همزمان با آغاز هفته منابع طبیعی و درختکاری صورت گرفت؛

غرس نهال توسط نماینده محترم ولی‌فقیه در آذربایجان شرقی و امام‌ جمعه‌ تبریز

آیین غرس نهال توسط نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی همزمان با آغاز هفته درختکاری در بیت امام جمعه تبریز برگزار شد.

آیین غرس نهال با حضور آیت الله محسن مجتهد شبستری امام جمعه تبریز، دکتر صادق نجفی شهردار کلانشهر تبریز، مهندس محمد حسین حسن زاده مدیرعامل سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز و مهندس داور نامدار مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربجان شرقی در بیت امام جمعه تبریز برگزار شد.

به گزارش نویدتهران وبه نقل از روابط عمومی سازمان پارکها و فضای سبز تبریز، این آیین در حاشیه دیدار جمعی از کارکنان سازمان پارکهای شهرداری تبریز و اداره کل منابع طبیعی آذربایجان شرقی با نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد که طی آن آیت الله محسن مجتهد شبستری به نکاتی در خصوص فضای سبز و اهمیت حفظ محیط زیست اشاره کردند.

امام جمعه تبریز در حاشیه غرس نهال در تبریز ضمن تبریک فرا رسیدن هفته درختکاری و منابع طبیعی ، تصریح کرد: فواید درخت تا اندازه ای زیاد است که در متون دینی از درختکاری به عنوان عبادت نام برده می شود.

وی با بیان اینکه درخت یکی از زیباترین و پر ثمرترین نعمتهای الهی است، گفت: علاوه بر اینکه از چوب، میوه و سایه درخت استفاده می شود درخت نقش بسیار موثری نیز در تولید اکسیژن و تلطیف نمودن هوا ایفا می نماید بنابراین هرچقدر فضای سبز بیشتری داشته باشیم هوایی که استنشاق می شود مفیدتر خواهد بود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه امیدوارم مردم شریف تبریز بتوانند در زمینه درختکاری فعال باشند، گفت: درختکاری در کلانشهرهایی مثل تبریز که هوا آلوده است بسیار مثمرثمر است و موجب تعدیل هوا می شود.

آیت الله شبستری کاشت و توسعه درختکاری را تنها وظیفه یک ارگان خاص ندانسته و عنوان کرد: علاوه بر شهرداری و سایر دستگاههای مرتبط، آحاد مردم باید در خانه ها و مکان های مناسب در جهت درختکاری اقدام کنند.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه توصیه می کنم از جنگل ها حفاظت شود، اظهار داشت: مبادا برخی افراد نسبت به قطع درختان اقدام کنند چرا که حفاظت از درختان و جنگل ها وظیفه ای همگانی است.

همچنین در بخش دیگری از این دیدار نیز دکتر نجفی شهردار کلانشهر تبریز نیز گزارشی از آخرین وضعیت فضای سبز تبریز ارائه نمود.

شهردار تبریز با اشاره به افزایش چشمگیر فضای سبز تبریز طی سالهای اخیر تصریح کرد: افزایش 50 هکتار فضای سبز در اطراف وادی رحمت تبریز، 2 هزار هکتار فضای سبز در عباس میرزا و یادگار امام (ره) ، 450 هزار هکتار برای توسعه فضای سبز آرپا دره سی و… از جمله این موارد است.

دکتر نجفی ادامه داد: طی سال های 93 و 94 شاهد افزایش 100 هکتاری فضای سبز در عون بن علی بودیم که این رقم در سال جاری به 200 هکتار افزایش یافته است.

وی یادآور شد: همچنین 6 هزار هکتار از زمین های اطراف عون بن علی که متعلق به مسکن و شهرسازی بوده، هم اکنون جهت توسعه فضای سبز در اختیار شهرداری تبریز قرار داده شده است.

شهردار تبریز با اشار به دیگر اقدامات مجموعه شهرداری برای افزایش فضای سبز، گفت: ده ها میلیارد نیز جهت تملک و احیای باغات اطراف ائل گلی تبریز اختصاص داده شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آلودگی هوای تبریز ، تصریح کرد: زمستان امسال شاهد 29 روز هوای آلوده در تبریز بودیم که برای جلوگیری از این روند نیازمند برنامه ریزی های مدون و مدیریت واحد شهری هستیم.

دکتر نجفی افزود: آذربایجان شرقی چهار میلیون نفر جمعیت دارد و 2 میلیون نفر آن ساکن تبریز هستند که توجه به همین موضوع لزوم توجه هر چه بیشتر به امر توسعه فضای سبز به عنوان یکی از راههای کاهش آلودگی هوا را ضروری می سازد.

گفتنی است، در این مراسم چند نهال به صورت نمادین توسط نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی کاشته شد.