سازمان ملل:

قطع آب دمشق جنایت جنگی است

%d8%b3%d8%a7%d8%b2%d9%85%d8%a7%d9%86-%d9%85%d9%84%d9%84

رئیس کارگروه سازمان ملل در امر کمک‌های انسانی در سوریه، اقدام جبهه النصره در محروم کردن مردم دمشق از دسترسی به آب را جنایت جنگی دانست.
به گزارش نوید تهران و به نقل از شبکه العالم، سازمان ملل متحد اقدام گروه‌های تروریستی در قطع آب پنج میلیون و پانصد هزار نفر از مردم شهر دمشق، پایتخت سوریه، را جنایت جنگی دانست.

یان ایگلاند، رئیس کارگروه سازمان ملل در امر کمک‌های انسانی در سوریه، در کنفرانس مطبوعاتی در شهر ژنو گفت: فقط در دمشق پنج میلیون و پانصد هزار نفر از نعمت آب محروم شده‌اند، یا مقدار کمی آب دریافت می‌کنند؛ زیرا منابع آبی دشت «بردی» به علت نبرد‌ها یا اقدامات خرابکارانه یا هر علت قابل استفاده نیست.

برپایه این گزارش، سازمان ملل تاکنون برآورد کرده است که چهار میلیون نفر از ساکنان دمشق و نواحی آن از زمان قطع آب در ۲۲ دسامبر زیان دیده‌اند.

ایگلاند گفت: می‌خواهیم به آنجا برویم و درباره آنچه روی داده است، تحقیق کنیم اما قبل از هر چیزی می‌خواهیم که جریان آب دوباره برقرار شود.

وی تصریح کرد: اقدامات خرابکارانه و محروم کردن افراد از دسترسی به آب، جنایت جنگی است؛ زیرا غیرنظامیان از این آب استفاده می‌کنند و آن‌ها هستند که در صورت تامین نشدن دوباره آب، دچار بیماری خواهند شد.

همزمان وزارت خارجه سوریه نیز تاکید کرد قطع کردن آب غیرنظامیان در مشق یک جنایت جنگی و ضدبشری است.

جبهه تروریستی النصره از بیش از دو هفته پیش با سیطره بر منابع آبی الفیجه، شهر دمشق را در محاصره آبی قرار داده و جلوی رسیدن آب به ساکنان این شهر را گرفته است.

این امر همزمان با اقدام گروه ترریستی داعش در بستن آب به روی ساکنان حلب به مدت چند روز صورت گرفت.