نجار در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران اسلامشهر تاکید کرد:

فرمانداران در زمان بحران، عالی ترین فرمانده و مدیر بحران در شهرستان هستند

به گزارش نویدتهران،رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ظرفیت نیروهای مسلح و حتی بخش خصوصی در زمان بحران به کار گرفته شود و هماهنگ کننده این امر در هر شهرستان، فرماندار است.
اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور پیش از ظهر سه شنبه در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران اسلامشهر طی سخنانی گفت: در مواقع بحران و با اذن مقام معظم رهبری از تمام تجهیزات و امکانات نیروهای مسلح می توان بهره گرفت، باید از ظرفیت های سپاه، ارتش، هوانیروز، نیروی انتظامی و حتی بخش خصوصی بهره بگیریم.
وی با بیان این که باید از امکانات و توانایی های بخش خصوصی به ویژه در زمان حادثه بهره گرفت، افزود: شورای هماهنگی مدیریت بحران هر شهرستان به ریاست فرماندار در زمان بحران، فرماندهی و مدیریت بحران را بر عهده دارد و باید سیاستگذاری، هماهنگ کننده، حمایت کننده و نظارت کننده باشد، فرماندار می تواند اگر یک دستگاه اجرایی و یا بخش خصوصی فرمان را عملیاتی نکند، وی را به دادگاه معرفی کند.
نجار با بیان اینکه فرمانداران باید مخاطرات حوزه ماموریتشان را بشناسند و بتواند به عنوان رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان انجام وظیفه کنند گفت: در این بخش فرمانداری موفق است که اگر سطح حادثه در حد شهرستان بود به استان کشیده نشود. نمی شود همه کشور را ما درگیر کنیم برای یک منطقه، لذا معتقدیم باید خوب مخاطرات را بشناسند و پیامد آن را بدانند و بتواند مدیریت صحیح داشته باشد از ابزار، تجهیزات، امکانات و نیروی انسانی آن منطقه اهم از دولتی، نیروهای مسلح و بخش خصوصی درست استفاده کنند.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: فرمانداران باید هماهنگی لازم با دستگاه های شهرستان را داشته باشد تا مردم کمترین آسیب را ببینند چراکه در مدیریت بحران اساس کار پیشگیری است یعنی این نیست که فرماندار بنشیند یک روزی حادثه پیش بیاید تا آن را مدیریت کند.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور تاکید کرد: درست ساختن ساختمان، در مسیل نبودن ساخت و ساز ها و دهها موضوع دیگر باید مورد توجه قرار دهد، خیلی ها هم باید دست به دست هم بدهند برای کاهش میزان خسارت یکی از آن حلقه های زنجیر فرماندار است که می تواند تاثیر گذار باشد.
نجار افزود: بسیاری از مشکلاتی را که داریم ناشی از ساختمان هایی است که می سازیم و نظارت درست نمی شود. اگر ما کیفیت ساختمان را ارتقا بدهیم، مصالح استاندارد بکار ببریم، نظارت دقیق کنیم زیر این سقف افراد در زلزله جان خودشان را از دست نمیدهند. حادثه بم را دیگر شاهد نخواهیم بود.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه امروز دنیا خودش را در برابر رخدادهای طبیعی ایمن کرده است گفت: همواره از ژاپن صحبت می شود، آیا آنها دانش بیشتر، هوش بیشتر، قدرت بیشتر و یا اراده قوی تری دارند؟ خیر آنها خود را در برابر حوادث ایمن کرده اند. با همین علمی که امروز در اختیار بشر است یک زلزله ۸ ریشتری میاید، حتی یک جان باخته هم گزارش نمی شود.