دکتر لاریجانی در نشست مشترک با همتای آفریقای جنوبی:

قدردانی از مواضع آفریقای جنوبی برای احقاق حق مردم مظلوم فلسطین/ استقبال آفریقای جنوبی از عضویت ایران در نشست بریکس

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس از مواضع آفریقای جنوبی برای احقاق حق مردم مظلوم فلسطین تقدیر کرد.
دکتر علی لاریجانی در نشست مشترک با رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی اظهار داشت: امروز رئیس مجلس پارلمان آفریقای جنوبی بر اساس دعوتی که از ایشان شده بود به همراه هیاتی به ایران سفر کرده اند.

رئیس دستگاه قانون گذاری کشور با بیان اینکه در ۲ دهه گذشته روابط بسیار خوبی بین ایران و آفریقای جنوبی وجود داشته است، گفت: رایزنی هایی در مسائل مهم بین المللی بین ۲ کشور ساری و جاری بوده است.

وی با اشاره به سفر رئیس جمهور آفریقای جنوبی به ایران عنوان کرد: در این سفر گشایش هایی در زمینه توسعه روابط ۲ جانبه ایجاد شد و سقف قابل قبولی برای روابط تجاری بین دو کشور منظور شد.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه امروز مذاکرات خوبی با رئیس پارلمان آفریقای جنوبی داشته است، ادامه داد: در این نشسته در خصوص زمینه های مختلف سرمایه گذاری در دو کشور بحث کردیم و بررسی شد چگونه می توان به سطحی که مورد نظر روسای جمهوری بود، رسید.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ایران می تواند در زمینه تولید انرژی برق سرمایگذاری کند و از سرمایه گذاری آفریقای جنوی در زمینه های نفت، گاز و پتروشیمی استقبال می کنیم، همچنین در زمنیه حمل و نقل بحث شد که می توان همکاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در زمینه مبارزه تروریسم و تبادل اطلاعات نیز بحث کردیم، تاکید کرد که از مواضع آفریقای جنوبی در احقاق حق مردم مظلوم فلسطین تشکر می کنیم.

دکتر لاریجانی با بیان اینکه امیدواریم سفر رئیس پارلمان آفریقای جنوبی و هیات همراه به گسترش روابط ۲ کشور کمک و زمینه تحقق اهداف تجاری را فراهم کند، اظهار داشت: در این نشست ابعاد گوناگون همکاری پارلمانی ۲ کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس مجلس آفریقای جنوبی: از عضویت ایران در نشست بریکس استقبال می کنیم

خانم بالکا ام بته رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی در ادامه نشست مشترک با تشکر از رئیس مجلس ایران گفت: تاکید ویژه بر نقش پارلمان ها در افزایش هر چه بیشتر روابط مردمی میان کشورهای مختلف دارم، پیش از این کنفرانس خبر حاضر شوم در حال گوش دادن به صحبت های رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص ساختار پارلمان ایران بودم.

وی ادامه داد: ما در نشست های پارلمانی که در اقسا نقاط دنیا برگزار می شود و بسیار حائز اهمیت هستند دارای روابط و همکاری خوبی هستیم و اعتقاد داریم که جوامع خودمان کنار مدیریت و رهبری زندگی اتباع خودمان، باید نقش خوب و سازنده ای داشته باشیم تا جهان و آینده بسیار خوب برای همگان در اقسا نقاط جهان بسازیم.

رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی با اشاره به سفر رئیس جمهور این کشور به تهران، گفت: در سفریکه رئیس جمهور آفریقا جنوبی به تهران داشت، مسئله الحاق ایران به نشست بریکس مطرح شد و ما این کار را در دستور کار خود قرار می دهیم و به عنوان پارلمان جنوبی علاقه مند به عضویت ایران در این نشست هستیم.

وی تاکید کرد: اعتقاد داریم با اضافه شدن اعضای جدید سازنده که دارای ایده های پیشرو هستند می توانیم نسبت به رشد و توسعه هر چه بیشتر اهتمام داشته باشیم.

خانم بالکا ام بته با بیان اینکه با ایران از لحاظ وسعت و جمعیت آشنا است، عنوان کرد: می دانیم ایران در زمینه های مختلف از جمله آموزش چه دستاوردهای مهمی داشته است و با موقعیت راهبردی و استراتژیک ایران آشنا هستیم و می دانیم عضویت ایران در نشست بریکس می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

رئیس مجلس نمایندگان آفریقای جنوبی اظهار داشت: بسیار امیدواریم پیش از پایان سال میلادی سفر آقای روحانی به آفریقای جنوبی را داشته باشیم و در آینده ای نزدیک بار میزبان آقای لاریجانی باشیم.