رحمانی فضلی:

قوانین و مقررات برگزاری انتخابات، حقیقتاً نیازمند بازنگری جدی است

به گزارش نویدتهران،وزیر کشور در مراسم گشایش مجلس یازدهم با ارایه گزارشی از روند برگزاری انتخابات این دوره مجلس، انتخابات دوم اسفند ۹۸ را بر اساس مولفه های مدیریتی و اجرایی، «برگ زرینی» در کارنامه انتخابات نظام جمهوری اسلامی دانست و با تاکید بر لزوم بازنگری جدی در قوانین برگزاری انتخابات، آمادگی این وزارتخانه را برای برگزاری «تمام مکانیزه» مرحله دوم انتخابات مجلس در شهریورماه سال جاری و انتخابات ریاست جمهوری در سال آینده اعلام کرد.

دکتر «عبدالرضا رحمانی فضلی» که روز چهارشنبه – هفتم خرداد- به عنوان مجری برگزاری انتخابات در مراسم گشایش یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی سخن می گفت، ضمن قدردانی از مقام معظم رهبری، رییس جمهوری، رییس مجلس، مردم و همه کسانی که به برگزاری انتخابات کمک کردند، به تشریح ویژگی های انتخابات این دوره مجلس پرداخت و تصریح کرد: در این دوره، طراحی، ارتقا و عملیاتی کردن سامانه­ های یکپارچه و دقیق برای برگزاری انتخابات، علاوه بر تحقق دولت الکترونیک در حوزه­ انتخابات، شکل جدیدی از هماهنگی نظام­ مند، کارآمد و اثربخش میان سطوح مختلف مدیریت کشور را به نمایش گذاشت و با بکارگیری سامانه ­های هوشمند و دقیق الکترونیک و غیرالکترونیک، ضامن سلامت و صحت انتخابات و اطمینان­ بخش برای ملت ایران در عرصه­ سیاسی انتخابات بود.

وزیر کشور، برگزاری انتخابات بدون بروز کمترین مساله امنیتی، اعلام نتیجه انتخابات مجلس زودتر از همه دوره های قبل، تایید کامل صحت انتخابات در همه­ حوزه­ های اصلی و فرعی از سوی شورای نگهبان و مشارکت ۴۲.۵۷ درصد افراد واجد شرایط در انتخابات را از ویژگیهای مهم برگزاری انتخابات در دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی برشمرد.

رحمانی فضلی همچنین گفت: قوانین و مقررات برگزاری انتخابات خصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی، حقیقتاً نیازمند بازنگری جدی است و امیدواریم در تعاملی سازنده بین «دولت دوازدهم» و «مجلس یازدهم»، شاهد بررسی و تصویب لایحه جامع انتخابات که رافع بسیاری از اشکالات و نواقص در زمینه­ انتخابات است، باشیم.

متن کامل سخنان وزیر کشور در مراسم گشایش مجلس یازدهم چنین است:

بسم الله الرحمن الرحیم و صلی الله علی محمد و آله الطاهرین

إِنَّ صَلَاتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

با عرض تبریک به مناسبت عید سعید فطر و آرزوی قبولی طاعات و عبادات همه­ مسلمین جهان خصوصاً حضار گرامی، پروردگار بلند مرتبه و بزرگ را سپاسگزارم که توفیق عبادتش را در ماه مبارک رمضان نصیبمان کرد، و شکر می­ کنم که در طلیعه­ «گام دوم انقلاب»، با لطف و رحمت بیکران خود، به ما توفیق خدمت به ملت شریف ایران اسلامی را از طريق برگزاری انتخابات دوره­ یازدهم مجلس شورای اسلامی عطا نمود.

ضمن بزرگداشت نام و یاد بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، و دوران دفاع مقدس، و شهدای حرم، خصوصاً سردار دلها «حاج قاسم سلیمانی»، مراتب تشکر عمیق خود را از سکاندار انقلاب اسلامی، مقام عظمای ولایت، برای حمایت و هدایت حکیمانه جهت انجام امر سترگ انتخابات ابراز داشته و همچنین از ریاست محترم جمهور، که در مقام پاسدار قانون اساسی، راهنما و پشتیبان مجریان و ستاد انتخابات بودند، صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم.

