیز عنوان شده است و در حال حاضر باید بررسی کنیم که زیرساخت فقهی فضای مجازی ما در عرصه های که نیاز به تحول و ایجاد قوانین دارد، چگونه است.

وی با اشاره به برگزاری آخرین جلسه شورای فضای مجازی در این حوزه، تصریح کرد : وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این زمینه موظف به پیگیری موضوع شد که گزارشی تهیه شده تا ظرف 2 هفته آینده به مراجع تقلید ارسال شود و البته پژوهشگاه فناوری اطلاعات هم آمادگی کمک در این حوزه را دارد تا پایه ها نظام فقهی این حوزه تدوین شده و بر اساس آن قوانین این حوزه نگارش شود .

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه با جمع بندی موضوعات بین بخشی این 5 لایه تهیه شده است، افزود : بسیاری از مشکلاتی که امروز وجود دارد با چهارچوب هایی که در این لوایح مشخص شده است، قابل حل است .

وی با تاکید به اینکه نظام نظارتی ما دچار مشکل است ، تصریح کرد: گام نخست تهیه این لوایح و قوانین است و در لایه بعدی نظام نظارت بر این قوانین باید اصلاح شود و برای نهاد سازی با هدف نظارت فعالانه باید راهی را پیدا کرد.

آذری جهرمی تاکید کرد: اگر در این حوزه به سرعت ابعاد و چهارچوب های خود را تدوین نکنیم، چهارچوب های دیگران بر ما حاکم می شود و این موضوع یک واقعیت است .

وی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه ارزش این لوایح اگر از توسعه زیرساخت های فیزیکی بیشتر نباشد، کمتر نیست، گفت : این لوایح چهارچوب های نظام عملیاتی و اجرایی کشور است و اگر قانونی مصوب شود که محدود کننده باشد تمام زیرساخت ها محدود می شود و اگر تسریع کننده باشد، مسائل را پیش می برد .