رئیس‌جمهور لبنان:

عربستان، سعدحریری را به گروگان گرفته است

به گزارش نویدتهران و به نقل از المنار،رئیس‌جمهور لبنان گفت نخست‌وزیر مستعفی این کشور در عربستان سعودی به گروگان گرفته شده است.
میشل عون، رئیس جمهور لبنان، گفت سعد حریری، نخست وزیر لبنان، در عربستان به گروگان گرفته شده است و ما آن را اقدامی خصمانه علیه لبنان می‌دانیم.

او افزود وضع پولی و مالی لبنان خوب است و دلیلی برای ترس در این خصوص وجود ندارد.

رئیس جمهور لبنان گفت دولت مستعفی نیست و بازگشت سعد حریری به حاکمیت ملی ربط دارد.

عون در ادامه اظهاراتش اعلام کرد: هیچ چیز بازگشت نگشتن سعد حریری را به کشور توجیه نمی‌کند؛ بنابراین ما اینطور در نظر می‌گیریم که وی در بازداشت به سر می‌برد.

او افزود: عربستان سعودی خانواده سعد حریری را نیز بازداشت کرده و هنوز به آن‌ها اجازه نداده است به لبنان بازگردند. رئیس‌جمهور لبنان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «ما پیشتر درخواست بازگشت آن‌ها (خانواده سعد حریری) را مطرح نکرده بودیم، اما تایید می‌کنیم که اعضای خانواده او نیز در عربستان سعودی بازداشت هستند و هنگام ورود به منزل و خارج شدن از منزل بازرسی می‌شوند.»

او در پیامی توئیتری اعلام کرد در خصوص اوضاع امنیتی با وضعیت مالی و پولی لبنان هیچ جای نگرانی وجود ندارد. رئیس جمهور لبنان در توئیتی دیگر نوشت: ما نمی‌توانیم برای مدت طولانی برای بازگشت سعد حریری، نخست وزیر لبنان، منتظر باقی بمانیم و نمی‌توانیم کار دولت را متوقف کنیم.

این اظهارات عون در حامی مطرح می‌شود که عربستان سعودی نگه داشتن حریری بر خلاف میل خود یا تحت فشار قرار دادن او برای استعفا از سمت خود را رد می‌کند.