وزارت کشور مفتخر است که به عنوان مجری برگزاری انتخابات، بر اساس سیاست­ های کلی انتخابات و با رعایت اصل «قانون­ مداری، بی‌ طرفی و امانت­ داری» و «تلاش برای ارتقای شاخص‌های کیفی اجرا»، انجام عملیات بزرگ انتخابات دوره­ یازدهم را فرصتی برای « احقاق حق مدنی ملت » جهت شرکت در اداره­ امور کشور و میدانی برای تحقق کارآمدی، و نمایش توان و اقتدار اجرایی دولت مبدل نمود. بر اساس مولفه ‌های اجرایی و مدیریتی، برگزاری انتخابات در دوم اسفند ۱۳۹۸، برگ زرینی از کارنامه انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران را رقم زده است.

در این دوره، طراحی، ارتقا و عملیاتی کردن سامانه ­های یکپارچه و دقیق برای برگزاری انتخابات، علاوه بر تحقق دولت الکترونیک در حوزه­ انتخابات، شکل جدیدی از هماهنگی نظام­ مند، کارآمد و اثربخش میان سطوح مختلف مدیریت کشور را به نمایش گذاشت. علاوه بر این، بکارگیری سامانه ­های هوشمند و دقیق الکترونیکی و غیرالکترونیک، ضامن سلامت و صحت انتخابات و اطمینان­ بخش برای ملت ایران در عرصه­ سیاسی انتخابات بود.

اکنون که بر اساس قانون و به عنوان وزیر کشور، افتخار حضور در مراسم افتتاحیه­ یازدهمین دوره­ مجلس شورای اسلامی را دارم، مایلم چکیده­ ‌ای از روند برنامه ‌ها، اقدامات و عملکرد وزارت کشور و دیگر نهادهای همراه در برگزاری انتخابات اخیر را که به صورت همزمان، با میاندوره­ مجلس خبرگان رهبری برگزار گردید، به محضر ملت شریف ایران و شما حضار گرامی تقدیم کنم:

