با حضور وزير دفاع؛

كرار نخستين تانك پيشرفته بومي كشور رونمايي و خط توليد انبوه آن افتتاح شد

در سيصد و پنجاه و هشتمين روز از سال اقتصاد مقاومتي، اقدام و عمل با حضور سردار سرتيپ پاسدار دكتر حسين دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح، كرارنخستين تانك پيشرفته بومي كشور كه در سازمان صنايع دفاع وزارت دفاع طراحي و ساخته شده است رونمايي و به طور هم زمان خط توليد انبوه آن در صنايع زرهي بني‌هاشم دورود افتتاح شد.
به گزارش نویدتهران وبه نقل از اداره كل تبليغات دفاعي وزارت دفاع، سردار دهقان در مراسم رونمايي از تانك كرار طي سخناني با اشاره به اينكه روزآمد‌سازي تجهيزات زرهي يكي از اصلي‌ترين راهبردهاي وزارت دفاع در حوزه رزم زميني به شمار مي رود گفت : تانك پيشرفته بومي كرار كه امروز شاهد رونمايي آن هستيم با قابليت و توانمندي‌هاي فراواني كه به خود اختصاص داده مي تواند نقش مهمي در اجراي اين راهبرد ايفا كند و به جرات مي توان گفت: تانك كرار نماد برجسته‌ اي از هوش بالا، خلاقيت مثال زدني، توانمندي فوق العاده ي صنعتگران وزارت دفاع و از مصاديق بارز اقتصاد مقاومتي و بي اثر سازي تحريم ها است.
وزير دفاع افزود: تانك كرار با توجه به ويژگي‌هاي خاصي كه براي آن پيش‌بيني شده در زمره ي پيشرفته‌ترين تانك‌هاي دنيا به شمار مي‌رود و قادر است نيازمندي‌هاي نيروهاي مسلح را در اين حوزه به نحو مطلوبي تامين كند.
سردار دهقان با بيان اينكه تانك پيشرفته كرار با اتکا به تجربیات ارزشمند دفاع مقدس و در مدت سه سال توسط متخصصان زبده و اقتدار‌آفرين سازمان صنايع دفاع در دفتر طراحي صنايع زرهي بني هاشم دورود طراحي و ساخته‌ شده گفت: اين تانك در سه حوزه اصلي قدرت و دقت آتش، تحرك؛حفاظت و ماندگاري در صحنه نبرد؛ قابل رقابت با پيشرفته‌ترين تانك‌هاي دنيا مي باشد.
وزير دفاع مجهز بودن به سامانه كنترل آتش الكترواپتيكي، سامانه فاصله ياب ليرزي، رايانه بالستيك و قابليت شليك به اهداف ثابت و متحرك در شب و روز را از جمله ويژگي‌هاي تانك كرار ذكر كرد و افزود: تانك كرار قابليت شليك موشك و هدايت ليزري بسيار دقيق آن وامكان شليك توسط توپچي و فرمانده از دو سايت موازي را دارا می باشد.
وزير دفاع در تشريح ديگر ويژگي هاي تانك كرار افزود: اين تانك داراي سامانه اتوماسيون تيربار براي شليك از داخل دهليز جنگي در شرایط مختلف مي‌باشد و در حوزه تحرك، تانك كرار داراي توانمندي عبور از مناطق ذوعارضه، گودال، رودخانه و حركت در زير آب را داشته و مجهز به سامانه ناوبري ونمايش آن براي راننده تانك مي باشد.
وزير دفاع گفت: اين تانك در حوزه بقاء و ماندگاري به حفاظت زرهي مقاوم در برابر انواع سلاح‌هاي ضد زره مجهز شده و با استتار در برابر انواع سلاح هاي ضد زره محافظت مي شود.
وي استتار چند طيفي، مخابرات و مديريت صحنه نبرد ديجيتال و توانمندي در مقابله با جنگ هاي الكترونيكي را از ديگر ويژگي‌هاي تانك كرار برشمرد.
سردار دهقان تصريح كرد : تمام زيرسامانه هاي تانك كرار به صورت كاملاً بومي و با تكيه بر دانش و توان متخصصان وزارت دفاع طراحي و ساخته شده که قابليت نصب و به كارگيري در ساير ادوات زرهي را دارد.
وزير دفاع تصريح كرد: اگر بخواهيم تانك كرار را در يك عبارت توصيف كنيم بايد بگوييم «تانك كرار نماد اقتدار »
سردار دهقان در پايان با تبريك اين دستاورد بسيار مهم و ارزشمند به محضرمقام معظم فرماندهي كل قوا، نيروهاي مسلح و ملت رشيد ايران، از مديران، متخصصان و صنعت گران سازمان صنايع دفاع بويژه صنايع زرهي بني هاشم دورود وابسته به وزارت دفاع كه با همت بلند و تلاش بي وقفه گام بلندي در خودكفايي كشور در حوزه زرهي برداشته‌اند تشكر و قدرداني كرد و آن را عيدي وزارت دفاع به ظفرمندان نيروي زميني توصيف كرد.