وزیربهداشت:

فعالیت حوزه سلامت در ایام نوروز چشمگیر بوده است

به گزارش نویدتهران،وزیربهداشت با بیان اینکه طرح سلامت نوروزی تا 15 فروردین ادامه دارد، گفت: همکاران ما در حوزه های مختلف از جمله اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی، بهداشت محیط و بهداشت اماکن، بهداشت آب آشامیدنی و غذا آمادگی کامل دارند و علاوه براینها در مقوله خون و فرآورده های خونی و دارو نیز کمبودی وجود ندارد.

دکتر سیدحسن هاشمی در بازدید نوروزی از ستاد عملیات بحران وزارت بهداشت و سامانه 190 گفت: وزارت بهداشت جزو دستگاه هایی است که هرساله در ایام نوروز بیش از سایر دستگاه ها در خدمت مردم است و همکاران ما در حوزه های مختلف از جمله اورژانس بیمارستانی و پیش بیمارستانی، بهداشت محیط و بهداشت اماکن، بهداشت آب آشامیدنی و غذا آمادگی کامل دارند و علاوه براینها در مقوله خون و فرآورده های خونی و دارو نیز کمبودی وجود ندارد.

وزیربهداشت با بیان اینکه فعالیت حوزه سلامت در ایام نوروز چشمگیر بوده، گفت: این فعالیت ها در بخش نظارت ها پررنگ تر بوده است و بالغ بر دو میلیون و 270 هزار بازدید از اماکن مختلف انجام شده و در طی این بازدیدها، 26 هزار تخلف تشخیص داده شده است که منجر به تشکیل 8 هزار پرونده قضایی شد و البته تعدادی از مراکز و اماکن نیز پلمپ شده اند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه جای تاسف دارد که در مقوله غذا و آشامیدنی ها تقلب وجود دارد، تصریح کرد: برای اینگونه تخلفات باید مجازات های بازدارنده درنظر گرفته شود، تا آمار تخلفات کاهش پیدا کند و البته تشخیص این حجم از تخلفات نشان دهنده این است که همکاران ما در بخش نظارت کار خود را در حد مقدورات به خوبی انجام داده اند.

وزیربهداشت درخصوص عملکرد اورژانس در طرح سلامت نوروزی ادامه داد: اورژانس پیش بیمارستانی بالغ بر 130 هزار ماموریت داشته که 24 درصد این ماموریت ها مربوط به حوادث ترافیکی است.

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه آمار رخداد تصادفات مشابه سال قبل بوده و علیرغم اطلاع رسانی ها و هشدارها، تا این لحظه میزان آن کاهش پیدا نکرده است، خاطرنشان کرد: بالغ بر 4900 دستگاه آمبولانس، 65 اتوبوس آمبولانس و 34 بالگرد مسئولیت این بخش را برعهده دارند و تاکنون بیش از 19 هزار عمل جراحی انجام شده است که نشان دهنده فعالیت موثر سیستم درمانی در بیمارستان های دولتی است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه طرح سلامت نوروزی تا 15 فروردین ادامه دارد، گفت: طولانی بودن مدت تعطیلات یکی از مشکلات حوزه سلامت به ویژه در بخش خصوصی است، زیرا فعالیت بخش خصوصی در ایام تعطیل به میزان بخش دولتی نیست و همین موضوع منجر به نارضایتی و اعتراض مردم می شود و راه حل این مشکل، آن است که در مورد اصل موضوع تعطیلات طولانی مدت که عملکرد سایر دستگاه ها را نیز مختل می کند، تصمیم صحیحی اتخاذ شود

دکتر هاشمی درخصوص حضور متخصصان و فوق تخصصان در بیمارستان ها در ایام نوروز گفت: وقتی گفته می شود، در بیمارستان های دولتی در ایام نوروز، حدود 20 هزار عمل جراحی انجام شده است، حضور پزشک، متخصص و فوق تخصص نیز محرز می شود، اما تعداد آنها مشابه ایام عادی سال نیست و این در شرایطی است که بیماری ها نوروز و غیرنوروز نمی شناسند.

وزیربهداشت در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه در طول سال در اقصی نقاط کشور فشار زیادی روی همکاران ما وجود دارد، بنابراین عملکرد آنها در این بخش و در تعطیلات نوروز قابل تقدیر است.