در گام نخست، ستاد انتخابات کشور در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۹۸ و به فاصله­ ۱۰ ماه قبل از برگزاری انتخابات تشکیل و بلافاصله در ۳۱ استان کشور ستادهای متناظر شکل گرفت و روندهای اجرایی بر اساس برنامه ریزی دقیق آغاز گردید. شعار محوری ستاد در این دوره عبارت بود از : انتخابات ۹۸؛ گام دوم انقلاب، قانون­ مداری ، بیطرفی و انسجام ملی .
به منظور ارتقای دانش و مهارت‌ های انتخابات، وزارت کشور، طرح جامع آموزش را پس از «آسیب­ شناسی اجرایی» انتخابات­ گذشته با متون و سبک جدید طراحی و با برگزاری ۱۰ همایش توجیهی متمرکز در مشهد مقدس و ۲۳۴۶ برنامه­ آموزشی در استان­ها، شهرستان­ها و بخش­ها، بیش از ۵۰۰ هزار نفر از عوامل و مجریان انتخابات را آموزش داد.
اين دوره از انتخابات به دليل «اتفاقات آبان ­ماه ، شهادت سردار سليماني، جان باختن تعدادی از هموطنان در سقوط هواپيماي مسافری و نیز شیوع بيماري کرونا» از حساسيت بالايي برخوردار بود؛ اما به لطف خداوند متعال، رصد و پیش ­بینی­ های دقیق امنیتی در قالب اطلس امنيتي انتخابات، و با بکارگیری ۱۷۰ هزار نفر از نيروهاي انتظامي ، نظامي و بسیج، بدون کمترین مساله امنیتی و در امنیت و آرامش كامل برگزار شد.
بر اساس ماده­ ۲۵ قانون انتخابات، وزارت کشور، علاوه بر مسئولیت اجرای قانون، مسئول حسن جریان انتخابات نیز می‌باشد. بدین منظور، با بکارگیری ۴۸ هزار نفر از نیروهای متعهد و آموزش ديده از اقشار مختلف مردم به عنوان بازرس شعب، سر بازرس، هیأت ‌های بازرسی شهرستان­ ها و استان ­ها، بازرس ویژه و هیأت مرکزی بازرسی، از بروز تخلفات و سوء جریانات پیشگیری کرد.
از مجموع ۲۵ فرایند اجرائی انتخابات، ۲۳ فرایند، کاملاً به­ صورت الکترونیک انجام شد. علاوه بر آن، در این دوره، امکان ثبت­ نام داوطلبان با استفاده از برنامه تلفن ­همراه فراهم گردید. همچنین، برنامه ای که مکان شعبه­ ها و ترافیک آن­ ها را نشان می­ داد، مردم را جهت انتخاب شعبه نزدیک و کم تراکم راهنمایی می کرد. احراز هویت براي رای­ دهندگان با استفاده از ۵۸ هزار دستگاه الکترونیکی و به صورت برخط انجام گرفت. دستاورد مهم بکارگیری این دستگاه­ ها، «پیشگیری از رای ­های تکراری»، «کشف شناسنامه ­های جعلی» و «شناسنامه­ های افراد فوت ­شده» و «کمک موثر در تامین سلامت انتخابات» بود. علاوه بر آن، امکان مدیریت تعرفه ها به صورت برخط و ارزیابی میزان مشارکت در سطح ملی، استانی و شهرستانی از دیگر قابلیت­ های این دستگاه ­ها به شمار می­ رود.
در راستای بند ۱۲ سیاست­ های کلی انتخابات، ابلاغی مقام معظم رهبری، اقدامات و پیش­ بینی‌ های لازم برای برگزاری انتخابات تمام ­رایانه‌ای و کاملاً مکانیزه، برای اخذ و شمارش آرا در «۱۱ استان» و «۱۳۹ شهری که انتخابات شوراها در آن­ها، به صورت الکترونیک برگزار شده بود» صورت گرفته بود اما با هماهنگی که با شورای نگهبان در این زمینه به عمل آمد، امکان اجرای این کار بنا به دلایلی که در حوزه های امنیتی و فنی بود، امکان پذیر نشد. امیدوارم انشاءالله در انتخابات های بعدی بتوانیم به کمک مجلس، امر اخذ آرا و شمارش آرا را هم به صورت الکترونیکی برگزار کنیم تا هم صحت و سلامت انتخابات تامین شود و هم بتوانیم گام بلندی در سرعت داشته باشیم.
برگزاری ۳ همایش سراسری برای «استانداران»، «معاونین سیاسی امنیتی به عنوان روسای ستاد انتخابات استان ­ها» و «فرمانداران سراسر کشور»، با حضور ریاست محترم جمهور، معاون اول محترم رئیس جمهور، وزیر محترم امور خارجه، مسئولین محترم شورای نگهبان و دیگر مقامات کشور از دیگر برنامه‌ های مهم وزارت کشور بود.
از ۱۰ آذرماه ۹۸، ثبت نام از داوطلبان به مدت یک هفته در ۲۰۸ فرمانداری مرکز حوزه­ انتخابیه، ستاد وزارت کشور و نمایندگی‌ های سیاسی خارج از کشور انجام شد. مجموعاً ۱۶ هزار و ۳۳ نفر شامل ۱۴ هزار و ۱۱۲ مرد و یک هزار و ۹۲۱ زن ثبت نام کردند که نسبت به دوره­ گذشته، حدود ۳۳ درصد افزایش داشت.
برای برگزاری انتخابات، هیات­ های اجرایی با حضور ۱۷ هزار و ۹۵۲ نفر از معتمدین مردم و مقامات مسئول در شهرستان­ ها و بخش­ ها در قالب ۱۱۲۳ هیات تشکیل گردید.
فرایند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان، با استعلام از مراجع چهارگانه، آغاز و در مرحله اول، در هیاتهای اجرایی ۱۳ هزار و ۸۴۹ نفر برابر ۹۱.۲ درصد تایید شدند که با اعلام نظر نهایی شورای نگهبان و با انصراف هایی که حاصل شد، در نهایت، ۵ هزار و ۲۳۳ نفر به عنوان نامزد نهایی در انتخابات شرکت کردند.
انتخابات در ۵۴ هزار و ۶۱۱ شعبه­ ثابت و سیار برگزار شد و از مجموع ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط ، تعداد ۲۴ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر معادل ۴۲.۵۷ درصد در انتخابات شرکت کردند.
در این دوره، با آموزش­ های به­ هنگام، برنامه ­ریزی دقیق و تلاش قابل تقدیر مسئولین و عوامل ذیربط، نتایج نهایی انتخابات در بسیاری از حوزه‌ های انتخابیه تا پایان روز شنبه ۹۸/۱۲/۳ و نتیجه­ تهران، در ساعت ۱۴ روز یکشنبه ۹۸/۱۲/۴ اعلام و منتشر گردید که شاید، زودترین زمان اعلام نتیجه­ انتخابات در ادوار مختلف می باشد.
در مرحله­ اول، تکلیف ۱۹۷ حوزه­ انتخابیه از ۲۰۸ حوزه کل کشور تعیین شد و ۲۷۹ نفر از نامزدها به مجلس راه یافتند و انتخاب ۱۱ نفر از ۱۱ حوزه­ باقیمانده، به برگزاری مرحله­ دوم در ۲۱ شهریورماه موکول گردید. از مجموع منتخبان مرحله­ اول ۲۶۲ نفر مرد و ۱۷ نفر زن می‌باشند.
در این دوره، صحت انتخابات در همه­ حوزه ­های اصلی و فرعی توسط شورای نگهبان تایید شد. این در حالی است که در ۱۰ دوره گذشته به طور میانگین، انتخابات در ۱۲حوزه، ابطال گردیده بود.
متاسفانه جناب آقای «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب حوزه­ انتخابیه­ آستانه­ اشرفیه و سرکار خانم «فاطمه رهبر» منتخب حوزه­ انتخابیه­ تهران، ري، شميرانات، اسلامشهر و پرديس، چند روز پس از انتخابات، جان به جان­ آفرین تسلیم نمودند که علّو درجات آنان را از درگاه خداوند مسئلت داریم.
اینجا لازم است از تعامل و همكاري سازنده شورای محترم نگهبان، منتخبین محترم مردم که با شور و شعور، سپهر سیاسی کشور را منور نمودند و همچنین از نمایندگان دوره قبل به ويژه رياست محترم مجلس جناب آقاي دكتر لاريجاني که در عرصه تقنین و نظارت تلاش نمودند و با وزارت كشور همكاري بسيار خوب و مناسبي داشتند، تشکر و قدردانی نمایم و به ويژه از ملت عزيز و مردم خوب مان كه در اين مرحله از انتخابات با نظم، دقت و كاملا به صورت قانوني در رای گیری شرکت کردند و كمترين خطاها را داشتيم، تشكر كنم.

