صالحی :

فرهنگ کشور نیازمند مباحث میان فرهنگی است

به گزارش نویدتهران،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه فرهنگ کشور نیازمند مباحث میان فرهنگی است، گفت: پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با توجه به نقش پژوهشی خود می تواند به اندیشکده ای برای این وزارتخانه با نقش حسگر فضای فرهنگی و اجتماعی کشور تبدیل شود.

سیدعباس صالحی در آیین تکریم و معارفه روسای پیشین و جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با تاکید بر این مطلب، افزود: این پژوهشگاه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از جایگاه و نقش مهمی در حوزه پژوهشی برخوردار است.

وی با شاره به برخی خدمات و تلاش های محمدرضا جوادی یگانه رییس پیشین این پژوهشگاه ادامه داد: در ۴۰ ماهی که آقای جوادی یگانه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات فعالیت داشتند اقدامات و اتفاقات قابل توجهی رخ داد که از آن جمله می توان به طرح های ملی، طرح سرمایه اجتماعی و … اشاره کرد.

صالحی گفت: آقای جوادی یگانه دارای شخصیتی علمی و فرهنگی هستند و با تبادل ارتباطات خوبی که با مراکز مختلف پژوهشی در این مدت برقرار کردند توانستند فرصت های خوبی را برای ارتقای جایگاه این پژوهشگاه فراهم کنند.

وی افزود: طرح های ملی که در این مدت انجام شد این فرصت را فراهم کرد تا بتوانیم از واقعیت های درونی جامعه در حوزه فرهنگ و هنر مطلع شویم و این اقدام باید در دوره جدید نیز با قوت بیشتری دنبال شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: نگاه آینده نگرانه نیز یکی دیگر از اقدامات این پژوهشگاه در این مدت است. با توجه به تغییرات سریع اجتماعی در داخل و خارج از کشور نیازمند مطالعات با نگاه آینده نگری هستیم تا دچار اتفاقات پیش بینی شده نشویم.

وی توجه به مباحث میان فرهنگی را از دیگر اقدامات پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در مدت سه سال گذشته برشمرد و بر ضرورت توجه به آن در موضوعات فرهنگی تاکید کرد.

صالحی در عین حال تصریح کرد: ما نیاز داریم موضوعات فرهنگی جامعه را جدی تر بگیریم. فرهنگ بستر زندگی اجتماعی است.

وی در ادامه با اشاره به شخصیت علمی و فرهنگی محمد سلگی رییس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ازتباطات، افزود: ترکیب دوگانه شخصیت علمی و فرهنگی آقای سلگی باعث می شود حرکت پژوهشگاه عالمانه باشد و دغدغه های فرهنگی در آن از اهمیت بیشتر برخوردار شود که در دوره آقای جوادی یگانه نیز اینچنین بود.

وی در بخش دیگری با اشاره به اندیشکده بودن این پژوهشگاه برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نقش پژوهشی آن به عنوان یکی از مسئولیت ها، گفت: این وزارتخانه از آنجا که معاونت پژوهشی ندارد، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات می تواند نقش فعالیت های پژوهشی آن را ایفا کند و با معاونت ها، سازمان ها، زیرمجموعه ها و بخش های مختلف وزارتخانه همکاری های مشترک پژوهشی داشته باشد.

صالحی ادامه داد: نقش و مسئولیت دیگری که می توان به آن اشاره کرد این است که این پژوهشگاه خط اتصال بین چهار گروه اساتید حوزه فرهنگ، هنر و ارتباطات، سیاستگذاران، برنامه ریزان و مجریان و مدیران حوزه فرهنگ است.

وی در عین حال تصریح کرد: اگر به پژوهشگاه از این منظر بنگریم، گروه ها و حتی مدیران اجتماعی و اقتصادی در مباحث فرهنگی و هنری خود می توانند از ظرفیت های این پژوهشگاه بهره ببرند.

وی در پایان ضمن تقدیر از خدمات و تلاش های محمدرضا جوادی یگانه، حکم محمد سلگی رییس جدید پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات را اعطا کرد.

در ابتدای این آیین محمدرضا جوادی یگانه رییس پیشین پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات با اشاره به برخی اقدامات دوره مسئولیت خود گفت: در مدت ۴۰ ماه مسئولیتم سعی کردیم دو هدف مرجعیت پژوهشی فرهنگی و انجام طرح های ملی را دنبال کنیم.

وی افزود: در بخش استانی و فعال کردن طرح های پژوهشی در آنجا نیز اقداماتی صورت گرفت و تلاش بر ارتباط دوسویه با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و توانستیم با بخش های مختلف این وزارتخانه اقدامات پژوهشی انجام دهیم.

در پایان محمد سلگی رییس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ضمن قدردانی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و خدمات محمدضا جوادی یگانه، گفت: باید بتوانیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بیشتر درگیر مسایل پژوهشی کنیم.

وی افزود: باید طرح های ملی گذشته را ادامه و به سمت انجام طرح های جدید قدم برداریم و تلاش کنیم در پروژه های شورای فرهنگ عمومی همکاری های لازم را داشته باشیم.

سلگی با تاکید بر ضرورت تقویت طرح های پژوهشی در استان ها ادامه داد: باید با پژوهشگاه ها و نهادهایی که فعالیت های پژوهشی انجام می دهند هم افزایی داشته باشیم و در بخش پژوهشی برنامه ششم توسعه نیز فعال باشیم.