براساس تفاهم نامه نیروی دریایی ارتش و آموزش پرورش؛

فارغ التحصیلان هنرستان های علوم دریایی جذب ارتش می شوند

به گزارش نویدتهران،فرمانده پایگاه دریایی خرمشهر و آبادان گفت:براساس تفاهمنامه میان نیروی دریایی ارتش و آموزش و پرورش، دانش آموزان فارغ التحصیل هنرستان های علوم دریایی جذب ارتش جمهوری اسلامی جذب خواهند شد..
ناخدایکم عرشه و ستاد نادر حمودی در نخستین همایش نجوم و علوم کاربردی که در سالن آمفی تئاتر اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرمشهر برگزار شد، با بیان اینکه دو هنرستان دریایی در خرمشهر و بندر امام خمینی(ره) به آموزش رشته های دریایی می پردازند، گفت: فارغ التحصیلان این هنرستان ها در صورت تقاضا و داشتن شرایط سلامت جسمی به استخدام ارتش در می آیند.
وی به انعقاد تفاهم نامه میان نیروی دریایی و سازمان فنی و حرفه ای برای آموزش علوم دریایی اشاره کرد و افزود: در آینده نزدیک نیز تفاهمنامه میان نیروی دریایی و سازمان فنی و حرفه ای منعقد خواهد شد که در صورت امضا شدن این تفاهم نامه می توان آموزش های دریایی را با همکاری این سازمان داشته باشیم .
فرمانده پایگاه دریایی خرمشهر و آبادان در ادامه بر تاکید بر اهمیت برگزاری همایش های نجومی با محوریت علوم دریایی بیان داشت: حضور و حمایت مسئولان از این همایش های کاربردی، به دلیل کاربردی بودن علم نجوم در زمینه های مختلف همچون ماهواره ها و عملیات نظامی ضروری است .
در ادامه ولی اله حیاتی معاون استاندار و فرماندار ویژه خرمشهر در این همایش، مقاومت و حماسه نیروی دریایی خرمشهر در دوران دفاع مقدس را بی نظیر عنوان کرد و گفت: شهدای نیروی دریایی حماسه های بی نظیری از رشادت ها و دلاور مردی ها در صحنه دفاع مقدس خلق کردند.
وی با بیان اینکه آموزه های دینی ما به طور ویژه به مسئله علم نجوم پرداخته است، افزود: امروز اگر در جهان، بحث علم و فناوری وجود دارد، ریشه آن در تمدن اسلامی و آموزه های دینی است.
حیاتی تصریح کرد: امروز ایران اسلامی جزو کشورهای تولیدکننده علم و فناوری محسوب می شود که از برکت انقلاب اسلامی، رهبری، خون شهدا و خودباوری جوانان و متخصصین این مرز و بوم است.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد: در آینده بتوانیم به قله های رفیع علم و دانش متناسب با شان نظام مقدس اسلامی برسیم و با علم اندوزی خود و تولید علم و فناوری به دشمن با اندیشه علمی پاسخ دهیم.
همچنین عرفات شریفی مدیر انجمن ستاره شناسی خرمشهر، هدف از برگزاری همایش نجوم و علوم کاربردی با محوریت دریا را، آشنایی با نحوه راندن کشتی ها با استفاده ازاین دانش، عملیات نظامی و ارتباط با موقعیت ستارگان و جهت یابی موجودات زنده در آب عنوان کرد.
وی گفت: به منظور ترویج علم نجوم، کارگاه های آموزشی از سوی اساتید علم نجوم کشور در زمینه ارتباط این علم با دریا، برای علاقه مندان به ویژه دانش آموزان مقاطع مختلف در نظر گرفته شده است.
شریفی خاطرنشان کرد: هر ساله کارگاه آموزشی یک روزه برای بیش از سه هزار دانش آموز مدارس مختلف هفت شهرستان در استان خوزستان در زمینه استهلال ماه نو، اختر فیزیک، اقیانوس های فرازمینی و سیارات دیگر، چرخه زندگی ستارگان و موجودات زنده دریا برگزار می شود.
وی در پایان گفت: در حال حاضر 250 نفر در موسسه انجمن ستاره شناسی شهرهای آبادان و خرمشهر فعالیت دارند.