و اما نکته پایانی:
اول اینکه، قوانین و مقررات فعلی برگزاری انتخابات خصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی حقیقتاً نیازمند بازنگری جدی است. امیدواریم در تعاملی سازنده بین «دولت دوازدهم» و «مجلس یازدهم»، شاهد بررسی و تصویب لایحه­ جامع انتخابات كه در مجلس مي باشد و رافع بسیاری از اشکالات و نواقص در زمینه­ انتخابات است، باشیم.

دوم اینکه، وظیفه­ خود می‌دانم از شورای نگهبان، هیأت‌ های نظارت، هیأت ‌های اجرایی، ستاد انتخابات کشور و ستادهای انتخابات استان­ها، عوامل و مجریان برگزاری انتخابات در سطح شعب اخذ رأی، نیروهای انتظامی، نظامی و بسیج، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت آموزش و پرورش، ستاد کل نیروهای مسلح، دادستانی کل کشور، سازمان ثبت احوال، سازمان برنامه و بودجه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، استانداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران، بازرسان وزارت کشور و نیز وزارت خارجه و اصحاب رسانه، خصوصاً رسانه­ ملی تشكر و قدرداني كنم.

در پایان، امیدوارم شما نمایندگان محترم یازدهمین دوره­ مجلس شورای اسلامی، در پرتو لطف و عنایت الهی، با همکاری و تعامل جدی و سازنده با سایر قوا، در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری و همچنین تحقق آرمان­ها، مطالبات و خواست ملت عزیز ایران گام بردارید و پشتوانه‌ ای محکم برای حفظ، صیانت و تقویت نظام مقدس جمهوری اسلامی به عنوان میراث گران ‌بهای امام راحل و شهیدان والا مقام باشید.

همچنین لازم می دانم تشكر ويژه و خاص خودم را از دولت و اعضاي آن به ویژه رییس جمهور محترم كه در تمام مراحل پشتيبان و حامي برگزاري انتخابات بودند، اعلام كنم.

ان شاء الله موفق و موید باشید