یادداشت روز؛

فرصت سه ماهه؛ راهی برای بازگشت آمریکا به برجام و لغو کامل تحریم ها

به گزارش نویدتهران،فرصت سه ماهه راهی برای بازگشت آمریکا به برجام وبرداشتن کامل تحریم ها به صورت آنی است.
بارها مسئولین گفته اند که ایران به دنبال مذاکره جدید نیست اما درچارچوب برجام از حق خوددفاع خواهد کرد. در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ، رئیس‌جمهورسابق ایالات متحدهٔ آمریکا رسماً از برجام خارج شد.تاکنون پیشرفت برجام با کندی به جلو رفته و اروپاییان نیز قدرتی برای حل مسئله برجام ندارند. واکنون که دولت جدیددرامریکا برسرکارآمده شرط وشروط برای برجام تعیین کرده که به هیچ عنوان جمهوری اسلامی ایران زیرباراین شرایط نخواهد رفت.برنامه های بایدن  فعلا برروی کاغذ مانده وهنوز درعمل چیزی مشاهده نمی شود .وآنچه را که درمناظرات انتخاباتی و بعدازورود به کاخ سفید گفته بود فعلا اقداماتی انجام نداده است.آنکه خسارات بایدبپردازد آمریکاست زیرا برجام راآمریکا ترک کرده نه ایران.
بیش از پیش سنگ اندازی برخی کشورها درحال نمایان است.می توان گفت که منافع برخی کشورها دربحران سازی منطقه است.

فقط عمل، مهم است
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ارتباط تصویری مردم آذربایجان شرقی با رهبر انقلاب در۲۹بهمن سالجاری درباره برجام و تبیین سیاست‌های نظام، گفتند: درباره برجام، حرف‌ها و وعده‌هایی گفته می‌شود ولی ما حرف و وعده‌ خوب که نقض و بر ضدّ آن عمل شود، زیاد شنیدیم بنابراین حرف و وعده فایده ندارد و این بار فقط عمل، مهم است.

استفاده از سلاح هسته‌ای «گناه بزرگ» است
مقام معظم رهبری در شانزدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد ۱۳۹۱/۰۶/۰۹فرمودند:جمهوری اسلامی ایران استفاده از سلاح هسته‌ای و شیمیائی و نظائر آن را گناهی بزرگ و نابخشودنی میداند. ما شعار «خاورمیانه‌ی عاری از سلاح هسته‌ای» را مطرح کرده‌ایم و به آن پایبندیم. این به معنی چشم‌پوشی از حق بهره‌برداری صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای و تولید سوخت هسته‌ای نیست. استفاده‌ی صلح‌آمیز از این انرژی، بر اساس قوانین بین‌المللی، حق همه‌ی کشورها است…
طنز تلخ روزگار ما آن است که دولت آمریکا که دارنده‌ی بیشترین و مرگبارترین سلاحهای هسته‌ای و دیگر سلاحهای کشتار جمعی و تنها مرتکبِ به‌کارگیری آن است، امروز میخواهد پرچم مخالفت با اشاعه‌ی هسته‌ای را به دوش بگیرد! آنها و شرکای غربیشان رژیم صهیونیستىِ غاصب را به سلاحهای هسته‌ای مجهز کرده و برای این منطقه‌ی حساس، تهدیدی بزرگ فراهم کرده‌اند؛ اما همین مجموعه‌ی فریبگر، استفاده‌ی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای را برای کشورهای مستقل برنمیتابند و حتّی با تولید سوخت هسته‌ای برای رادیوداروها و دیگر مصارف صلح‌آمیز انسانی، با هرچه در توان دارند، ستیزه‌گری میکنند. بهانه‌ی دروغین آنان، بیم از تولید سلاح هسته‌ای است. در مورد جمهوری اسلامی ایران، آنان خود میدانند که دروغ میگویند؛ اما سیاست‌ورزی، آنگاه که کمترین اثری از معنویت در آن نباشد، دروغ را هم مجاز میشمرد. آیا آن که در قرن بیست‌ویکم زبان به تهدید اتمی میگشاید و شرم نمیکند، از دروغگوئی پرهیز و شرم خواهد کرد!؟
من تأکید میکنم که جمهوری اسلامی هرگز در پی تسلیحات هسته‌ای نیست، و نیز هرگز از حق ملّت خود در استفاده‌ی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای چشم‌پوشی نخواهد کرد. شعار ما «انرژی هسته‌ای برای همه، و سلاح هسته‌ای برای هیچکس» است.

مشکل اصلی آمریکا ،پیشرفت کشورهاست

جمهوری اسلامی ایران همیشه صداقت واعتمادسازی ایجاد کرده واین آمریکا وکشورهای اروپایی است که بایستی صادقانه بامسئله برخورد کنند.کشورهایی که اززمان تولد نظام جمهوری اسلامی ایران ،جنگ را توسط صدام برما تحمیل کرده و ازهمه لحاظ با او همکاری کردند،حالا جنگ اقتصادی به راه انداخته اند ودرمقابل پیشرفت ها ایستاده اند وخواهان انحصارطلبی درهمه زمینه ها هستند.