سید عباس عراقچی:

لازم بود به طور كامل و جامع به ادعاهاي ترامپ پاسخ داده شود

به گزارش نویدتهران،سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در برنامه گفت وگوی ویژه خبری -مستقیم از نیویورک به سولات خبرنگاران پاسخ داد.

عراقچی درباره پیام سخنرانی حسن روحانی در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت:

این سخنرانی به نوعی مانیفست سیاست خارجی ما در زمان حاضر و نحوه برخورد ما با مسائل جهانی و رویکردهای ایران بود.
در نشست مجمع عمومی سیاست های آمریکا توسط آقای روحانی به چالش کشیده شد و رئیس جمهور منطق جمهوری اسلامی ایران در برخورد با سیاست ترامپ را بیان کرد.

شاید لازم بود به صورت کامل و جامع پاسخ ادعاهای ترامپ و درخواست های ایشان برای مذاکره با ایران که از موضع منافقانه و اهداف غیرمذاکراتی صورت می گیرد، داده شود که داده شد.

آقاي روحانی چهره واقعی ترامپ را افشا کرد و اینکه کسی که به تعهدات خود پایبند نیست نمی تواند مورد اعتماد باشد و اگر آمریکا در گفتگو صداقت دارد باید در پایبندی به تعهدات خود این را ثابت کند.

دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد. ترامپ در چند ساعت گذشته مواضع متناقضی را اتخاذ کرد.
صبح توئیت می زند و دو ساعت قبل در مجمع عمومی نظری متفاوت را بیان می کند.
رئیس جمهور کشورمان در سخنرانی خود باید پاسخ ترامپ را با منطق لازم می داد و دنیا و مردم ما می فهمیدند که منطق ایران منطق استوار سیاسی است و براساس اصول و قواعد صحبت می کند و کسی که به هیچ قاعده ای پایبند نیست، ایران نمی تواند طرف مذاکره با چنین فردی قرار بگیرد. ایران اهل منطق و گفت وگو است.

رئیس جمهور همچنین در سخنرانی خود انتقاد شدیدی از کشورهای غربی کردند که عوامل تروریستی را در کشورهای خود جا دادند.

روز گذشته شورای امنیت موضع محکمی را در خصوص حمله تروریستی شهر اهواز گرفت و آن را محکوم و با دولت و مردم ایران همدردی کرد و این در اثر تلاش ها و تماس هایی بود که در نیویورک انجام شد.

عراقچی ادامه داد: اخباری داشتیم که ترامپ می خواهد جلسه ای را درباره ایران تشکیل دهد که فکر می کردند می توانند جلسه ای را با موضوع ایران تشکیل دهند که با بررسی هایی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که این جلسه می تواند به ضد اهداف خود تبدیل شود و در نهایت موضوع آن را تغییر دادند و عدم اشاعه گذاشتند و امکان حضور ایران را با بازی های آیین نامه ای سلب کردند.

براساس اخباری که داریم در جلسه فردا اکثر کشورهای عضو شورا و به ویژه اروپایی ها از برجام و لزوم پایبندی ایران دفاع می کنند و جلسه فردا برخلاف خواستی که ترامپ دنبال می کند، تبدیل خواهد شد.

ارزیابی من این است که جلسه فردا به انزوای بیشتر آمریکا تبدیل خواهد شد.
آمریکا دو سه بار تلاش کرد موضوع ایران را به شورای امنیت بکشاند، ولی هر بار بقیه اعضا ممانعت کردند و هر جلسات به جلسات حمایت از ایران تبدیل شد.
مطمئنم جلسه فردا نیز چنین خواهد شد. بعد که بررسی کردند دیدند خطرناک است و ایران می تواند آنها را به چالش بکشد، بعد موضوع را به بحث عدم اشاعه تبدیل کردند و با استفاده از ابزارهای آیین نامه ای شورای امنیت جلسه را به نحوی گذاشتند که کشورهای غیر عضو شورای امنیت نتوانند در نشست شرکت کنند. البته ما تدارکاتی را دیده ایم و آقای روحانی در محل دیگری بعد از این جلسه مواضع ایران را اعلام خواهد کرد.

