سرهنگ جوادى؛

كلاهبردارى سودجويان از آموزش‌هاى آنلاين و غير‌حضورى در فضاى سايبر

به گزارش نویدتهران،رييس اداره تشخيص و پيشگيرى از جرايم سايبرى پليس فتا استان خراسان رضوى به شهروندان توصيه نمود از واريز هرگونه وجهى به حساب افراد ناشناس تحت عناوين آموزش از راه دور و آموزش مجازى خوددارى نمايند.
سرهنگ دوم سيد‌على جوادى در تشريح اين هشدار گفت: در پى دريافت تعداد متعددى گزارش از سوى شهروندان محترم مبنى بر كلاهبرداري از طريق واريز وجه به حساب برخى آموزشگاه‌هاى ناشناس و غير معتبر در فضاى مجازى، بررسي موضوع در دستور كار كارشناسان پليس فتا قرار گرفت.

وى افزود: با بررسى‌هاى صورت گرفته توسط كارشناسان پليس فتا مشخص شد، افرادى سودجو با درج آگهى‌هاي جعلى با عناوينى همچون آموزش از راه دور و برگزارى دوره‌هاى آموزش مجازى برخى دروس وحرفه‌هاى مهم، اقدام به فريب شهروندان نموده و آنان را مجاب به واريز وجه تحت عنوان هزينه پيش پرداخت ثبت نام مى‌نمايند و سپس آگهى‌هاى خود را حذف نموده و ديگر پاسخگو شهروندان نمى‌‌باشند.

سرهنگ جوادى ادامه داد: در برخى موارد مشابه، شاهد هستيم شهروندان پس از اينكه مورد كلاهبردارى قرار گرفتند به جهت كم بودن ارزش وجه كلاهبردارى و ضيق وقت، حاضر به ارجاع شكوائيه از سوى مقام قضايى به پليس فتا نيستند و متاسفانه استفاده از اين شگرد (كلاهبردارى با مبالغ پايين از تعداد قربانيان بالا) دست كلاهبردار را در رسيدن به كلاهبردارى‌هاى هنگفت باز خواهد گذاشت.

وى خاطر نشان كرد: اين دست سودجويان و كلاهبرداران فضاى سايبر آگاه باشند، پليس فتا با رصد شبانه روزى و به جهت برقرارى امنيت در فضاى سايبري به صورت پيش دستانه اقدام به شناسايى مجرمين نموده و مطابق قانون جرايم رايانه‌اى، آنان را به دست قانون خواهد سپرد.

رييس اداره تشخيص و پيشگيرى از جرايم پليس فتا استان در همين رابطه به شهروندان محترم توصيه کرد: كاربران فضاى سايبرى بايد قبل از اطمينان و واريز هرگونه وجهى به حساب افراد يا شركت‌هاى ناشناس در فضاى سايبر از اصالت سايت يا آگهى مورد نظر و مجوزهاى آن اطمينان حاصل نمايند و حتى المقدور با برقرارى ارتباط و مراجعه به مكان مورد نظر از موقعيت جغرافيايى محل ارائه خدمات نيز مطلع گردند تا بدين‌وسیله در دام كلاهبرداران فضاى سايبرى گرفتار نشوند.

شايان ذكر است پليس فتا از كليه كاربران مى‌خواهد درصورت مشاهده موارد مشکوک از طریق سایت پلیس فتا به نشانى www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی آن را ثبت كرده و از آخرين رويدادها از جمله اخبار و حوادث سايبرى مطلع گردند.