معاون درمان وزارت بهداشت در نشست خبری جوانی جمعیت:

غربالگری ‌های دوران بارداری حذف نشده است

به گزارش نویدتهران،معاون درمان وزارت بهداشت درباره وضعیت غربالگری‌ های قبل از زایمان، گفت: متاسفانه درباره غربالگری هجمه‌ هایی اتفاق می ‌افتد مبنی بر اینکه قرار است غربالگری حذف شود، اما اینطور نیست. غربالگری اصلا حذف نشده، فقط مقداری تخصصی ‌تر شده است.

دکتر سعید کریمی، در نشست خبری که همزمان با هفته سلامت و به مناسبت هفته ملی جمعیت، در استودیو سلامت وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: هدف همه ما این است که بتوانیم بحران پیری جمعیت و کاهش فرزندآوری را در اسرع وقت حل کنیم. عوامل این بحث بسیار متعدد هستند و وزارت بهداشت هم به عنوان یکی از این عوامل که می ‌تواند تسهیل‌ گر بوده و کمک کند، در قانون جوانی جمعیت دیده شده و وظایفی برای وزارت بهداشت تعیین شده و قصد ما این است که به بهترین شکل قانون را اجرا کنیم. حتی بیش از این تلاش می ‌کنیم که با امکاناتی که وزارت بهداشت دارد، بتوانیم به رفع این مشکل کمک کنیم. فکر می‌ کنم که مهمتر از بحث جمعیت در کشور وجود ندارد، زیرا بحث سرمایه انسانی است. زمانیکه کشورمان پیر شود، در همه زمینه‌ ها کشور دچار آسیب می‌ شود. برنامه‌ های ترتیب داده شده در این جهت است که بتوانیم سریع‌ تر از این بحران خارج شویم.

پوشش بیمه‌ای خدمات مربوط به ناباروری

وی درباره تسهیلات حمایتی برای کاهش هزینه ‌های درمان ناباروری و حمایت از زوج‌های نابارور، گفت: در زمینه تسهیلات حمایتی که در حوزه ناباروری پیش ‌بینی شده، مهمترین کار بحث گسترش پوشش بیمه ‌ای است. از آنجایی که در گذشته بحث کنترل و تنظیم جمعیت در برنامه وزارت بهداشت بوده است، هیچ یک از خدمات ناباروری تحت پوشش قرار نداشته است. درحالیکه اکنون که ریل تغییر کرده و هدف فرزندآوری و افزایش جمعیت است، مهمترین کار این است که بتوانیم خدمات درمان ناباروری و خدمات مربوط به افزایش جمعیت را تحت پوشش قرار دهیم. طی دو سه روز گذشته بیش از ۵ میلیون از جمعیت کشور را که هیچ پوشش بیمه ‌ای نداشتند و جزو سه دهک کم برخوردار بودند، به صورت رایگان تحت پوشش بیمه ‌ای قرار دادیم. بنابراین یک قدم بسیار بزرگ برداشته شد.

وی افزود: از طرفی تقریبا تمام خدماتی که در حوزه ناباروری ارائه می‌ شود، مانند خدمات پاراکلینیک، سونوگرافی، IVF و داروهایی که استفاده می ‌شوند، آزمایش‌ ها و جراحی‌ ها تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.

غربالگری پیش از زایمان حذف نشده است

دکتر کریمی درباره وضعیت غربالگری ‌های پیش از زایمان، گفت: متاسفانه درباره غربالگری هجمه ‌هایی اتفاق می‌افتد مبنی بر اینکه قرار است غربالگری حذف شود. اصلا اینطور نیست، قرار نیست که غربالگری حذف شود و در قانون هم کاملا تشریح شده که این غربالگری باید چگونه انجام شود. اگر پدر و مادر خودشان درخواست و تمایل به انجام غربالگری داشته باشند، به پزشک متخصص مراجعه می ‌کنند و باتوجه به صحبتی که با آنها می ‌شود و ریسکی که وجود دارد، وارد پروسه غربالگری در آن بیماری خاصی که درباره‌ آن نگرانند، می‌ شوند. بنابراین غربالگری اصلا حذف نشده، فقط مقداری تخصصی تر شده است. نگرانی که مطرح می ‌شود مبنی بر اینکه غربالگری حذف شده و قرار است تعداد زیادی فرزند معلول متولد شوند نادرست است و اینطور نیست. غربالگری کاملا قابل انجام است.

وی ادامه داد: در عین حال وقتی به انجام غربالگری توصیه می شد، به دنبال آن ناراحتی‌ هایی که برای پدر و مادر ایجاد می‌ شد و خانواده ‌ها تا پایان بارداری نگران بودند که نکند که فرزند من معلول باشد، اکنون مقداری از آن فضای سنگین فاصله می ‌گیریم، وگرنه غربالگری حذف نشده است.

