عملکرد سپاه و بسیج در کمک‌رسانی به مردم زلزله‌زده در کرمانشاه

به گزارش نویدتهران، جانشین سازمان بسیج مستضعفین اقدامات قرارگاه بازسازی سازمان بسیج در مناطق زلزله زده کرمانشاه را تشریح کرد.

سردار علی فضلی جانشین سازمان بسیج مستضعفین و فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه(شهید جعفری) صبح امروز(دوشنبه ۹بهمن) در نشست خبری به منظور ارائه گزارش عملکرد این سازمان در مناطق زلزله زده، اظهار داشت: از ساعات اول حادثه سپاه استان کرمانشاه و دیگر استان‌ها اعلام آمادگی کردند تا در کمک رسانی شرکت کنند همچنین در ساعات اول مشخص نبود که مرکز این زلزله کدام منطقه است.
وی افزود: مدیریت بحران کشور با سرعت تشکیل جلسه داد و امدادرسانی در اولین ساعات آغاز شد و مشارکت همه سازمان‌ها و همه بخش‌ها کاملا مشهود است.

سردار فضلی عنوان کرد: فرمان مقام معظم رهبری برای امداد رسانی صادر شد و در مرحله امداد و نجات که ۲۴ تا ۳۶ ساعت اولیه است همه حضور داشتند تا از به مردمی که یک بار در زمان جنگ خانه هایشان از بین رفته بود کمک کنند.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین عنوان کرد: در امداد رسانی شاهد این بودیم که همه از یکدیگر سبقت می‌گرفتند و همه سازمان‌ها به خصوص بسیج با همه ظرفیت به میدان آمدند. نیروی زمینی سپاه و هوا فضا سپاه و قرارگاه خاتم الانبیا و قرارگاه نجف اشرف و سپاه نبی اکرم کرمانشاه با همه تلاش و اخلاص همه ظرفیت خود را پای کار آوردند گروه‌های امداد بیمارستان‌های صحرایی به خاطر اینکه بعد از اربیعن امام حسین هنوز حظور داشتند از منطقه دور نشده بودند به منطقه زلزله رسیدند.

وی گفت: یک تصمیم کلانی گرفته شد و بین شهرها و روستاها تفکیک و شهر سرپل ذهاب به ارتش جمهوری اسلامی و دشت سر پل ذهاب و روستاها را به سپاه و بسیج واگذار کردند که شاید این به این خاطر بود که ما در تمام روستاها و شهرها رده مقاومت بسیج را داریم و قرارگاه خاتم در آن منطقه پروژه‌های ملی را اجرا کرده است و امکان بیشتری برای خدمات رسانی مهیا بود.

سردار فضلی اظهار داشت: در ابتدا به ما ۲۴۰ روستا واگذار شد که با گذشت مدت کوتاهی به ۳۰۰ روستا رسید و باید در این ۳۰۰ روستا به هموطنان شیعه و سنی و اهل حق خدمت رسانی می‌کردیم که با کمک سپاه های استانی به عینیت رسید.

فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه عنوان کرد: همه رده‌های سپاه استانی با محوریت بسیج سازندگی وگروه‌های جهادی به کمک سپاه نبی اکرم خدمت رسانی شروع شد؛ کار اسکان اضطراری مانند چادر وسایل گرمایشی خورد و خوراک و خدمات بهداشتی روحی و روانی جز این موارد قرار گرفت.

وی اعلام کرد: در روز شهادت امام رضا در ۲۸ آبان ماه قرار شد قرارگاه خدمات رسانی به نام شهید جعفری شهید شاخص ۱۳۹۶ و اولین فرمانده سپاه کرمانشاه است که محل شهادت این شهید در منطقه‌ای میان سرپل دهاب قصرشیرین است برای اسکان موقت تشکیل شد.

سردار فضلی تصریح کرد: قرار شد هر مکانی که دولت و بنیاد مسکن تعیین کردند ما برای خانوارهایی که آنها تعیین می‌کنند کانکس نصب کنیم.

جانشین سازمان بسیج گفت: در روز ۲۹ آبان که حضور مقام معظم رهبری در میان مردم زلزله زده داشتیم بعد از دیدار ایشان با مردم در دیدار با مسئولین و دست‌اندکاران خدمات رسانی و تاکیدات و زمانبندی که برای اسکان موقت از عزیزان اخد شد که بنا شد قرارگاه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا ۸۰۰۰ کانکس را آماده کنند و هر محدوده‌ای را بنیاد مسکن و مسئولین شهری اعلام کنند برای ساخت ۸۰۰۰ کانکس را انجام دادند.

سردار فضلی گفت: ما در موازات این کار از حدود ۵ آذر کار و خروجی آغاز شده است من دست مردم را می بوسم که این اظهار همدردی و لطف مردم برای انتقال نیاز های زلزله زدگان به ویژه کانکس را کردند.

فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه عنوان کرد: ۳۲ سپاه استانی به فرمان سردار جعفری و سردار غیب پرور با سرعت امداد رسانی را با اولویت مناطق سرد سیر شروع کردند.

سردار فضلی اظهار داشت:همه‌ کانکس‌هایی که به زلزله زدگان کرمانشاه دارای شناسنامه و مشخص است که این کانکس اهدایی از کدام شهر و منطقه به زلزله‌زدگان است.

جانشین سازمان بسیج مستضعفین اظهار داشت: بعد از زلزله کرمان بخشی از نیروها برای کمک رسانی به زلزله زدگان کرمان اعزام شدند.

سردار فضلی اعلام کرد: در حوزه خدمات رسانی تلاش‌های زیادی شد البته نمی‌گویم صد در صد انجام شد اما اگر به موردی رسیدیم نیازهای آن را صد در صد بر طرف کردیم.

وی عنوان کرد: آن چیزی که دولت از ما توقع داشت جغرافیایی به جمعیت ۵۶۵۴۲ در قالب ۱۵۹۰۴ خانوار بود و هر چیزی ما می‌گوییم در این قالب و جعرافیا است.

سردار فضلی با بیان اینکه ۵۰۴۶ کانکس مردمی خریداری شده بود و منطقه اعزام شده بود، گفت: استان آذربایجان شرقی ۶۸۸ خانوار شامل ۲۵۱۱ جمعیت را تحت پوشش دارد و دیگر استان‌ها هم به همین نحو مردم زلزله را تحت پوشش قرار دادند.

جانشین سازمان بسیج گفت: یکی از نقاط قوت ما این است که توانستیم تمام استان‌ها را سازماندهی کنیم و از تمام ظرفیت‌های استفاده کنیم.

سردار فضلی تصریح کرد: ما به قرارگاه حضرت خاتم برای ساخت ۸۳۰۰ کانکس در این جغرافیا کمک کردیم و بیش از ۲۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه امام حسین در ساخت سکو و نصب به کمک آمدند.

وی گفت: ماموریت ما که در دیدار با مقام معظم رهبری ۴۵ روز وعده داده شده بود را زودتر به اتمام رساندیم و ما بعد از اتمام آن اعلام آمادگی کردیم که کمک به اسکان دائم مردم عزیزم کمک کنیم و منتظریم.

سردار فضلی در پایان اطهار داشت: ۴۰۰۰ مهندس عمران ما اعلام آمادگی کردند که برای اعلام میزان خسارت کمک کنیم اما متاسفانه نمی‌دانم به چه دلیلی از این ظرفیت استفاده نشد.