آیت‌الله خاتمی در نمازجمعه تهران:

قرآن قاطعیت را یک ارزش می‌داند و آنهایی که قانون را اجرا می‌کنند از هیچ کس نمی‌ترسند

به گزارش نویدتهران، خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: جنایت‌کارانی که شهید حدادیان را بین خودشان کشانده و با بی رحمی تمام هرکسی با هرچه در دست داشت به این شهید ضربه زد. میله در چشمش فرو بردند، صورتش را سوراخ سوراخ کرده و جمجمه اش را از پشت سر شکسته اند و این یعنی داعش های وطنی. اینک سخن همه مردم همراه با مسئولین این است که این جنایت‌کاران مستحق اشد مجازات هستند.
آیت الله سیداحمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه تهران که امروز (۱۱ اسفندماه) برگزار شد، گفت: صحبت از حجاب اجباری و اختیاری نیست، صحبت قانون خداست. همه فقها بدون تردید می گویند حجاب از ضروریات دین است. امروز میدان مبارزه با دشمنان، میدان فرهنگی است و دشمن می خواهد در عرصه جبهه فرهنگی ببرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: مسئولان فرهنگی در کشور سرداران جبهه فرهنگی هستند. مسئولی گفته بود، بی حرمتی به اسلام و نظام را در دانشگاه آزاد تحمل نمی کنیم، امیدواریم همه مسئولان فرهنگی در کشور چنین موضعی داشته باشند.

آیت‌الله خاتمی در ادامه خاطرنشان کرد: در دیدار وزیر اوقاف سوریه با رهبر معظم انقلاب، ایشان به چند نکته مهم اشاره کردند مبنی بر اینکه سوریه را به‌عنوان محور مقاومت یاد کرده و بشار اسد را یک مبارز مقاوم نامیدند و ثانیاً دوباره بر وحدت بین مسلمانان با تکیه بر نقاط مشترک فراوان تأکید کردند و فرمودند امیدوارم به زودی در قدس نماز بخوانید و این روز، دور نیست.

وی با تاکید بر اینکه در هفته گذشته شاهد به صحنه آمدن چند ارزش از ارزش‌های انقلاب بودیم، یکی از این ارزش‌ها را برگزاری کنگره ملی چهارده هزار شهید جامعه کارگری با نام «حریم لاله‌ها» عنوان کرد و گفت: حقیقتاً جای تشکر فراوان از این قشر و شهدای گرانقدرشان وجود دارد. در جریان این کنگره از 37 فیلم مستند تعداد 37 کتاب رونمایی شد.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: در روزهای اخیر مردم تهران از 4 شهید غائله اغتشاشگران خیابان پاسداران، تجلیل کردند که این بزرگواران انصافاً جای تجلیل هم داشتند. فرمانده نیروی انتظامی بعد از این مراسم به من گفت، پدران این شهدا نزد من آمده و گفته‌اند ما و فرزندانمان همچنان آماده فداکاری هستیم. در میان این شهدا آن شهید بسیجی نیز بسیار ولایتمدار بود که به سوریه هم رفته بود و از نظام تا پای جان دفاع می‌کرد. بزرگداشت شهدا سرمایه انقلاب است و مجلس بزرگداشت آنها، مجلس هدفمند و ارزشی است.

وی با بیان اینکه ارزش مهم دیگر در روزهای اخیر تجلیل از ارزشی‌ها بود که این امر در گذشته نیز انجام می‌شد، گفت: رهبر معظم انقلاب کارهای زیادی دارند ولی با این همه خاطرات رزمندگان، آزادگان، جانبازان و شهدا را می‌خوانند و گاهاً تقریرهایی هم برای این خاطرات می‌نویسند و این اقداماتشان به این سبب است تا جوانان راه را گم نکنند و بدانند صراط مستقیم همین راهی است که چنین عزیزانی رفته‌اند.

آیت‌الله خاتمی خاطرنشان کرد: در این هفته از سردار حاج‌قاسم سلیمانی در دانشگاه تجلیل شد و مقامات کشوری پیام‌هایی برای بزرگداشت این رزمنده فداکار فرستادند؛ تجلیل از او تجلیل از ارزش‌های جهاد، فداکاری و خستگی‌ناپذیری در مسیر دین و ولایت‌مداری است. ایشان یکی از چهره‌های برجسته جهان در سال 2017 و نیز از شخصیت‌های مهم کشوری محسوب می‌شوند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: یکی دیگر از ارزش‌ها در روزهای اخیر قاطعیت در اجرای قانون درباره اغتشاشگران و جانیان آدم‌کش بود، قرآن قاطعیت را یک ارزش می داند و آنهایی که قانون را اجرا می کنند از هیچ کس نمی ترسند و بعد از حوادث خیابان پاسداران همه مسئولان نظام نیز و با هر سلیقه‌ای و به زبان‌های مختلف این قاطعیت را مطرح کردند.

