دکتر مخبر دزفولی:

قواعد نظریه‌پردازی و گفتگوی علمی باید در دانشگاه‌ها نهادینه شود

%d9%85%d8%ae%d8%a8%d8%b1%d8%af%d8%b2%d9%81%d9%88%d9%84%db%8cنخستین اجلاس سراسری کمیته‌های دستگاهی دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ روز دوشنبه با حضور دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در این اجلاس ضمن سپاس از هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی، نقد و مناظره طی سخنانی گفت: از همان ابتدای طرح موضوع از جانب رهبر معظم انقلاب «مدظله‌العالی» در شورای عالی انقلاب فرهنگی بحث در این مورد شکل گرفت.
به گزارش نویدتهران وبه نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی،وی افزود: هر چند در ابتدا این حرکت در دانشگاه‌ها با عکس‌العمل مناسبی مواجه نشد، اما بعداً با برنامه‌ریزی هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی این موضوع جایگاه خوبی در دانشگاه‌ها پیدا کرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: سه ‌پایه اصلی حرکت کشور و تمدن‌سازی نوین اسلامی علم به معنای اعم، اقتصاد مقاومتی و فرهنگ هستند.
دکتر مخبر دزفولی گفت: هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه‌پردازی در هر سه حوزه می‌تواند افق‌های جدید بگشاید.
وی افزود: بدون داشتن نظریات نوین نمی‌توان این افق‌های جدید را باز کرد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همان‌گونه که تاریخ‌نگاری علم در غرب نشان داده، دانشگاه چند دوره تاریخی را طی کرده و به دانشگاه نظریه‌پرداز رسیده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اهمیت نقش دستگاه‌ها گفت: تحول معرفتی حتماً و باید وارد میدان سخت نظریه‌پردازی شوند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: قواعد نظریه‌پردازی و گفتگوی علمی باید در دانشگاه‌ها نهادینه شود.
دکتر مخبر دزفولی با اشاره به برخی از تخلفات علمی در کشور گفت: علی‌رغم همه این مشکلات که حتماً باید با آن برخورد مناسب شود با جرأت می‌گویم جامعه علمی کشور یک جامعه علمی پاک و منزه است.
وی افزود: اخلاق علمی سکولار در غرب نمی‌تواند در جامعه علمی ما الگو باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: اخلاق علمی اسلامی برآمده از اخلاق متعالی اسلامی باید مبنای حرکت علمی کشور در نظریه‌پردازی باشد.
دکتر مخبر دزفولی در ادامه با تأکید بر اتحاد و هماهنگی حوزه و دانشگاه در نظریه‌پردازی گفت: این دو نهاد علمی به مانند دو بال پرواز جامعه علمی کشور می‌توانند با معاضدت و همکاری حرکت خود را پیش ببرند.
وی با اشاره به لزوم راه‌اندازی “خانه ملی گفتگو” افزود” همه فعالان جامعه علمی کشور باید بر موضوع خانه ملی گفتگو و زمینه‌سازی برای راه‌اندازی این نهاد علمی فعالیت خود را بیشتر کنند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان سخنان خود ضمن سپاس از دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌ها بر لزوم تعمیق و گسترش فعالیت‌ها در این زمینه نیز تأکید کرد.
در پایان این اجلاس نیز با اهدای لوح یادبود از صاحبان نظریات ارائه شده در کرسی‌های نظریه پردازی تجلیل به عمل آمد.