وزیر آموزش‌وپرورش:

مأموریت اصلی آموزش‌وپرورش بدون مشارکت خانواده‌ها محقق نمی‌شود

به گزارش نویدتهران،وزیرآموزش‌وپرورش در نشست با نمایندگان اولیای دانش آموزان سراسر کشور اظهار کرد: مأموریت اصلی آموزش‌وپرورش بدون مشارکت عمیق خانواده‌ها محقق نمی‌شود.

محسن حاجی میرزایی در نشست با نمایندگان اولیای منتخب دانش آموزان سراسر کشور که در اردوگاه فرهنگی و تربیتی شهید باهنر تهران برگزار شد، اظهار کرد: مأموریت مشترک اولیا و آموزش‌وپرورش تربیت فرزندان است در حقیقت خانواده مسئول تربیت فرزندش است لذا ما در کنار خانواده به این امر کمک می‌کنیم و هیچ نهادی نمی‌تواند جایگزین خانواده شود.

وی افزود: هیچ نهادی نمی‌تواند به‌اندازه خانواده در تربیت فرزندان مؤثر باشد دانش آموزان اغلب در خانواده حضور دارند و بخشی از اوقات خود را در مدرسه سپری می‌کند، لذا شرط موفقیت در تربیت همراهی، هماهنگی و مشارکت عمیق خانواده با مدرسه است.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه درست است جامعه باید ایمن باشد و این شرط حیات جامعه است اما تربیت مهم‌ترین و اصلی‌ترین کار جامعه است، افزود: اندیشمندان با تحقیقاتی که در مورد تغییرات اجتماعی انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که همه تحولات را باید به تحولات نهادهای جامعه ارجاع داد و تحولات جامعه خود به آموزش‌های ارائه‌شده، وابسته است.

حاجی میرزایی تربیت را مأموریت خطیر آموزش‌وپرورش برشمرد و اظهار کرد: اگر بخواهیم از وضعیت جامعه در آینده باخبر شویم باید سراغ خانواده و همچنین مدارس برویم تا ازآنچه در این دو نهاد و ارکان تربیت ارائه می‌شود باخبر شویم .

وی بابیان اینکه اگر مأموریتی در عالم خطیرتر از تربیت بود خداوند پیامبرانش را برای آن مأموریت مبعوث می‌کرد لذا ما در مأموریت بزرگی وارد شدیم، خاطرنشان کرد: وقتی سخن از مشارکت به میان می‌آید فهم ناقصی از آن در جامعه حاصل می‌شود لذا نظام تعلیم و تربیت باید ارتباط با خانواده‌ها داشته باشد. اگر این ارتباط به‌خوبی اتفاق نیفتد تعلیم و تربیت به‌طور صحیح محقق نخواهد شد.

هیچ نهادی نمی‌تواند در فرایند تربیت فرزندان جایگزین خانواده شود

 وی لازمه تحقق اهداف آموزش‌وپرورش را مشارکت اولیا دانست و افزود: عواملی در جامعه وجود دارد که با تمام توان کارکردهای ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند لذا اگر این موضوع درمان نشود جامعه را به سمت استیصال می‌برد.

وزیرآموزش‌وپرورش ادامه داد: باید محصول مشترک مدرسه و خانواده مطلوب باشد، نمی‌توان بدون توجه به تحولات مأموریت‌ها را انجام داد تحولات قدرت‌ها را جابجا می‌کنند اهداف را تغییر می‌دهند و کارکرد نقش‌ها را تضعیف می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: خانواده‌ها باید چنان ظرفیتی داشته باشند که ساعت‌ها بتوانند با فرزندانشان سخن بگویند حرف برای گفتن به یکدیگر داشته باشند لذا اگر چنین نباشد نگران‌کننده است.

حاجی میرزایی با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) که انسان باید از مهد تا لحد دائماً  یاد بگیرد و آموزش ببیند، گفت: یادگیری و مهارت‌ها باید دائماً نو به نو شوند و طوری زمینه‌سازی کرد که خانواده‌ها بتوانند تعامل بیشتری با فرزندانشان داشته باشند.

عضو کابینه تدبیر و امید بابیان اینکه نباید بگذاریم آسیب‌ها به وجود بیایند لذا خانواده‌ها می‌توانند از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کنند و مدرسه نیز دانش آموزان را از آسیب‌های اجتماعی مصون بدارد، اظهار کرد:‌ سالها تصور این است که آموزش از تربیت جدا است درحالی‌که آموزش برای تحقق تربیت و حفظ و حراست از رشد تربیتی دانش آموزان است.

وی ادامه داد: اجرای سند تحول باید خانواده‌ها را خوشحال کند آیا جامعه به این سطح رسیده است که از اجرای سند تحول خرسند شود.

وزیر آموزش‌وپرورش با اشاره به سیطره کنکور در نظام تعلیم و تربیت افزود: چگونه انتظار داریم با سیطره و گسترش سایه کنکور بر دانش آموزان مدارس به فرایند تربیتی بیندیشند.

آموزش‌وپرورش نمی‌تواند بدون توجه به تحولات اهدافش را محقق کند

وی گفت: باید از همین ظرفیت‌های محدود در مسیر تربیت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی استفاده کنیم لذا مأموریت ما بدون مشارکت اولیا پیش نخواهد رفت.

 حاجی میرزایی افزود: بیش از اینکه بخواهیم ساختار انجمن و اولیاء را ارتقا دهیم به اندیشه‌های نو در این زمینه نیازمندیم بنابراین با کمک اولیا باید وارد راه شویم و به‌تدریج ظرفیت‌ها را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به حدیثی از حضرت علی علیه‌السلام گفت: فرزندان باید برای زمان خودشان تربیت شوند لذا همکاری والدین در این فرایند بسیار مؤثر است.

وزیر آموزش‌وپرورش بابیان اینکه مدارسی که نقش اولیا در آن تعریف‌شده باید در این زمینه فعال‌تر باشند، اظهار کرد: اگر مدرسه عنصری فعال نباشد و از حوادث محیط پیرامون خود مطلع نباشد نمی‌تواند اهداف را محقق کند.

حاجی میرزایی از ارائه پیشنهاد تشکیل مجمع مشورتی اولیا در سطح ملی و استانی و مجمعی شبه پارلمانی به اداره کل انجمن اولیاء و مربیان خبر داد و افزود: باید از دولتی کردن انجمن‌های اولیا و مربیان اجتناب کرد چراکه این تشکل مردمی آسیب می‌بیند.

وی اضافه کرد: آموزش مهارت‌ها از اهداف و برنامه‌های اصلی آموزش‌وپرورش است بسیاری افراد ازلحاظ رتبه‌های علمی بسیار ممتاز هستند اما از ارائه یک‌سخن کوتاه عاجزند و این موضوع مطلوب ما نیست.

وزیر آموزش‌وپرورش گفت: مدرسه‌ای زنده است که بتواند با نهادها و دستگاه‌های مختلف تعامل ایجاد کند.

وی در پایان گفت: در هنگام ارائه برنامه‌هایم به مجلس شورای اسلامی گفتم مدرسه خانه دوم و خانواده مدرسه اول است امیدوارم این شعار را تحقق ببخشم.