وی افزود: جنایت‌کارانی که شهید حدادیان را بین خودشان کشانده و با بی رحمی تمام هرکس با هرچه در دست داشت به این شهید ضربه زد. میله در چشمش فرو بردند، صورتش را سوراخ سوراخ کرده و جمجمه اش را از پشت سر شکسته اند و این یعنی داعش های وطنی. اینک سخن همه مردم همراه با مسئولین این است که این جنایت کاران مستحق اشد مجازات هستند. دستگاه قضایی انگیزه دارد و به همین دلیل به سرعت کیفرخواست را فراهم کردند. تقاضای ما این است که طولانی نشود و به گونه ای مجازات شوند که جانیان این چنین قساوت و آدم کشی را دیگر در خواب هم نبینند.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: در این هفته شاهد بودیم بانک مرکزی با اعلام بخشنامه‌ای ثبت سفارش با دلار دولتی را ممنوع دانست؛ این بخشنامه عمل به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب است، ما ارزش‌ها را دوست داریم و هرکس که به آنها عمل کند را دعایش می‌کنیم.

وی گفت: گرایش مبارکی در جامعه به ساده‌زیستی و مردمی بودن پیدا شده است؛ این مؤلفه از ارزش‌های دینی ما است و مردم به فضل خدا از اشرافی‌گری دوری می‌کنند و با این گرایش همه مردم ساخته می‌شوند و روحانیت نیز افتخارش نیز در بطن مردم بودن است و به همین خاطر بود که در همان روزهای اول در مناطق زلزله‌زده وقتی به امام جماعت آن منطقه می‌خواهند کانکسی بدهند می‌گوید تا مردم در چادرند من نیز در چادر می‌مانم.

خطیب موقت نماز جمعه تهران افزود: نرده‌هایی که در حریم برگزاری نماز جمعه قرار دارد ارتباطی با امام جمعه و با ستاد برگزاری نماز جمعه ندارد؛ بلکه به مسئولان امنیتی کشور مربوط می‌شود و هرگاه آنها صلاح بدانند این نرد‌ه‌ها را برمی‌دارند. اما بنده خطاب به شما می‌گویم ما از صمیم جان می‌خواهیم با شما باشیم و حاجبی بین ما و شما نباشد. شما مردم به همه مسئولان و همه ما نظارت کنید و وقتی ارزش را در هر مقام مسئولی دیدید، از او تجلیل کنید و در هر کسی ضد ارزش دیدید آن اقدام را نقد کنید زیرا نقد منصفانه سازنده است.

وی در ادامه به نگرانی ها در باره وضعیت مردم یمن و بحرین و میانمار اشاره کرد و گفت: نگرانی اولم از وضعیت مردم یمن است. یمن در حال تبدیل به قتلگاهی است که بیماری‌های خطرناک و واگیردار در آن بسیار دیده می‌شود و 22 میلیون گرسنه در این کشور وجود دارند و با این وجود وقتی کامیون‌های غذا به مرز این کشور می‌رسد، سعودی‌ها این کامیون‌ها را مورد حمله قرار می‌دهند.

آیت‌الله خاتمی تصریح کرد: نگرانی دوم ما از وضعیت بحرین است. این کشور تبدیل به یک زندان بزرگ برای خداجویان شده است امیدواریم با نابودی این خاندان مردم بحرین به آرامش برسند. البته نگرانی سوم ما نیز بابت مسلمانان میانمار است. این مسلمانان در آنجا با وضع وحشیانه‌ای کشته می‌شوند و جمعیت پزشکان بدون مرز آمار داده‌اند که در ماه اول 6 هزار و 700 کودک در آنجا کشته شده و 7 هزار کودک نیز در معرض تهدید هستند. متأسفانه با بلدوزر خانه‌های آنها را ویران کرده و آنها را آواره کرده‌اند لذا از جمعیت‌های بشردوستانه و سازمان کشورهای اسلامی و همچنین سازمان ملل می‌خواهیم در این عرصه اقدامات لازم را انجام دهند.