وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

باید عزمی ملی برای کتابخوانی آغاز کنیم

%d8%b5%d8%a7%d9%84%d8%ad%db%8c-%d8%a7%d9%85%db%8c%d8%b1%db%8c

برای کتابخوانی در جامعه باید عزمی ملی را آغاز کنیم تا این امر به ارزشی ملی تبدیل شود و ایجاد انگیزش های لازم در این زمینه وظیفه بسیاری از نهادهای فرهنگی کشور از جمله کانون های فرهنگی و هنری مساجد، آموزش و پرورش، حوزه علمیه، و تمامی فرهیختگان و نخبگان است.
به گزارش نوید تهران وبه نقل از روابط عمومی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی ، «سیدرضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه کتابگردی  خود در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: میزان سرانه مطالعه در کشور از جمله موضوعات مورد توجه است و مولف، ناشر، چاپخانه دار و کتابفروشی با کتاب و کتابخوانی گره دارند.

وی افزود: کتابخوانی به حوزه آموزش و پرورش و پیش از آن به خانواده و همچنین به فضای مجازی و عناوین مهم فرهنگی تعلق دارد و باید در این زمینه برنامه ریزی های لازم را داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقدامات مطلوب در زمینه کتابخوانی در کشور ادامه داد: ایجاد انگیزه کتابخوانی در کشور از طریق تبلیغات و ایجاد فضای ساده تبلیغاتی امکان پذیر نیست و باید بر اساس راهکارهای لازم به ارایه برنامه های عملیاتی پرداخت.

کتابخوانی باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود

وی گسترش میزان کتابخوانی را از اهداف خود بیان کرد و افزود: هفته آینده جلساتی با برترین های حوزه نشر و اصناف کتاب خواهم داشت و باید بدانیم تا زمانی که کتابخوانی در ایران به فرهنگ عمومی تبدیل نشود، همچنان در این زمینه دچار چالش هستیم.

صالحی امیری گفت: قدم های حدی در حوزه مالیات و بیمه ناشران برداشته شده و همه تلاشم بر این است که در این مدت به عنوان فردی که در سال های گذشته در حوزه کتاب، کتابخانه و تالیف حضور داشته، بخشی از مشکلات این حوزه را حل و فصل کنم.

وی افزود: برای حل این مشکلات باید همه نهادهای فرهنگی با تمام توان برای حل مساله کتاب و کتابخوانی به میدان آیند.

صالحی امیری گفت: برای رسیدن به قله های توسعه باید کتابخوانی را در سبد فرهنگی خود قرار دهیم و لازم است مهد کودک، مدرسه، دانشگاه، صدا و سیما، نخبگان و فرهیختگان و … در این زمینه احساس مسوولیت کنند.

در جامعه کتابخوان، روح فضیلت دمیده می شود

وی ادامه داد: در جامعه ای که کتابخوانی نباشد روح کرامت و فضیلت در آن دمیده نمی شود و کتابخوانی با این موضوعات رابطه ای وثیق دارد. جوامعی که در آن کتابخوانی وجود دارد کمتر دچار آسیب های اجتماعی می شود و جوامعی که کتابخوانی در آن وجود ندارد بیشتر دچار آسیب های فرهنگی و اجتماعی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: برای عبور از چالش های فرهنگی نیازمند به کتابخوانی هستیم و صدا و سیما، خانواده، مدرسه و … در این زمینه نقش ویژه ای دارند و قیمت کتاب مساله ای جدی است که در جلسات هفته آینده خود با اصحاب نشر به تدریج به حل این مساله پرداخته می شود.

صالحی امیری با بیان اینکه قاچاق کتاب را به همان میزانی که هست باید طرح مسئله کرد، افزود: فربه کردن این مسئله بیش از اندازه ای که واقعیت دارد، لطمه به اصحاب نشر و کتاب است، تعداد کمی از افراد هستند که این عمل غیراخلاقی را انجام داده اند که با همکاری نیروی انتظامی و قوه قضاییه حتما این مسئله پیگیری خواهد شد.

از رفتارهای سلیقه ای و روزمرگی و احساسی پرهیز خواهیم کرد

وی ادامه داد: اجازه نمی دهیم عده ای سودجود مسیر تحول و تکاملی را که کتابفروشی ها با امید جدید آغاز کرده اند، به ناامیدی بکشانند ، واقعیت این است که این تعداد بسیار انگشت شمار هستند.

صالحی امیری افزود: آنچه در سه سال گذشته درباره ممیزی حاکم بود، بر اساس قانون بوده است بنابراین سیاست قطعی دولت در حوزه ممیزی اعم از کتاب، نشر، فیلم، تئاتر و همه حوزه های فرهنگی مبنای عمل ماست و از رفتارهای سلیقه ای و روزمرگی و احساسی پرهیز خواهیم کرد.

وی گفت: آنچه تاکید داریم این است که اصل ممیزی مبتنی بر قانون باشد و این مسیر را با جدیت دنبال می کنیم، درباره واسپاری ممیزی نیز محدودیت هایی وجود دارد و خود ناشران نیز نسبت به این قضیه نظراتی دارند.

پایین بودن هزینه و دسترسی آسان به کتاب از مزایای کتابخانه های موبایلی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: امروزه نیازمند استفاده از ابزارهای جدید برای معرفی کتاب و دسترسی آسان به مصرف کنندگان کتاب هستیم و یکی از بازارهای موجود در دنیا، کتابخانه های موبایلی است و در ایران هم این کار نیازمند یک برنامه ریزی جامعه است.

وی ادامه داد: در کتابخانه ملی مطالعاتی در این زمینه انجام شده است. ایجاد کتابخانه های موبایلی زمینه می شود تا بتوانیم بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ناشران و مصرف کنندگان کتاب حلقه ارتباطی برقرار کنیم که از جمله مزایای این امر، پایین بودن هزینه و دسترسی آسان به کتاب است.