شمخانی در ملاقات با وزیر امورخارجه فرانسه:

فاصله از پایبندی بر اجرای برجام با هر بهانه موجب شکل‌گیری واکنش متقابل خواهد شد

ژان مارک اِرو، وزیر امور خارجه فرانسه بعد از ظهر امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

علی شمخانی در این دیدار با استقبال از گسترش روابط سیاسی و اقتصادی بین دو کشوردر فضای پسا برجام برضرورت تسریع در رفع موانع باقیمانده به ویژه در بخش مبادلات بانکی تأکید کرد و اظهار داشت: تداوم برجام در گرو پایبندی طرفین براجرای تعهدات بوده و فاصله گرفتن از این روند با هر بهانه ورویکردی ،موجب شکل گیری واکنش متقابل خواهد شد.

به گزارش نوید تهران وبه نقل ازایسنا،وی با اشاره به اقدام‌های تروریستی انجام شده در فرانسه که کشته شدن شهروندان بیگناه این کشور را بدنبال داشت،ضرورت برخورد همه جانبه با مقوله تروریسم را یاد آور شد و افزود: اتخاذ رویکردهای دوگانه در مقابله با تروریسم و تفکیک تروریسم به خوب و بد ،فرجامی جز گسترش موج خشونت و جنایت بدنبال ندارد.

وی یادآور شد: لازم است با تلاش مشترک و واقعی جامعه بین‌الملل در خصوص قطع منابع مالی، انسانی،رسانه‌ای و تسلیحاتی گروه‌های تروریستی در سراسر جهان گام‌های عملی برداشته شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با انتقاد از فعالیت آزادانه گروهک تروریستی منافقین در کشور فرانسه ضمن یادآوری جنایت‌های کم‌سابقه آنان در به شهادت رساندن مسولین عالی‌رتبه و شهروندان عادی جمهوری اسلامی افزود: رفتارهای جنایتکارانه منافقین و همکاری مستقیم آنان با صدام حسین در جریان جنگ تحمیلی هرگز از حافظه ملت ایران پاک نشده و هر نوع حمایت از این گروهک تروریستی موجب انتقال پیامهای غیر دوستانه به جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.

وی با تشریح چارچوب‌های همکاری ایران، روسیه و ترکیه برای طراحی و اجرای ابتکارات سیاسی در بحران سوریه که موجب استقرار موفق‌ترین آتش‌بس طی ۶ سال گذشته و گفت‌وگوی مستقیم دولت و مسلحین گردید، اظهار داشت: راه حل سیاسی و گفت‌وگو باید به عنوان راهکار غیرقابل اجتناب حل مجموعه بحران‌های منطقه‌ای مورد توجه قرار گرفته و جایگزین نظامی‌گری وبهره‌گیری ابزاری از تروریسم برای اعمال اراده‌های سیاسی شود.

وی دستآوردهای سیاسی اخیر در سوریه را حاصل استقرار وفعالیت دولت قانونی در این کشور عنوان کرد و افزود: اگر برخی طرف‌ها کماکان به دنبال کنار گذاشتن رییس‌جمهور قانونی سوریه و شکل‌گیری خلاء قدرت در این کشور باشند و یا با طرح موضوعاتی چون ایجاد مناطق امن و یا حائل در مسیر تجزیه این کشور گام بردارند، عملاً به تقویت تروریسم و استمرار بحران در منطقه کمک کرده‌اند.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی با قابل تقدیر خواندن اقدام دولت فرانسه در برگزاری کنفرانس پاریس که در مخالفت با شهرک سازی رژیم صهیونیستی و پایان دادن به محاصره غزه انجام شد اظهار داشت: محدودسازی و مقابله با اشغالگری و جنایتهای رژیم صهیونیستی نیازمند وارد کردن فشار بین‌المللی است و اروپا باید با ارایه پیام های روشن و محکم به وظیفه خود در این خصوص عمل کند.

وی افزود: تجربیات دهه‌های اخیراین پیام را به جامعه جهانی منتقل کرده که تنها مسیر بازگشت آرامش به سرزمین‌های اشغالی اعطای حقوق واقعی مردم فلسطین است.

وی با اظهار نگرانی از تشدید اقدامات نظامی و کشتار مردم بیگناه یمن از سوی ارتش عربستان سعودی، ضمن انتقاد شدید از بی‌تحرکی و سکوت کشورهای اروپایی و اعضای دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال این جنایت‌ها افزود: برخی کشورهای اروپایی با تداوم فروش سلاح به عربستان سعودی و بی تفاوتی در قبال کشتار مردم بیگناه و تخریب زیرساخت‌های یمن، عملا شریک جنایات کم‌سابقه سعودی در این کشور فقیر شده وخود را در برابر استیضاح افکارعمومی جهانی قرار داده‌اند.

ژان مارک اِرو وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی در خصوص سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار و گفت‌گو با مقامات عالی کشورمان اظهار داشت: در فضای پسا برجام چشم انداز روابط سیاسی و اقتصادی میان ایران و فرانسه بسیار روشن است.

وزیر امور خارجه فرانسه با اشاره به رفت و آمدهای مستمرو متقابل مسولین و فعالان اقتصادی ایران و فرانسه طی یک سال گذشته روند بازسازی زیر ساختهای توسعه مناسبات اقتصادی میان دو کشور را بسیار مناسب عنوان کرد و افزود: تحویل گیری اولین هواپیمای ایرباس سفارش داده شده از سوی ایران نشانه روشنی ازهموار شدن مسیر همکاریهای اقتصادی میان دو کشور است.

وی با قدردانی ازبرخورد فعال جمهوری اسلامی ایران با توافق نامه برجام و اجرای به موقع تعهدات گفت: مسیر پیش رو به طور قطع تامین کننده منافع دو کشور در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی است.