وی درباره غربالگری در بارداری ‌های پرخطر با توجه به افزایش سن ازدواج، گفت: یک عدد ۳۵ سالگی را به عنوان بارداری پرخطر در نظر گرفته‌ بودیم. در حالی که اینطور نیست و بسیاری از مادرانی که در سنین بالاتر هم هستند، می ‌توانند فرزند سالم داشته باشند. باید توجه کرد که خود کلمه “پرخطر” برای مادر استرس ایجاد می‌ کند و ممکن است انگیزه زوجین را برای فرزندآوری بعد از ۳۵ سالگی کم کند. در نتیجه ما سعی می ‌کنیم کلمه پرخطر را کمتر استفاده کنیم تا بار روانی برای زوجین کمتر شود.

جزییات کلینیک های پساکووید

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت کلینیک ‌های پساکووید که قرار است در زمینه عوارض بعد از کرونا کار کنند، گفت: قرار نیست که مجددا کلینیکی به عنوان کلینیک پساکووید بسازیم. این هدر دادن منابع است، بلکه ما تعداد زیادی کلینیک ویژه در بیمارستان‌ ها داریم که در این کلینیک ها باید استفاده بهینه داشته باشم. چند بیماری است که در دوران پساکووید افزایش می‌یابد، مانند مشکلات روحی و روانپزشکی ناشی از اضطراب و افسردگی، دیابت که برخی مطالعات نشان داده که مبتلایان به کووید تا ۴۰ درصد ممکن است افزایش ریسک ابتلا به دیابت داشته باشند و بیماری‌های قلبی و عروقی. ما در این کلینیک ‌ها می ‌خواهیم روی این موارد تمرکز بیشتری داشته باشیم و راهکارهایی برای مدیریت و کاهش این بیماری ‌ها داشته باشیم.

معاون درمان وزارت بهداشت در پاسخ به سوالی درخصوص تمایل ۶۰ درصدی زنان به سقط جنین، بیان کرد: من این عددها را تایید نمی ‌کنم و نمی‌ دانم منبع این اعداد و ارقام چه هست. اصلا این میزان تمایل به سقط جنین را در بانوان تایید نمی ‌کنم.

رسانه ها باید در مقوله فرهنگی فرزندآوری کار کنند

وی ادامه داد: ارتباط مسائل مالی و اقتصادی با فرزندآوری، بسیار مهم است، اما رابطه آنها خطی نیست. به طوریکه اگر بررسی کنید خانواده ‌های پرفرزند، خانواده های متمولی نیستند. به نظر من یکی از عوامل مهم بحث امید به آینده است و نگرانی هایی است که خانواده ها دارند که رسانه ها باید روی آن کار کنند. ایجاد امید به آینده و رفع نگرانی‌ ها باعث می ‌شود که فرزندآوری افزایش یابد. وگرنه بسیاری از خانواده‌ هایی که از نظر اقتصادی مشکلی نداشته و متمول هستند، فرزندآوری ندارند، یا تعداد فرزند کمی دارند. بنابراین مسائل اقتصادی مهم است، اما رابطه ‌اش با فرزندآوری خطی و مستقیم نیست، بلکه بحث های فرهنگی بسیار پررنگ تر است.

شایع ترین علت مرگ در سنین جوانی بحث تصادفات و تروما است

وی گفت: به محض اینکه صحبت از جمعیت می‌ شود ما به فرزندآوری و تولد و زایمان فکر می ‌کنیم. در حالیکه همه مباحث این نیست و حفظ جمعیت جوان نیز یکی از اولویت‌ های مهم است. زحمات زیادی کشیده می‌ شود تا کودکی به دنیا آید و به جوانی برسد. حال این جوان بر اثر یک تصادف از بین می رود. این خسارت بزرگی برای کشور محسوب می شود. حفظ جمعیت جوان، فقط فرزندآوری نیست، بلکه کمک به نگه داشتن جمعیت جوان نیز اهمیت دارد. البته که فرزندآوری باید حتما صورت گیرد، اما حفظ جمعیت جوان هم باید انجام شود. شایع ترین علت مرگ در سنین جوانی بحث تصادفات و تروما است. در عین حال ممکن است این افراد در حوادث معلول شوند که نیاز به حمایت داشته باشند، بنابراین، کشور باید روی این موضوع نیز کار کند. درواقع، علاوه بر فرزندآوری، باید به بعد از فرزندآوری نیز بیندیشیم.