عراقچی درباره مقایسه بین سخنرانی دونالد ترامپ و روحانی گفت:همه کسانی که هر دو سخنرانی را دیدند می توانند یک مقایسه را انجام دهند که ادبیات سخنرانی ترامپ غیرمتعارف و بی ادبانه و سخنرانی دوم با ادبیاتی منطقی بود.
اینکه ایشان در ابتدای صحبتش گفت دستاوردهای دولت من در دو سال گذشته بیشتر از هر رئیس جمهور آمریکا بود که به جوک شبیه است، باعث خنده همه شد و این بی سابقه است که رئیس جمهوری این چنین مضحکه شود.
آقای ترامپ در بین همه کشورها حتی بین متحدان خود در صحبت های خصوصی و عمومی به عنوان کسی که قابل اتکا و قابل پیش بینی نیست، شناخته می شود؛ حتی از کشورهای متحد ترامث نیز این را می شنویم که بر تعهداتش پایبند نیست.
توئیت های ایشان مضحکه عام و خاص شده، البته رئیس جمهور مردم آمریکاست و ما در این زمینه قضاوتی نمی کنیم ولی در عرصه بین المللی چنین نگاهی وجود دارد.
هیچ کشوری رغبت ندارد با چنین فرد و دولتی وارد مذاکره شود، هم ایشان هم وزیر خارجه و هم دولتش مواضع متناقضی داشته اند. در شرایط فعلی مردم ما توجه دارند که هیچ انگیزه ای برای مذاکره با آمریکا نداریم، باب لجبازی نیست بلکه براساس منطق استواری است نمی توانیم با کسی که به تعهدات پایبند نیست وارد مذاکره شویم.

اگر دولت آمریکا مایل است به سازوکارهای چندجانبه برگردد راه باز است و اگر برای بازگشت آمریکا به برجام تمایلی باشد این بار است که ایران شروطی را دارد و دولت آمریکا باید تضمین هایی بدهد و به ابعاد برجام پایبند باشد و تضمین دهد که این پایبندی را ادامه دهد و اینگونه نباشد که این فضای بی اعتمادی را داشته باشد.
اگر تمایلی برای تعامل است مسیر برای تعامل باز است برگشت آمریکا به آسانی گذشته نخواهد بود و باید با شرایطی باشد که ایران معین می کند البته هنوز دولت آمریکا به این عقلانیت و باور نرسیده که به مسیر تعامل بازگردد.

سخنرانی فردا در پاسخ به جلسه ای آمریکا در شورای امنیت است و حتما سخنانی گفته می شود که نیاز به پاسخگویی دارد و روحانی آمادگی دارد و ما در قالب یک کنفرانس مطبوعاتی این را برگزار خواهیم کرد.
امر مضحکی است که کشوری که قطعنامه شورای امنیت را قبول کرده و الان نقض کرده و از آن خارج شده می خواهد کشوری که به قطعنامه پایبند بوده را بیاورد و برخورد کند. احتمال زیاد می دهیم کشورهای دیگر مواضع جدی و روشن علیه صحبت های ترامپ خواهند داشت ولي ما آمادگی داریم که وارد صحنه شویم و پاسخ این انتقادها را بدهند.

معاون سیاسی وزارت خارجه درباره جلسه ای آمریکا در شورای امنیت گفت: در این جلسه حتما سخنانی گفته می شود که نیاز به پاسخگویی دارد و روحانی آمادگی دارد و ما در قالب یک کنفرانس مطبوعاتی این را برگزار خواهیم کرد.
امر مضحکی است که کشوری که قطعنامه شورای امنیت را قبول کرده و الان نقض کرده و از آن خارج شده می خواهد کشوری که به قطعنامه پایبند بوده را بیاورد و برخورد کند. احتمال زیاد می دهیم کشورهای دیگر مواضع جدی و روشن علیه صحبت های ترامپ خواهند داشت ولي ما آمادگی داریم که وارد صحنه شویم و پاسخ این انتقادها را بدهند.

عراقچی درباره نشست دیشب وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۴ گفت: جلسه دیشب گام بزرگ رو به جلو بود. در این جلسه تعهدات سیاسی مورد تأکید قرار گرفت به تعهدات گذشته رجوع شد و راه حل های عملیاتی که توسط کارشناسان ایران و ۱+۴ در دو سه ماه گذشته بحث های مفصل شده بود ایده هایی پیدا شده و سازوکارهایی برای پرداخت های مالی ایران پیدا شده که وزرای خارجه اینها را بررسی و به کارشناسان ماموریت دادند این سازوکارها را نهایی و مستقر کنند. امیدواریم قبل از تحریم های آمریکا در ۱۴ آبان بخشی از این سازوکارها مستقر شود و به سازوکارهای ویژه هم اشاره شده است.
کشوری که بیرون از اروپا خریدار نفت ایران است می توان از این مسیر استفاده کند و تا وقتی نهایی نشود جزییات آن بیان نمی شود. دولت آمریکا در چند ماهه گذشته تلاش کرد جلوی این را بگیرد و هیأت هایی را به کشورهای مختلف فرستادند و سنگ اندازی کردند و امیدواریم تا قبل از نیمه آبان بخشی از این سازوکارها مستقر و بعد بقیه سازوکارها مستقر شود.

