دادستان کل کشور در برنامه نگاه یک:

قوه قضاییه در چارچوب اصول کلی نظام حرکت می کند

 

به گزارش نویدتهران،دادستان کل کشور گفت: دستگاه قضایی در چارچوب اصول کلی نظام و تحت نظر مقام معظم رهبری حرکت می کند و رسیدگی های خود را فارغ از هر جناح و گروه سیاسی و بر اساس موازین قانونی انجام می دهد.
حجت الاسلام والمسلمین منتظری با حضور در برنامه نگاه یک به مناسبت هفته قوه قضاییه با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و سایر شهدای هفتم تیر و شهدای قوه قضاییه،جنایات و ترورهای منافقین را غیر قابل گذشت دانست و گفت:نسل جدید و جوانان ما باید با جنایات گروهک منافقین علیه مردم و مسوولان آشنا شوند و جریانات سال های اول انقلاب را باید برای مردم بازگو کرد.
دادستان کل کشور افزود:متاسفانه امروز می بینیم که کشورهای غربی به این منافقین جنایتکار پر و بال می دهند با محوریت آنها همین امروز کنفرانس برگزار کرده اند و حتی نام این گروهک را از فهرست گروه های تروریستی خارج کرده اند.
وی تاکید کرد:اگر حضور مردم و قاطعیت دستگاه قضایی و امنیتی نبود این افراد جنایتکار بلایی سر کشور می آوردند که امروز داعش بر سر عراق و سوریه آورده است.
منتظری تاکید کرد:دستگاه دیپلماسی کشور باید ماهیت این سازمان جهنمی را برای مردم و جهانیان بر ملا کنند.
منتظری در ادامه با اشاره به بیش از 70 وظیفه درون و برون قوه ای دادستانی کل کشور گفت:یکی از وظایف دادستانی کل نظارت بر عملکرد بیش از 460 دادسرا در سراسر کشور است که این نظارت ها قبلا به صورت میدانی انجام می شد اما اکنون به صورت سیستمی و برخط انجام می شود و در این نظارت مستمر سیستمی تخلفات احتمالی و مشکلات نیز شناسایی می شود.
وی از مردم خواست اگر اشکالی به عملکرد دادسراها دارند با ذکر مستندات این اشکال و شکایت را به سامانه پایگاه اینترنتی دادستانی کل کشور اعلام کنند و اطمینان داشته باشند که این اطلاعات و شکایات به صورت محرمانه رسیدگی خواهد شد.
این مقام عالی قضایی با اشاره فشار کاری بر روی قضات و ورود سالانه پنج تا شش میلیون پرونده به قوه قضاییه و در مجموع وجود حدود 15 میلیون پرونده در دستگاه قضایی در مقابل حضور 11 هزار قاضی تصریح کرد:قطعا بخشی از نارضایتی مردم از دستگاه قضایی حاصل فشار مضاعف و سخت بر قضات و کارکنان دستگاه قضایی و خستگی قضات از رسیدگی به حجم انبوه پرونده هاست.
وی خواستار توجه جدی دولت و مجلس به اعتبارات و امکانات قوه قضاییه شد و افزود:دستگاه قضایی دستگاهی حاکمیتی است و امکان برون سپاری وظایفش را ندارد و یکی ازوجوه مردم سالاری رسیدگی به حقوق مردم از طریق دستگاه قضایی است که برای تحقق آن باید بودجه و امکانات مناسب داشت تا شرایط رضایت مردم فراهم شود.
دادستان کل کشور افزود: دستگاه قضایی در جایگاهی نیست که وارد مسایل سیاسی شود و قاضی در همه حال باید مدافع حقوق مردم باشد و بداند که اگر تضییع حقی انجام داد باید در یوم الحساب پاسخگو باشد.
منتظری افزود:در دستگاه قضایی از هر دو جناح و از دولت های قبل و فعلی پرونده هایی رسیدگی شده و یا در حال رسیدگی است و دراین باره دلایل و اسناد و مدارک لازم هم موجود است.
دادستان کل کشور در ادامه با محکوم کردن حرکت عده ای معدود در روز قدس علیه رییس جمهور و با ناپسند توصیف کردن این حرکت اظهار کرد:چنین حرکاتی آن هم در روزی که همه نگاه ها باید به سمت محکومیت استکبار و صهیونیسم باشد قابل توجیه نیست و جرم مشهود است؛لذا روز بعد از آن حرکت از دادستان محترم تهران خواستم موضوع را پیگیری کند و افرادی در این زمینه تحت تعقیب و بازجویی قرار گرفته اند.
وی تصریح کرد: امیدواریم اخرین باری باشد که چنین حرکتی رخ می دهد و دیگر شاهد چنین حرکاتی نباشیم چرا که اهانت به هیچ شخصی جایز نیست و کسی حق جسارت و اهانت به رییس جمهور از هر جناحی را ندارد.
منتظری افزود:هر فردی اگر نقدی دارد باید از طریق قانونی و مسیر درست آن را منتقل کند و حتی داشتن حسن نیت و دلسوزی در نقد هر عملکردی دلیل بر اهانت و حرکات غیر قانونی نیست.
دادستان کل کشور در ادامه از صدور کارت ویژه ضابطان عام تا پایان مرداد خبر داد و گفت: مراحل صدور این کارت در 19 استان انجام شده است و در ادامه ضابطان خاص نیز دارای کارت ویژه خواهند شد.
دادستان کل کشور در بخش دیگر این گفتگو با اشاره به جایگاه و نقش شورای حفظ حقوق بیت المال گفت:این شورا تاکنون کارایی مناسب نداشته است و حفظ و صیانت از بیت المال در بخش منابع ملی،اراضی و… پیگیری,های جدی تر و البته همکاری سایر دستگاه های متولی را می طلبد.
وی بخش مهمی از بهبود عملکرد در زمینه مقابله با تعدی به منابع ملی را گزارش و حساسیت های مردمی دانست و گفت:مردم می توانند هر نوع سوء استفاده و تجاوز به منابع ملی اعم از جنگل ها،دریا،مراتع،آب های زیر زمینی و محیط زیسترا گزارش کنند و اگر بنده مطلع شوم که دادستانی به این گزارش ها بی توجهی کرده برخورد خواهم کرد.
دادستان کل کشور خواستار نظارت جدی بر عملکرد مدیران اجرایی در این زمینه شد.
منتظری در بخش پایانی گفتگو خواستار توجه جدی به وضعیت بانک ها و موسسات اعتباری شد و تاکید کرد:مشکلات بانک ها باید با مشارکت بانک مرکزی ساماندهی شود تا از بروز آسیب های بیشتر در این زمینه جلوگیری شود.