علاقه بیشتر خراسان‌شمالی‌ها به خواندن داستان

%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d9%85%d8%a7%d9%84%db%8cمدیرکل کتابخانه‌های خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه بیشترین اعضای کتابخانه های استان را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند، گفت: مردم این استان بیشتر به مطالعه داستان و قصه علاقه دارند.

به گزارش نوید تهران وبه نقل از ایسنا، علی محمد جهانی در نشست خبری با بیان اینکه این استان در شاخص تعداد کتابخانه جزء چهار استان آخر در کشور قرار دارد.اظهار کرد: میانگین سرانه کتابخانه به ازای هر ۲۵ هزار نفر در استان ۱.۷۹ بوده و استاندارد “ایفلا “(مرجع تدوین استاندارد ملی در کشور) نیز در این شاخص ۳.۱ است. وضع مطلوب ۱۵ کشور اول دنیا در این شاخص ۹.۴ است که خراسان شمالی در این مهم جزء چهار استان آخر در کشور است.

وی با اشاره به رشد ۱۰ درصدی سرانه کتاب در کتابخانه های استان، افزود: طی نیمه اول سال گذشته در کتابخانه‌های استان ۶۵۰ هزار جلد و امسال ۷۵۰ هزار جلد وجود دارد.

جهانی با ذکر اینکه در نرخ امانت گیری، خراسان شمالی جزء پنج استان برتر در کشور است، خاطرنشان کرد: نرخ امانت گیری به ازای هر ۱۰۰ نفر جمعیت حدود ۴۵ است. شاخص عضویت به ازای هر ۱۰۰ نفر در استان چهار بوده و ۳۴ هزار و ۶۰۰ نفر به صورت فعال در کتابخانه های استان عضو هستند.

وی با بیان اینکه مدیران به ارزش کتاب پی نبرده اند، یادآور شد: امروز دغدغه کشور اقتصاد است اما اگر مسائل فرهنگی حل شود به تناسب آن مسائل اجتماعی و آسیب ها نیز رفع خواهد شد.

جهانی عنوان کرد: خراسان شمالی دارای ۳۸ کتابخانه نهادی و مشارکتی و ۲۴ کتابخانه روستایی است.