نشست دیشب یک برد سیاسی برای ایران و یک انزوای سیاسی برای آمریکا بود.هزینه سیاسی که الان ۱+۴ پرداخت می کنند و سرمایه گذاری سیاسی می کنند برای ما قابل توجه است ولی این اراده سیاسی باید عملیاتی شود. مهمترین موردی که شب گذشته حاصل شد بحث سازوکار ویژه مالی بود که تأکید شد که کارشناسان برقرار کنند.

اینکه این کشورها در بیانیه اذعان کردند که بدون خواسته های ایران برجام نمی تواند ادامه یابد در بیانیه دیشب آمد و اینکه برجام را حفظ کنند به صراحت گفتند.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا ۱+۴ به دنبال مشروعیت زدایی از تحریم های آمریکاست یا دور زدن این تحریم ها گفت:

مشروعیت زدایی که اتفاق افتاده و این کشورها با اقدام خود برای مقابله با تحریم های آمریکا می گویند ما مشروعیتی برای این تحریم ها قائل نیستیم و دوم اینکه راه حل هایی پیدا می کنند که این تحریم ها را کنار بزنند.
بحث دور زدن و کارهای غیرقانونی نیست بلکه یافتن مکانیسم ها و کانال های بانکی است که آمریکا نتواند مانع آن شود. در مذاکره با اروپا با ظرائف فنی آشنا شدیم. دوستان در صنعت و معدن، بانکی مرکزی، کشتیرانی و … همه هستند تا بتوانیم کانال های بانکی را برقرار کنیم. اگر بحث بانکی درست شود خیلی از بحث های نفتی هم درست خواهد شد.
مهم ترین اولویت ما سازوکارهای مالی و بانکی است و اگر مستقر شوند انشالله قدم های بعدی را برخواهیم داشت.
ایران امید خود را به این مذاکرات نبسته است ولی به عنوان دیپلمات ها مامور هستیم که از این مذاکرات اگر می توانیم راهی را باز کنیم، امید دولت به توانمندی های داخلی است و ما به عنوان دیپلمات موظفیم راه حل های عملیاتی را که به نفع کشور باشد باز کنیم، با گروه ۱+۴ خوب پیش رفتیم ولی کند بوده و کندتر از انتظارات ما این مسیرها باز می شود.
علت کند بودن این است که اولا پیچیدگی مالی و اروپا به قدری زیاد است که کار را کند کرده است. کار سخت تر از آن بود که اروپایی ها فکر می کردند و از آن طرف فشار آمریکا نیز بیشتر از آن بود و آمریکا با کمک رژیم صهیونیستی و عربستان و نوچه ها در تلاشند راه های اقتصادی ایران را ببندند. ما با کمک اروپا و چین به دنبال این هستیم که این معبرها را باز کنیم، البته کار آسانی نیست و پیچیدگی های خود را دارد. اگر نشد نهایتا اتکای کشور به ظرفیت های داخلی خود است.
توانمندی های ما در شکلی است که این چالش اخیر که آمریکا ایجاد کردند به خاطر اینکه احساس کردند در برجام ضرر کردند، از این عبور خواهیم کرد.
⭕️جنگی که آمریکا شروع کرده جنگ نظامی نخواهد بود ولی جنگ اقتصادی وجود دارد و سعی می کنند به ما تحمیل کنند و ما با آنها مقابله می کنیم. ما جنگ اقتصادی روانی را نادیده نگیریم و مردم باید در داخل کشور مراقب باشند تحت تاثیر بازی روانی آمریکا قرار نگیرند.

ما امید به اینکه آنها پای قضیه بایستند نداریم دولت سیاست های خود را با امید و اتکا به مردم دنبال کند . در هم تنیدگی اقتصاد اروپا و آمریکا از یک طرف و سیستم تصمیم گیری در اروپا هم مانع دیگری است که کار را سخت تر می کند و اروپایی ها معتقدند در استانداردهای اروپایی سریع تر عمل می کنند

البته برای ما زمان کوتاه و حیاتی است و اگر چین و روسیه نتوانند کاری کنند سناریوهایی را در نظر گرفته ایم و مطابق با نحوه عملکرد طرف مقابل حرکت می کنیم اگر به سمت نقض بروند ایران هم چنین می کند و اگر به سمت همکاری بیایند ایران نیز چنین خواهد کرد.